Шлях до антикорупційного суду

Нардепи ухвалили ще один закон, потрібний для запуску спеціалізованого суду для корупціонерів. А ще мали б виправити скандальну норму про апеляцію

У четвер, 21 червня, Верховна Рада таки ухвалила технічний закон про утворення Вищого антикорупційного суду. “За” проголосувало 265 нардепів. Нагадаємо, що цей додатковий закон був потрібен, адже ухвалений 7 червня саме закон “Про Вищий антикорупційний суд” визначає засади створення та роботи  нового спеціалізованого суду, але не створює його. 

В очікуванні конкурсу

Після підписання й оприлюднення додаткового технічного закону ця колізія  зникне, і конституційна процедура утворення нового суду буде дотримана (додатковий президентський законопроект про утворення антикорупційного суду перед голосуванням у парламенті схвалила Вища рада правосуддя). І відкривається шлях, власне, до початку формування антикорупційного суду, зокрема, до проведення конкурсу на посади антикорупційних суддів. 
“Конкурс може бути оголошений у вересні. Поки це питання ще вирішується. Конкурс до антикорупційного суду буде обов’язково публічним, щоб суспільство також могло оцінити кандидатів… Відповідно до закону, Вищий антикорупційний суд має бути сформований протягом року з дня набуття ним чинності, тобто до літа 2019 року. Можна робити прогнози щодо його швидкого проведення, а можна проаналізувати тривалість конкурсу до Верховного Суду, щоб зрозуміти складність процедур. Минулий конкурс тривав 9 місяців за умови, що комісія проводила тільки його. Зараз ми одночасно здійснюємо добір суддів, кваліфікаційне оцінювання всього суддівського корпусу, конкурс до Вищого суду з питань інтелектуальної власності, на черзі другий конкурс до Верховного Суду і конкурс до Вищого антикорупційного суду. Про це треба пам’ятати, перед тим як робити прогнози щодо тривалості останнього конкурсу. Процес проведення конкурсу для майбутніх суддів цього суду може затриматися через формування Громадської ради міжнародних експертів. Багато залежатиме від тривалості спеціальної перевірки кандидатів, яку проводять близько 20 державних органів”, – зазначила в інтерв’ю Цензор.НЕТ, опублікованому 22 червня, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) Анастасія Заріцька. 
Тим часом Президент Петро Порошенко, а також спікер ВРУ Андрій Парубій заявляють, що Вищий антикорупційний суд може запрацювати до кінця року. В це поки важко повірити… Нагадаємо, що за попередніми прогнозами експертів новий суд розпочне роботу не раніше 2019-го. 

Не забути про апеляцію

Тут треба зазначити, що новий спеціалізований суд потрібно імплементувати в українську систему судоустрою. 21 червня нардепи в першому читанні підтримали ще один важливий президентський законопроект “Про внесення змін до закону “Про судоустрій і статус суддів” через прийняття Закону України “Про Вищий антикорупційний суд” (№7441). У цьому документі, зокрема, деталізується діяльність палат вищих спеціалізованих судів та закріплення певної інституційної, організаційної, кадрової та фінансової автономії Апеляційної палати Вищого спеціалізованого суду. Опозиційні нардепи заявляли про низку недоліків цього законопроекту, але попереду ще друге читання, є можливість вносити правки. 
І що дуже важливо, підготовка законопроекту №7441 до другого читання  є шансом виправити скандальну норму про те, що апеляції в справах НАБУ, розгляд яких уже розпочався в судах першої інстанції чи ще розпочнеться до дня початку роботи антикорупційного суду, розглядатимуть в судах загальної юрисдикції, а не в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду. Ця норма раптом “спливла” у перехідних положеннях опублікованого закону про Вищий антикорупційний суд серед змін до Кримінального процесуального кодексу України. Досі тривають суперечки між антикорупційними активістами і нардепами про те, чи законно ця норма була закріплена в законодавстві (“Львівська Пошта” про це вже не раз писала).
Як би наша влада не хвалилася ухваленням законів про антикорупційний суд, ця норма про апеляцію вже стала найважливішим чинником в оцінці нашого закону про антикорупційний суд як з боку українських експертів, так і з боку західних партнерів України. Зрозуміло, що до теми ролі міжнародних фахівців у процесі відбору українських антикорупційних суддів ще всі можуть повернутися, залежно від того, як формуватиметься Громадська рада міжнародних експертів і як проходитиме конкурс на посади суддів. Але поки що на першому місці в інформпросторі тема апеляційної норми. 
Тут нагадаємо, що директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард вже заявила про те, що українська влада має щонайшвидше прибрати із закону норму про апеляцію в корупційних справах в обхід Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Таку вимогу підтримав і Держдеп США. А низка наших провладних нардепів знову виправдовуються, заявляючи про те, що передача апеляцій до антикорупційного суду заблокує його роботу із самого початку. І знову чути розмови про втручання у внутрішні справи України. 
Насамкінець зауважимо, що ще не відомо, чи наші депутати пропишуть зміну апеляційної норми в законопроекті №7441, як не відомо й те, чи дійдуть вони до ухвалення цього документа в цілому до кінця нинішньої сесії ВРУ (до 13 липня залишилось два пленарні тижні, а наступну сесію парламентарі розпочнуть уже з вересня). Зрештою, виправити норму про апеляцію можна й іншим, окремим законом про зміни до  Кримінального процесуального кодексу України. В будь-якому випадку потрібна політична воля нашої влади…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6300 / 4.38MB / SQL:{query_count}