Багато галасу даремно

Росія збирається запровадити економічні санкції проти України та США

Підбадьорений зустріччю з президентом США у Гельсінкі Путін вирішив продемонструвати своєму “новому другу” один із фірмових прийомів колишнього КДБ під умовною назвою “посміхайся у вічі, а сокиру тримай за спиною”. Міністерство фінансів Російської Федерації (РФ) підготувало план заходів “щодо зниження впливу іноземних санкцій на російську економіку”.

“Розрахунки переважно в національних валютах”

Документ складається з п’яти тематичних блоків і 17 пунктів. Серед них, зокрема, розробка стратегії скорочення використання USD у зовнішньоторговельних операціях і перехід на “розрахунки переважно в національних валютах”. Частиною плану стане скорочення Центробанком РФ резервів в американських облігаціях.
Ще один блок присвячений доступу компаній, що знаходяться під санкціями, на внутрішній фінансовий ринок, інший блок – антимонопольний – покликаний обмежити “недобросовісну конкуренцію з боку іноземних держав”. Відзначається, що в рамках роботи на цьому напрямку вже підвищені мита на низку товарів із США (список, щоправда, не оприлюднили).

Український чорний список

Окремо Мінфін РФ готує проект санкцій проти України. У Кремлі обіцяють внести в чорний список сотні українських фізичних і юридичних осіб. Щоправда, перелік можливих обмежень виглядає жалюгідно. Як пише російське видання “Коммерсант”, йдеться, зокрема, про призупинення співпраці російських компаній з “недружніми” іноземними державами і міжнародними організаціями в різних галузях, а також “заборону або обмеження” на ввезення продукції та сировини, країнами походження яких є іноземні держави. Аналогічна заборона може бути встановлена на вивезення сировини з РФ організаціями, що “знаходяться під юрисдикцією недружніх іноземних держав”.
Джерело “Коммерсанта” стверджує, що питання про введення санкцій щодо фізичних і юридичних осіб України перебувало на порядку денному ще з 2014 року: за його якнайшвидше прийняття виступали, насамперед, представники силового блоку, але обмежувальні заходи вирішили “відкласти про запас”. Чому в Кремлі вирішили зробити це саме зараз та ще й в пакеті із санкціями проти США – пояснень немає.
Офіційна позиція: нинішні дії РФ – “дзеркальна відповідь” на аналогічні кроки з боку України. На сьогоднішній день у санкційних списках України знаходяться 1748 фізичних осіб та 756 юридичних осіб з РФ. Востаннє цей перелік розширювався рішенням Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 2 травня, оформленого указом Президента Петра Порошенка від 14 травня. В українські “чорні” списки входять не тільки росіяни і російські компанії, але й іноземні фізичні та юридичні особи, так чи інакше причетні до дій, які Київ вважає протизаконними (наприклад, європейські політики, які відвідали Крим після березня 2014 року).

“Усе, що можна, було зроблено у 2014 – 15 роках”

Які конкретно українські підприємства та бізнесмени потраплять під російські санкції – достеменно невідомо. Проте в Україні паніки наразі не спостерігається. Загалом імпорт РФ з України в 2017 році становив близько 4,9 млрд USD (в січні – травні цього року він впав на 39%, до 2,2 млрд USD), при цьому основні обсяги припадають на алюмінієву сировину (йдеться про поставки Миколаївського глиноземного заводу підприємствам російської групи “Русал”, що належить Олегу Дерипасці, який включений у санкційні списки США), металургійну та машинобудівну продукцію.
“Максимальне обмеження торгівлі вже сталося у 2014 – 15 роках, залишилися обсяги так званого критичного імпорту. Якщо і його обмежити, то це зашкодить тільки Росії. Під обмеження більше потраплять конкретні бізнесмени, які знаходяться в оточенні Президента Порошенка, і багато з яких мають бізнес на території РФ. Наприклад, поставляється продукція “Богдана”, їхнє представництво досі є в РФ. Російські бізнесмени з українським громадянством мають бізнес в Україні і також можуть потрапити під санкції”, – розповів Радіо Свобода директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.
Схожу думку в ефірі Еспресо.TV висловив інвестиційний банкір Сергій Фурса. “Все, що росіяни могли економічно зробити, вони зробили ще в 2013 році і потім на початку 2014-го. Тоді справді був дуже сильний удар по українській економіці. Тому зараз це вже буде ні про що. Зараз жодним чином вдарити не можуть, бо в 2013 – 2014 роках вони все обрізали і це наразі не є критичним”, – заявив експерт. При цьому Сергій Фурса зазначив, що Україні не варто вдаватися до економічних відповідей на російські санкції. “Ці санкції – це є їхня симетрична відповідь на українські санкції. Як ми можемо реагувати? Все, що могли, зробили. Все інше, що буде, щоб посилювати санкції і йти в економіку, це буде як бомбити Воронеж – ми самі собі зробимо гірше”, – пояснив п. Фурса.

Кремль може зашкодити сам собі

Ситуація ще більше заплутується, оскільки, як пише “Коммерсант”, є інформація, що російські санкції, насамперед, можуть зачепити компанії-виробники мінеральних добрив (МД). Водночас частина українських добрив на ринку РФ дуже мала. В 2017 році поставки МД з України в РФ становили лише близько 1 млн USD, тоді як експорт з РФ в Україну становив 870 тис. тонн азотних добрив (на 206 млн USD) та 2 млн тонн змішаних (на 520 млн USD).
Ще кілька років тому Україна входила до топ-10 виробників МД у світі, заробляючи на експорті чималі гроші. Однак із огляду на відсутність доступу до покладів фосфатів і калійних руд, майже 70% у структурі споживання МД українськими підприємствами агропромислового комплексу (АПК) становила азотна група – аміачна селітра, карбамідно-аміачна суміш (КАС) і карбамід. Водночас орієнтоване на експорт українське виробництво здатне задовольнити внутрішній попит лише на 30-40%. Інша частина ринку залежить від імпорту, левова частка якого традиційно здійснюється з РФ.
Основний постачальник – компанія “Єврохім”, що належить російському олігарху Андрію Мельниченку, котрий входить у список десятьох найзаможніших людей РФ за версією Forbes за 2017 рік. Водночас “Єврохім” є одним із найбільших постачальників аміачної селітри (необхідної для виготовлення вибухівки) заводам Міністерства оборони РФ, на яких виготовляють боєприпаси. Тобто українські аграрії фактично з власної кишені платять за снаряди та патрони, які потім вбивають українських солдатів на Донбасі.
Навесні цього року Україна розширила дію антидемпінгових заходів на імпорт в Україну аміачної селітри з РФ, у результаті чого ціни на цю продукцію виросли на 30%. Якщо тепер санкції запровадить ще й Кремль, російським виробникам МД можна буде забути про перспективний український ринок.

ПРЯМА МОВА
“Стільки шкоди, скільки наробила та далі робить РФ щодо України – суверенної, європейської держави – навіть важко оцінити. Понад 10 тис. убитих, майже 30 тис. поранених, 1 млн 700 тис. вимушених переселенців через те, що їхні будинки зайняли бойовики, і за це вони ще хочуть вводити санкції. Нічого безкарно в цьому світі не відбувається. Тобто я вважаю, що кожен із тих, хто ухвалює рішення щодо військових наказів, про захоплення, про обстріл і таке інше, нестиме відповідальність. Ми не боїмося їхніх рішень. Ми в будь-якому разі будемо жорсткими щодо агресора. Ми вживатимемо заходів, зокрема на міжнародній арені, щоб кожного було покарано за його злочини. А вводити санкції проти України – це просто нісенітниця, якій я не дивуюся”.
Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України,
інтернет-видання Гордон.

“У “контрсанкційному” указі Путіна має бути декілька сотень фізосіб і близько ста юросіб. Зрозуміло, що за кожною компанією стоїть конкретна людина. І зрозуміло, що будуть компанії, які навіть після цього путінського указу продовжать працювати в РФ. Кремль практично безкоштовно пропонує нам енциклопедію тих, на кого він розраховує в роботі після повернення України у сферу свого впливу. Такий подарунок дорогого коштує, він замінює роки агентурної роботи і кропітких досліджень.
Ще один важливий подарунок – це те, що РФ сама починає рвати ті самі дорогоцінні економічні зв’язки, на збереженні яких вона наполягала навіть після нападу на Україну. Так, звичайно, від розриву таких зв’язків – збиток для поточного стану економіки, тому в Москві і хочуть піти на нього перед виборами. Але від збереження зв’язків з країною, яка працює на наше знищення – ще більше шкоди”.
Віталій Портников, журналіст, Еспресо.TV

До Конгресу США внесли законопроект про введення санкцій проти проекту газопроводу “Північний потік – 2”. Про це повідомляється на сайті автора ініціативи, сенатора-республіканця Джона Баррасо. На його думку, Німеччина та інші країни ЄС повинні знижувати кількість природного газу, яку вони купують у РФ, а не збільшувати її. “Коли одна країна дозволяє іншій, агресивній країні, такій як РФ, мати настільки сильний вплив на її енергетичну безпеку, це стає проблемою”, – вважає Джон Баррасо. Сенатор зазначив, що ЄС імпортує до 40% газу з РФ, у той час як Москва використовує такий стан справ як інструмент політичного тиску на Європу.
Нагадаємо, що Президент США Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що будівництво “Північного потоку – 2” зробить ЄС і, зокрема, Німеччину залежними від РФ та її енергоресурсів. На прес-конференції після зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним у Гельсінкі Трамп пообіцяв, що американський скраплений природний газ складе конкуренцію російському в боротьбі за європейський ринок.
Також 12 липня Держдепартамент США заявив, що компаніям, які беруть участь в проекті будівництва трубопроводу “Північний потік – 2”, загрожують санкції. “Ми чітко дали зрозуміти, що компанії, що працюють у секторі російських експортних трубопроводів, займаються бізнесом, який несе в собі ризик санкцій”, – йшлося в заяві відомства.
Ще жорсткіша заява прозвучала в інтерв’ю Дональда Трампа телеканалу CNBC. “Я ставлюся до РФ набагато жорсткіше, ніж будь-який інший президент за довгі роки. Можливо, навіть жорсткіше, ніж будь-коли. Порозумітися з Путіним, порозумітися з РФ буде позитивною річчю. Але якщо це не спрацює, то я стану для Путіна найлютішим ворогом”, – наголосив президент США.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.2046 / 4.44MB / SQL:{query_count}