Панацея від безробіття: чи є вона?

Які причини безробіття в Україні, як боротися з цим явищем та що допоможе підібрати ключик до серця кращих роботодавців Західного регіону

Безробіття останніми роками – найгостріша проблема в Україні. І хоч за торішніми показниками Державної статистичної служби України рівень безробіття суттєво знизився, втім економісти-аналітики наголошують на неточності такої інформації. Адже дані Держстату базуються тільки на кількості офіційно працевлаштованих українців. Натомість варто розуміти, що одна частина наших громадян працює неофіційно, друга частина перебивається тимчасовими заробітками, а третя  працює на роботі, щоправда, за кордоном. У сукупності всі ці нюанси не дають змоги представити правдиві дані щодо наявної проблеми.
“Причин безробіття в Україні кілька і всі вони очевидні. Мовиться про тіньову економіку та відсутність інвестицій. Що більше тіньової економіки, то менше інвестицій. Що менше інвестицій, то менше робочих місць. Якщо нічого не змінюватиметься, то в Україні зовсім скоро буде парадоксальна ситуація: високий рівень безробіття і водночас високий показник вільних вакансій”, — пояснив у розмові з “Львівською Поштою” Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи, доктор економічних наук.
Утім чи є вихід із цього становища, і якщо так, то що саме може покращити ситуацію з безробіттям в Україні.

Побороти тіньову економіку = знизити рівень безробіття

Уже сьогодні за окремими даними за кордоном працює близько 12 млн українців. Статистика трудової міграції наших співвітчизників є фактично загрозливою для держави. Однією з основних причин такої ситуації є власне безробіття…
“Щоби побороти цю ситуацію, потрібно насамперед побороти корупцію, легалізувати заробітну плату і дати зелену дорогу бізнесу. Зокрема, дуже важливо вивести економіку з тіні. Адже якщо середньостатистичний українець може отримати в Україні п’ять тисяч гривень “у конверті”, не маючи майбутнього, заслуженої пенсії, і може, умовно  кажучи, отримати десять тисяч гривень у Польщі, аналогічно не маючи жодних соціальних гарантій, то він, найімовірніше, зупиниться на другому варіанті”, – пояснює Ростислав Слав’юк.
Європейські умови праці, гідні зарплати, соціальні гарантії та нові можливості утримують людей від виїзду за кордон в пошуках кращої долі і скорочують показники безробіття в країні
Значна частина безробітних живе в сільській місцевості. Однак там теж не все просто. Адже більшість цих людей не є безробітними, а самозайнятими – вирощують на власних паях продукцію, не сплачуючи жодних податків у державну казну. На думку аграрного експерта Івана Стефанишина, така ситуація згубна не лише для села, а й для України загалом: “У сусідній Польщі за таку діяльність людина змушена сплачувати податки. У нас же все пущене на самоплив”.
Натомість, на його думку, частково знизити рівень безробіття у селах зможе співпраця з масштабними агрокомпаніями.
“Агрохолдинги позитивні тим, що стимулюють людину вчитися нового, бути професіоналом. Халтура там не пройде незалежно від того, яку посаду обіймає працівник. Людина мусить бути висококваліфікованою! Ну і, звісно, якщо у сільській місцевості працює аграрне підприємство, то практично всі селяни зайняті в ньому. Тоді село живе. Адже в Україні близько чотири сотні сіл, які формально існують на папері, а фактично в них нікому жити. Люди втікають звідти, бо нема роботи, інфраструктури. Одне слово, нема цивілізації”, – веде далі Іван Стефанишин.
Водночас, на думку Ростислава Слав’юка, роботодавці сьогодні також повинні приділяти більше уваги різноманітним соціальним пакетам для своїх працівників.
“На жаль, у наш час тільки незначна кількість працедавців готові не лише вимагати від працівників, а й пропонувати їм щось взамін. Говорю про медичне страхування, безкоштовні обіди, оплачуване підвищення кваліфікації, різноманітні бонусні програми тощо. Втім це дуже важливо для людей. Зокрема, в тій ситуації, яка сьогодні склалася в Україні, коли люди масово втікають на заробітки, бо не бачать змісту працювати за три тисячі гривень”, – каже економіст.

Європейські умови праці та конкурентна зарплата

В Україні сьогодні успішно працюють компанії, готові вкладати у розвиток працівників та забезпечувати їм достойні та безпечні умови праці за європейськими стандартами. Одна з таких компаній – агроіндустріальний холдинг МХП.
На території Західної України працює чотири рослинницькі підприємства Групи МХП: “Баффало” (Волинська обл.), “Захід-Агро МХП” (Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська області), філія “Рідний край”  (Хмельницька і Тернопільська області), філія “Перспектив” (Івано-Франківська і Тернопільська області). Крім того, на теренах Західної України працює птахофабрика “Снятинська нова” (м. Снятин, у селах Потічок, Русів, Долішнє Залуччя Снятинського району, а також у селах Вікно, Стрільче, Вербівці і Чернятин Городенківського району Івано-Франківської області).
Загалом лише на території Західної України агроіндустріальний холдинг МХП забезпечив близько 2,5 тисячі робочих місць. По всій Україні на підприємствах Групи МХП працює понад 28 тисяч осіб.
“Середній оклад співробітника на підприємствах Групи МХП становить близько 8,5 тисяч гривень, а робітники на відповідальних ділянках отримують близько 14-15 тисяч гривень. Працівник, який виконує прості процеси (пакування, збір ящиків з картону тощо) отримує близько 6 тисяч гривень на місяць. А в цехах, де відбувається обробка курячих тушок, робітники отримують як мінімум 10 тисяч гривень і більше”, – розповідає Ксенія Прожогіна, директор з персоналу та комунікацій агрохолдингу МХП.
Окрім конкурентоспроможних заробітних плат, підприємства Групи МХП пропонують офіційне працевлаштування та європейські умови праці. Зокрема, персонал забезпечують відповідним сучасним спецодягом, комплексним харчуванням вартістю від 1 гривні, безкоштовним трансфером до місця роботи та в зворотному напрямку, а за потреби службовим транспортом і житлом.
Лише на території Західної України агроіндустріальний холдинг МХП забезпечив близько 2,5 тисячі робочих місць
“МХП – динамічна інноваційна компанія, яка створює безпечні та сприятливі умови для співробітників, піклується про їхній професійний розвиток і особистий добробут. Кожен працівник підприємств компанії отримує офіційне працевлаштування, конкурентну заробітну плату відповідно до штатного розпису та низку соціальних гарантій. Окрім пільгового харчування та безкоштовного трансферу, пропонуємо можливість постійного професійного навчання: співробітники МХП, а також їхні діти мають нагоду здобути вищу освіту коштом підприємства, відвідувати тематичні виставки та семінари за кордоном”,  – каже  Ксенія Прожогіна.
Для працівників підприємств діють програми фінансової та нефінансової мотивації. Кращих співробітників керівництво холдингу заохочує щорічними преміями і пільговими путівками на відпочинок та оздоровлення.
Усі підприємства МХП забезпечують додаткові робочі місця, насамперед жителям регіонів. Європейські умови праці, гідні зарплати, соціальні гарантії та нові можливості утримують людей від виїзду за кордон в пошуках кращої долі і скорочують показники безробіття в країні.

Інновації відкривають нові можливості

Однак для того, щоб стати працівником одного з підприємств Групи МХП, потрібно бути готовим вчитися нового і намагатись працювати максимально ефективно. Від кандидатів на працевлаштування і співробітників у МХП очікують передусім високого рівня розуміння сучасних технологій.
“Компанія пропонує безмежні можливості для зростання і розвитку всіх працівників, а не формує для кандидатів список завдань і обов’язків, тому не менш важлива проактивність і особиста мотивація кожного. Необхідно, щоб кандидат або співробітник поділяв цінності компанії”, – пояснює нашому виданню співрозмовниця.
Однак, з її слів, компанія готова інвестувати в знання своїх співробітників, тому практикує навіть здобуття профільної освіти коштом холдингу та постійно проводить профільне навчання: “Звичайно, профільна освіта важлива. Утім не для всіх позицій: брак досвіду можемо компенсувати навчанням, головне, щоб у людини була сильна внутрішня мотивація на розвиток і продуктивність праці”.
У МХП усі співробітники постійно отримують нові компетенції й активно розвиваються. В компанії є окрема програма “Нові горизонти”. Будь-який працівник може освоїти суміжну сферу діяльності і, якщо досягне в ній високих результатів, перейти працювати в інший департамент. Для людей без досвіду роботи, випускників, студентів у МХП передбачена програма “МХП СТАРТ”, яка допомагає знайти гідну роботу ще під час навчання і таким чином зменшити кількість безробітної молоді.
Безробіття в Україні – давня проблема, каже Ксенія Прожогіна. Особливо гостро вона стоїть у Західній Україні. Із розвитком технологій багато процесів автоматизуються і певні позиції стають недоцільними. Класичні сільськогосподарські спеціальності, звичайно ж, залишаться, але обов’язково адаптуються до вимог сучасності.
“Наприклад, агрономи повинні бути готові швидко приймати рішення на базі великого потоку інформації і застосовувати новітню техніку. Перед працівниками сьогодні стоїть необхідність швидкого освоєння нових технологій. Якщо говорити про виконавців (трактористів-інженерів, водіїв, пакувальників та інших), то їм треба бути готовими до безперервного навчання. Інновації відкривають нові можливості. Той, хто прагне розвиватися, ніколи не залишиться поза ринком праці”, – наголошує Ксенія Прожогіна.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1831 / 4.17MB / SQL:{query_count}