Київ та Москва пішли на абордаж

Між Україною та Росією набирає обертів морська війна

Арештоване судно “Норд” у порту Бердянська, фото: censor.net
Проти українських рибалок, незаконно затриманих російськими прикордонниками в Азовському морі 10 травня, ФСБ Росії порушила кримінальні справи за оригінальною статтею “незаконний видобуток водних біологічних ресурсів, що належать до видів, занесених до Червоної книги РФ”. Незважаючи на недолугість обвинувачення, обидвом українцям загрожує до семи років позбавлення волі.
За даними ДержНС Запорізької області, мешканці Бердянська 51 та 21 років 10 травня вийшли в море на човні “Амур” і не повернулися. Спочатку їх шукали як жертв аварії, однак потім дружина одного зі зниклих повідомила, що отримала дзвінок від прикордонної служби РФ про затримання її чоловіка та його товариша, які дивним чином опинилися у слідчому ізоляторі міста Єйськ Краснодарського краю РФ.
Очевидно, ця морська провокація стане не останньою. Ще місяць тому українські силовики офіційно попереджали, що РФ може розпочати захоплення українських кораблів у Азовському і Чорному морях у відповідь на затримання Україною риболовного судна “Норд”. “Розвідка відзначає активізацію діяльності кораблів берегової охорони прикордонної служби ФСБ і Чорноморського флоту ВМФ РФ у акваторії Азовського моря. У цьому ж районі проводять низку заходів щодо посилення угруповання РФ кораблями і допоміжними суднами. Ймовірно, основною метою таких дій можуть бути симетричні заходи для затримання Державною прикордонною службою України (ДПСУ) в акваторії Азовського моря риболовного судна “Норд”, – йшлося в повідомленні.
Нагадаємо, що 25 березня в акваторії Азовського моря корабель морської охорони ДПСУ затримав риболовне судно “Норд” під прапором Російської Федерації. Причиною зупинки стало те, що сейнер здійснював вилов риби у винятковій економічній зоні України. Однак після перевірки документів з’ясувалося, що “Норд” зареєстрований в порту Керчі (АРК). Судно-порушник відконвоювали до українського Бердянська. Прокуратура АРК (м. Київ) порушила кримінальне провадження за фактом виходу корабля із закритого Києвом порту анексованої Керчі. Нагадаємо, що з липня 2014 року уряд України офіційно припинив функціонування всіх портів анексованого півострова, з того часу вони закриті для судноплавства.
6 квітня Херсонський міський суд обрав капітану “Норда” Володимирові Горбенку запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави у розмірі 35 тис. 240 грн. Йому висунуте обвинувачення за статтею “порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї”, покарання за якою передбачає до п’яти років позбавлення волі. Двом із 10 членів екіпажу “Норда” вдалося залишити територію України, вилетівши літаком до Мінська, звідкіля вони через Росію повернулися в Крим. Ще восьмеро, в тому числі й капітан, залишаються в Україні в очікуванні остаточного висновку слідчих органів.
Ще одним епізодом морської війни стало накладення судом Одеси заочного арешту одразу на два російських корабля. Українські слідчі органи вважають, що судна-земснаряди “Печора” та Seabreeze використовувалися для незаконного видобутку піску на території ботанічного заказника загальнодержавного значення “Мале філофорне поле”. Він розташований у районі Каркінітської затоки Чорного моря, на території Красноперекопського та Роздольненського районів Криму. За версією слідства, починаючи з травня 2015 року, судна зробили більше 300 заходів у порти Автономної Республіки Крим для вивантаження піску. Українські правоохоронці оцінили завдані державі збитки в 250 мільйонів гривень.
Протистояння на морі може обернутися для України вкрай неприємними наслідками. Погрози озвучив голова Загальноросійського руху підтримки флоту, капітан першого рангу Михайло Нєнашев, який заявив, що РФ може посилити технічний огляд кораблів під прапором України в Керченській протоці й обмежити їх прохід у акваторії Азовського та Чорного морів. Офіційна підстава – зношеність багатьох українських суден, які “можуть становити загрозу для опор Керченського моста”. “І якщо не спрацюють запобіжні заходи, скажімо так, інтелігентного характеру щодо посилення огляду українських суден, які йдуть через Керченську протоку, то, думаю, будуть застосовані заходи військового характеру”, – пригрозив капітан першого рангу. Фактично мовиться про повну блокаду Керченської протоки, два узбережжя якої нині контролює Російська Федерація. Таким чином, Азовське море може перетворитися на винятково внутрішню акваторію, а українські порти Маріуполя та Бердянська просто зупиняться.
“Керченський міст будуть використовувати як політичний інструмент тиску на Україну. Ми вже втрачаємо великі гроші через обмеження параметрів суден, які тепер не можуть проходити під арками моста. Йдеться про приблизно 500 мільйонів гривень щорічно, але я думаю, що це набагато більше, тому що ми втрачаємо робочі місця. Росія цим спеціально підігріває непросту соціальну ситуацію в Бердянську і Маріуполі”, – заявив міністр інфраструктури України Володимир Омелян.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0000 / 4.38MB / SQL:{query_count}