Газ для населення може подорожчати на чверть

Цього року Національний банк України очікує підвищення цін на природний газ на 25%

Про це повідомив журналістам заступник голови НБУ Дмитро Сологуб. За його словами, вплив цього підвищення на показник інфляції становитиме близько 0,9 процентного пункту. Також заступник голови НБУ заявив, що наступного року Нацбанк очікує підвищення цін на газ ще на 15%. “Якщо подивитися на світові ціни і порівняти з цінами в Україні, то диференціал – близько 40%. За нашими очікуваннями, цей диференціал буде врегульовано за два роки”, – пояснив Дмитро Сологуб.
Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України ухвалив рішення не підвищувати ціну на газ для населення з квітня. Документ передбачає продовження спеціальних зобов’язань Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” з продажу облгазам і теплокомуненерго природного газу без зміни ціни до 1 червня. 30 травня Кабмін продовжив спецзобов’язання “Нафтогазу” з продажу газу для потреб населення до 1 серпня 2018 року. Таким чином, ціна газу для населення залишиться незмінною до 1 серпня. Нині вона становить 4942 грн за тисячу кубометрів, а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, що включають транспортування, – 6958 грн за тисячу кубометрів.
Водночас питання визначення ціни газу для потреб населення є предметом переговорів України з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Представники фонду наполягають на тому, що вартість блакитного палива має бути вирівняна (піднята) до рівня імпортного паритету. На цей момент приведення ціни на газ до імпортного паритету відповідає її підвищення приблизно на 30%. Український уряд у рамках переговорів з МВФ пропонував кілька варіантів поступового підвищення ціни, проте представники фонду відкинули пропозиції Кабінету міністрів.
Тим часом ключові бізнес-асоціації України закликали владу і МВФ розблокувати виділення 1,9 млрд USD кредитного траншу до 20 липня, оскільки подальше затягування процесу може призвести до проблеми з обслуговуванням державного боргу і порушення макроекономічної стабільності. Як заявила під час прес-конференції в агентстві УНІАН член ради директорів Американської торгової палати, співзасновниця і головний виконавчий директор Horizon Capital Олена Кошарна, Україна демонструє економічне зростання вже дев’ять кварталів поспіль, гривня посідає сильні позиції, золотовалютні резерви покривають більш як три місяці імпорту, держвидатки з 2013 року скорочено на 6 процентних пунктів – до 42% ВВП (Греція в результаті десятирічної програми підтримки МВФ скоротила держвидатки до 48% ВВП), а державний борг становить 64% ВВП при цільовому показнику МВФ 71%. “Однак продовження позитивної динаміки і прискорення економічного зростання вимагають якнайшвидшого досягнення домовленості з МВФ про продовження співпраці, оскільки в іншому випадку макроекономічна стабільність опиниться під загрозою”, – наголосила Олена Кошарна.
У свою чергу президент Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), виконавчий директор Dragon Capital Томаш Фіала відзначив, що при потребі погашення зовнішнього боргу в розмірі 6 млрд USD до кінця 2019 року на казначейському рахунку є трохи більше ніж 1 млрд USD. При цьому кошти на казначейському рахунку будуть витрачені вже до початку листопада 2018 року, до президентських виборів буде потрібно ще 1,6 млрд USD, до інавгурації нового президента – 4 млрд USD, і до кінця наступного року сумарно – 6 млрд USD. Джерелами фінансування в ситуації, що склалася, є запозичення у приватних інвесторів за допомогою єврооблігацій, запозичення у Світового банку та ЄС, однак вони стануть доступні тільки після продовження співпраці з МВФ. При цьому голова Незалежної асоціації банків України Роман Шпек зазначив, що в разі провалу співпраці з МВФ, країну очікує девальвація, яка стане загрозою не тільки матеріальному добробуту українців, а й національній безпеці в умовах воєнної агресії Росії.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7984 / 4.09MB / SQL:{query_count}