Реформи по-українськи: переважає зневіра

На жаль, важливі рішення щодо змін в країні наші можновладці ухвалюють не тому, що хочуть їх, не тому, що мають політичну волю, а під тиском суспільства та Заходу

Чотири роки після Революції Гідності наша влада хвалиться проведенням реформ, от тільки більшість українців бачать вкрай мало позитивних змін. Ні, не можна говорити про те, що в країні нічого не змінюється, от тільки сам факт ухвалення якихось начебто реформаторських законодавчих змін – це ще не є вдалою реформою. Нам кажуть, що результатів ще треба почекати – добре, чекаємо. Але проблема в тому, що досі більше видно гальмівних чинників щодо реформ, аніж обрисів успішних результатів.
Представники влади можуть скільки завгодно бідкатись, що в  українському суспільстві навіть на рівному місці можуть починатись крики про “зраду”, “провал” і “як все погано”, і що ці постійні інформаційні хвилі негативу ініціюються чи підхоплюються окремими опозиційними політиками чи політичними силами різних мастей, але найбільша проблема насправді в тому, що практично усі важливі рішення щодо змін в країні наші можновладці ухвалюють не тому, що хочуть цих змін, не тому, що мають політичну волю до цього, а під тиском суспільства та Заходу. Та точніше буде сказати так: у деякій мірі під тиском суспільства і з думкою про майбутні вибори, та найбільше через залежність від “кредитної голки” міжнародних фінансових донорів. А реформи ж найбільше потрібні нашій державі, а не іноземним союзникам…

Найважливіша реформа

До прикладу, візьмімо довгу епопею зі створенням Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Епопея ще не завершена, суду ще немає, антикорупційних суддів ще не набрали, є тільки всі необхідні закони. Влада кілька років затягувала створення необхідного законодавчого поля для ВАКС, і без тиску Міжнародного валютного фонду (МВФ) не зробила б цього і зараз. І без тиску МВФ не були б прибрані “підводні камені” із вже ухваленого закону. В такій ситуації зараз нелегко повірити, що надалі все піде гладко, і під час конкурсу з відбору антикорупційних судів знову не проявиться бажання влади всіх перехитрити.
Чому ми знову згадуємо про антикорупціний суд? Корупція є чи не найголовнішою проблемою України, антикорупційна реформа є найважливішою для українців. Нещодавно Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва оприлюднив результати опитування (спільного із соціологічною службою Центру Разумкова) щодо оцінки реформ в Україні. І відповідно до цього дослідження, 58% українців вважають саме антикорупційну реформу першочерговою. “Поки у нас не буде очевидних успіхів у боротьбі з корупцією – інші реформи будуть знецінюватися”, – зазначила директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекенкіна під час презентації результатів опитувнаня в Українському кризовому медіа-центрі.

фото: glavcom.ua

Запасаємося терпінням

Одразу зазначимо, що це дослідження проходило із 19 по 25 травня в усіх областях України, окрім окупованих Росією Криму та частини Донбасу. Загалом було опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
І відповідно до результатів дослідження, лише 5% респондентів вірять в успіх реформ в Україні. 29% опитаних відповіли, що мають віру в успіх реформ, але з певними застереженнями. 38% опитаних загалом в успіх змін не вірять, але якась частка надії в них ще залишається, а 23% – не вірять зовсім. Але тут автори дослідження звертають увагу на те, що кількість тих, хто зовсім не вірить в успіх реформ, істотно зменшилася порівняно з минулими роками (у 2015-ому таких було 30%, у 2016-ому – 28%, у 2017-ому – 40%).
Також дослідження продемонструвало, що 33% українців готові терпіти подальше зниження рівня власного життя заради кінцевого успіху реформ (із них 8% готові терпіти стільки, скільки потрібно, а 24% – не більше року). Водночас 32% не можуть терпіти далі, бо їхнє матеріальне становище нестерпне вже зараз, а 30% – бо не вірять в успіх реформ. І в цих питаннях, у порівнянні з минулим роком, зріс відсоток тих, хто готовий терпіти труднощі заради реформ (на 5%) і зменшилася частка тих, хто вважав своє матеріальне становище нестерпним (з 37% до 32%).

Рушії та гальма

Про найважливішу реформу на думку українців ми вже згадали. А окрім боротьби з корупцією, респонденти також виділили реформу сфери охорони здоров’я (46%), пенсійну та реформу системи соціального захисту (44%), реформу органів правопорядку (32%), люстрацію чиновників (29%), реформу армії, зміцнення обороноздатності (21,5%). На питання щодо важливості реформ респонденти могли обрати до п’яти відповідей.
Щодо успішності окремих реформ, то відносно успішними визнали лише пенсійну реформу (7%), реформу охорони здоров’я (6%) та реформування армії (6,5%). Жодної успішної реформи не зазначили 69% респондентів (у минулому році таких було 77%). Загалом українці не підтримують реформи, які тільки розпочалися (освітня, пенсійна, медична) і скаржаться на те, що уряд недостатньо інформує суспільство про свою роботу.
Українці переконані, що найбільше реформи гальмують бюрократія, чиновники (таку думку висловили 39% респондентів) та олігархи (також 39%). Цікаво, що практично однакові відсотки респондетів називали Президента й уряд як головними рушіями здійснення реформ в Україні, так і головними їхніми гальмами. До речі, у порівнянні з минулим роком зріс відстоток тих, хто вважає Захід головним рушієм реформ в Україні (на 7%). Якщо говорити про позитивний баланс в оцінці ролі в проведенні реформ, то найкращий він у громадських організацій і волонтерів (+22%), країн Заходу (+21%), Міжнародного валютного фонду та Світового банку (+21%) та самого населення України (+19%).

2,73 бала від експертів

Також Фонд “Демократичні ініціативи” провів опитування й серед експертів. Це дослідження проводилося 8 – 13 червня і охопило 69 фахівців із громадських організацій, котрі входять до Реанімаційного Пакету Реформ (РПР). Експерти оцінили процес здійснення реформ в Україні у 2,73 бала за 5-бальною шкалою (минулого року було 2,66).
На думку експертів, основними успіхами є впровадження медичної реформи, реформа децентралізації, початок антикорупційної реформи (тут йдеться про ухвалення закону про створення Вищого антикорупційного суду). Але водночас і основні провали у  впровадженні реформ експерти РПР також пов’язують передовсім із реформуванням судових органів та здійсненням антикорупційних реформ. А ще фахівці звернули увагу на низьку результативність у реалізації податкової, аграрної та виборчої реформ.
Результати експертного опитування також продемонстрували, що в Україні помітно більше гальм реформ, аніж рушіїв. Позитивно, і при цьому практично одностайно, опитані експерти РПР оцінили тільки громадянське суспільстиво (громадські організації, волонтерів) та країни Заходу як рушіїв реформ в Україні. Щодо ролі уряду, то тут також позитивні оцінки експертів переважили негативні. А Президента, парламентську коаліцію та парламентські сили, що вийшли з коаліції (“Самопоміч”, “Батьківщина”, Радикальна партія) більшість експертів назвали гальмами реформ в Україні. Та ще не найбільшими, оскільки найбільше негативних оцінок отримали олігархи, бюрократія та чиновники, опозиція та правоохоронні органи (прокуратура, суди, поліція).
Визначили експерти РПР і найважливіші, на їхню думку, завдання для влади на найближчий час: сприяння підприємництву й інвестиціям (проведення податкової реформи, припинення тиску на малий та середній бізнес, дерегуляція та реформа фіскальної системи), активізація боротьби з корупцією, включаючи зміцнення антикорупційних органів в Україні, та повноцінне завершення судової реформи. Значний відсоток опитаних експертів також відзначили необхідність найближчим часом проведення виборчої реформи. Тут йдеться про відмову від “мажоритарки” на парламентських виборах і перехід до повністю пропорційної виборчої системи із відкритими списками.
От тільки усі розуміють, що наближаються президентські вибори (весна 2019-го), а за ними прийдуть і парламентські (осінь 2019-го), тож впродовж найближчого року із проведенням реформ в Україні можуть бути великі проблеми, адже політики будуть зосередженні на виборчих кампаніях і популістських заявах, а не на реформах. Із 69 опитаних експертів 39 зазначили, що можливостей для проведення реформ у передвиборчий період стане менше, але все ж таки висловили сподівання, що хоч і з труднощами, та реформи проводитимуться. Водночас 16 експертів зазначили, що у передвиборчий період вікно можливостей для реформ закриється майже повністю.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2866 / 4.43MB / SQL:{query_count}