Бунт “євроблях”: нова серія

Боротьба за права водіїв чи акція проти оголошеної урядом війни з контрабандою?

Знову про себе голосно нагадали водії автомобілів на іноземній реєстрації, так званих “євроблях”. У середу, 11 липня, кілька тисяч представників громадської організації “Авто Євро Сила” заблокували урядовий квартал у Києві. Організатори цієї акції заявляли, що будуть тиснути тільки на парламент й уряд. В результаті центр Києва знову опинився у корках, а в інформпросторі вчергове загострились суперечки між прихильниками та противниками сірих схем “євробляхарів”. Суперечки, які й так уже роками не припиняються.

Вимоги мітингувальників

“Близько 10 тисяч автомобілів з усіх куточків України прибули до урядового кварталу. Понад 20 тисяч активістів готові до проведення безстрокової акції протесту біля Кабміну та ВРУ”, – таке повідомлення з’явилось вранці 11 липня на Facebook-сторінці “Авто Євро Сили”.
Керівник цієї організації Олег Ярошевич озвучив дві вимоги мітингувальників. “Перша – скасування постанови Кабінету Міністрів від 20 червня №479, яка дала можливість репресувати авто на єврономерах по всій території України й практично паралізувати всю роботу митниць. Друга – ухвалити законодавство для адекватного розмитнення таких транспортних засобів. Адже цей тиждень є останнім перед літніми канікулами Верховної Ради. Тому потрібно внести до порядку денного Ради законопроекти №8487 і 8488. Якщо ми не внесемо до порядку денного, то ми не зможемо розглянути його до ухвалення нового бюджету. Оскільки зміни до Податкового та Митного кодексів приймаються за шість місяців до прийняття бюджету”, – заявив Олег Ярошевич, інформує УНІАН.

До чого тут контрабанда?

Встигнути за півроку до ухвалення держбюджету на наступний рік вже точно не вийде. Зрештою, наші парламентарі традиційно порушують встановлені законодавством терміни, й нерідко брались за розгляд змін до Податкового кодексу одночасно із розглядом бюджету. Та зараз звернемо увагу на інше. Першою вимогою “євробляхарі” поставили скасування урядової постанови №479, яка має офіційну назву “Про реалізацію експериментального проекту щодо створення умов для унеможливлення ухилення від сплати митних платежів”. Відповідно до цієї постанови, дозволяється цілодобова присутність поліцейських у зонах митного контролю. Важливо, що поліцейські та посадові особи МВС отримують доступ до автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор-2006”. Представники влади говорять про цю постанову, як про елемент боротьби із контрабандою.
Отже, представники МВС отримують доступ до інформації про те, коли авто на “євробляхах” заїхало на територію України і чи не порушило терміни перебування у нашій державі. За порушення – штрафи від поліцейських.
“Всім, хто доводить, що поліція не має права штрафувати “євробляхи”, рекомендую прочитати ПДД. Відповідно до Правил дорожнього руху, п. 29.2 “Транспортний засіб, що перебуває в міжнародному русі на території України більше двох місяців, повинен бути тимчасово зареєстрований в уповноваженому органі МВС, крім транспортних засобів, що належать іноземним громадянам та особам без громадянства, які перебувають в Україні на відпочинку чи лікуванні за відповідними путівками або іншими документами на визначений органами Держмитслужби термін”. Якщо “бляха” не зареєстрована за ці два місяці, то водія зобов’язані штрафувати за керування незареєстрованим авто за статтею 121 Кодексу про адміністративні правопорушення. І митники тут ні до чого. Сама поліція має штрафувати. Перший раз – 170 грн, рецидив – це вже 510 грн, позбавлення прав, примусові роботи і “примусове вилучення авто”, – зазначав на своїй сторінці у Facebook генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.
Зазначимо, що реєструвати “євробляхи” у Сервісних центрах МВС мають іноземці, які і ввезли це авто в Україну. Частенько ці іноземці є підставними особами, так званими верблюдами і ввозять не один автомобіль. Інколи йдеться навіть про тисячу і більше авто на одного “верблюда”. Тож ніхто нічого і не реєструє в Україні.
Тут нагадаємо, про схеми, за якими “євробляхи” ввозяться в Україну, “Львівська Пошта” вже неодноразово писала. Це транзит, що передбачає перебування авто в Україні впродовж 5 – 10 днів, після чого воно обов’язково має перетнути кордон і знову може повертатись на ті ж 5 – 10 днів. Якщо в’їхав в Україну через прикордонний перехід однієї регіональної митниці, а виїхав через зону відповідальності іншої, то 10 днів, якщо через одну митницю – 5 днів. Є також схема тимчасового ввезення авто на рік. В такому випадку авто ввозить іноземець і віддає з довіреністю “покупцю”-українцю. Де-юре власником авто українець так і не стає (хоча де-факто ним користується), до того ж через 365 днів іноземець повинен вивезти своє авто з України, після чого може навіть на наступний день одразу знову завезти. А ще цей іноземець зобов’язаний раз на півроку купувати у себе в країні поліс обов’язкового страхування і проходити техогляд. Якщо цього не робити, то авто знімуть з реєстрації в тій країні, де воно зареєстроване. Також є схема із реєстрацією авто на іноземну юридичну особу, фірму, а українці оформляються її співробітниками.
І що з цього всього виходить: власники “євроблях” так хваляться знанням українського законодавства і міжнародних конвенцій, переконують, що у них все гладко у правовому полі, але водночас так бояться доступу поліцейських до інформаційної бази митників. Тут фактично йдеться не про права людини і доступні авто, а про бажання їздити на “євробляхах” скільки кому заманеться і розповідати, що ніякі штрафи за це не передбачені. Зазначимо, що в останні кілька років багато українців, які готувались до покупки авто, яке було в користуванні, і думали, чи брати “євробляхи”, у розмовах із досвідченими автовласниками могли почути думки про те, що рано чи пізно поліцейські матимуть доступ до інформаційної бази митників, і тоді життя “євробляхарів” стане значно важчим.

фото: rferl.org

Що далі?

Те, що зараз вимагають прихильники “євроблях”, узагалі важко між собою пов’язати. Як зазначає у Facebook уже згаданий Олег Назаренко: “У мене багато питань щодо акції “бляхарів”. Озвучу два: 1. Податки на імпортні авто точно необхідно зменшувати. Але чому безстрокову акцію оголосили за два дні до канікул Верховної Ради? Адже за ці два дні депутати навіть теоретично не зможуть ухвалити зміни. Для чого безстрокова акція біля порожньої Ради? Виходить, що ціль акції інша, аніж зменшення податків? 2. Який зв’язок між відміною акцизу і постановою Кабміну №479 про боротьбу з контрабандою? Чому “бляхарі” вимагають відміни цієї постанови і відставки Гройсмана, Авакова і Продана? Кого не влаштовують ці люди і чому їхньої відставки раніше не вимагали, до того, як вони почали боротись із контрабандистами?”.
Звичайно, до влади можна ставитись по-різному, так само можна вірити чи не вірити в оголошений урядом “хрестовий похід” проти контрабандистів (таких обіцянок від політиків було вже багато), але зараз справді ситуація дуже схожа до того, що “євробляхарі” можуть виконувати якесь “політичне замовлення”.
От борються вони з урядом і хочуть, аби парламентарі взялись за розгляд законопроектів №8487 і 8488. При цьому в інформпросторі прихильники “євроблях” нерідко критикують ці законопроекти, заявляючи, що прописані там нові правила розрахунку акцизу все одно не зроблять авто набагато доступнішими для українців.
Зазначимо, що ці законопроекти розроблені профільним комітетом ВРУ з питань податкової та митної політики і зареєстровані у парламенті 15 червня. Перший стосується нових розрахунків акцизного податку з імпортного легкового авто. Другий – посилення контролю за переміщенням і цільовим використанням транспортних засобів на іноземній реєстрації та посилення відповідальності за порушення митних правил. Представники влади ще раніше заявляли, що акциз можуть зменшувати, але з подальшим ввезенням “євроблях” жорстко боротимуться.
Позитивом пропозицій парламентського комітету є відмова від жорсткого обмеження екологічного стандарту Євро-5 для митного оформлення авто. За таким сценарієм, розмитнити можна було б й імпортні автомобілі старші 2010 року (зараз це взагалі неможливо зробити). Натомість мали б вводитись коригуючі коефіцієнти акцизу, в залежності від року випуску авто. Чим старший автомобіль – тим більший буде акцизний податок. У формулі розрахунку акцизу вік (лише повні календарні роки) авто множитиметься на об’єм двигуна (куб см/1000) і базовий коефіцієнт, який для авто із бензиновими двигунами складатиме 50 євро, для дизелів – 75 євро. Профільний сайт AUTO.RIA подавав приклад такого розрахунку для 5-річного бензинового авто з двигуном 1,6 л: множимо 50 євро на коефіцієнт об’єму двигуна (1595 куб. см/1000), тобто множитимемо на 1,595, в результаті отримавши 79,75, та ще раз помножимо це число на вік авто, але враховуючи лише повні календарні роки, тобто для 5-річного авто фактичний вік становитиме чотири роки. 79,75 помножимо на чотири й отримаємо 319 євро. Та треба ще додавати до цієї суми ввізне мито (10% від сумарної митної вартої авто), ПДВ (20% від суми митної вартості, ввізного мита та акцизу) та при першій реєстрації в Україні податок до Пенсійного фонду (від 3% до 5% в залежності від вартості, яка вираховується відповідно до прожиткового мінімуму в поточному році). У парламентському комітеті з питань податкової та митної політики повторюють, що немає можливості відмовитись від інших податків і розкритикували альтернативний законопроект від фракції “Самопоміч”, в якому пропонується, зокрема, скасування збору до Пенсійного фонду.
“Все залежить від того, наскільки буде показана справедлива вартість, тому що на такі автомобілі ставка акцизного податку невисока, – 400-600 євро. Але ПДВ – 20% і ввізне мито – 10%. Справді, якби була показана справедлива вартість, то сума митних платежів сягала б десь 2500-3000 євро. Вона буде майже однакова незалежно від віку автомобіля. Якщо новіший автомобіль і показувати справедливу вартість – там менший акциз. На старіший – більший акциз, але його вартість менша, і тому податок на додану вартість (ПДВ) і ввізне мито менше. Треба орієнтуватися, що у будь-якому разі сума розмитнення сягатиме десь 2500-3000 євро”, – ще раніше наголошувала голова профільного парламентського комітету Ніна Южаніна, інформував телеканал “112 Україна”.
Учора, 11 липня, Ніна Южаніна заявила, що комітет виступив за те, аби їхні два законопроекти вже сьогодні, 12 липня, були включені до порядку денного і розглянуті в першому читанні. Сумнівів щодо цього напередодні було багато, адже парламентарі й так запланували на сьогоднішнє пленарне засідання низку інших важливих питань. Зрештою, сьогодні побачимо, що насправді робитимуть парламентарі в сесійному залі, а мітингувальники-“євробляхарі” – на вулиці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.5259 / 4.46MB / SQL:{query_count}