Суд для корупціонерів: поступ буде?

Парламентарі обіцяють наступного тижня нарешті розглянути у другому читанні законопроект про антикорупційний суд

Створення антикорупційного суду в Україні – важка тема для наших політиків. Публічно можновладці заявляють про необхідність справжньої боротьби з корупцією, але коли доходить до ухвалення відповідних рішень, то тягнуть час як можуть. От тільки вже й часу для зволікання у представників нашої влади фактично немає, вони вже стільки разів обіцяли й українцям, й усім західним партнерам якнайшвидше вирішити питання антикорупційного суду, що зараз вчергове сховати голову у пісок й придумати якісь “відмазки” так просто не вийде.

Ключове питання

Відповідальність за довге зволікання із створенням антикорупційного суду несе уся наша влада. Так, зараз своє слово має сказати парламент (законопроект про антикорупційний суд очікує на розгляд у другому читанні), але згадаймо також, як довго Президент Петро Порошенко “тягнув” із внесенням відповідного законопроекту до ВРУ. А те, що у президентському законопроекті є низка “підводних каменів”, не враховані рекомендації Венеційської комісії демонструє, що влада анонсуючи створення антикорупційного суду в Україні все ж таки намагалася робити це лише “для галочки”, щоб далі сподіватись на кредити від міжнародних донорів, насамперед від Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Але потрібен насправді незалежний антикорупційний суд, а не суд лише “для галочки”. І щоб надалі сподіватись на фінансову та політичну допомогу Заходу, потрібно виправляти недоліки президентського законопроекту. Нагадаємо, що у проекті передбачений фактично лише дорадчий голос незалежних західних експертів при відборі антикорупційних суддів, а не їхнє право вето; надвисокі вимоги до претендентів на посади антикорупційних суддів; юрисдикція суду може не повністю охоплювати справи, підслідні НАБУ, і навпаки – охоплювати випадки, не пов’язані з корупцією як такою.
Ключове питання щодо антикорупційного суду, про яке весь час нагадують міжнародні партнери України, – це вирішальна, а не дорадча роль іноземних експертів у процесі добору наших антикорупційних суддів
В парламентському профільному комітеті комітету з питань правової політики та правосуддя з підготовкою президентського законопроекту до другого читання не спішили (у першому читанні за законопроект депутати проголосували 1 березня), “Пошта” про це вже писала в минулому номері.
Тут треба розуміти, що окрім узгодження близько двох тисяч правок, які до законопроекту подали нардепи, і більшість з яких були спрямовані лише на затягування процесу, кінцевий варіант документу, який буде виноситись на голосування у сесійний зал, також мав співставлятись із домовленостями з МВФ.
Цього тижня директор департаменту комунікацій МВФ Джеррі Райс на брифінгу у Вашингтоні нагадав, що ухвалення закону про антикорупційний суд з поправками, які забезпечать його повну відповідність до рекомендацій Венеційської комісії, є критично важливим для продовження співпраці між Фондом та Україною, повідомляє “Дзеркало тижня”. А для нашої держави вкрай важливим є продовження цієї співпраці.
Ключове питання щодо антикорупційного суду, про яке весь час нагадують міжнародні партнери України, – це вирішальна, а не дорадча роль іноземних експертів у процесі добору наших антикорупційних суддів. Представники української влади часто повторювали, що це буде втручанням в українські справи, але насправді суть питання в іншому – влада боїться можливості появи незалежного суду в Україні.

Про що вже домовились?

Українські ЗМІ цього тижня повідомляли, що фактично більшість спірних моментів у законопроекті про антикорупційний суд представники нашої влади змогли узгодити із МВФ. Зокрема, як інформує Depo.ua із посиланням на свої джерела, із законопроекту мала б зникнути норма про необхідність п’ятирічного стажу для кандидатів в антикорупційні судді. Але натомість в МВФ погодились, що суддями антикорупційного суду можуть стати й нинішні посадовці із правоохоронних органів. Також начебто погоджено, що антикорупційний суд має отримати всі статті, підслідні НАБУ, а також низку інших корупційних статей, які є у віданні прокуратури, СБУ та Державного бюро розслідувань, де збиток складе більше 30 тисяч доларів. Антикорупційний суд мав би запрацювати, як тільки конкурсна комісія обере 35 суддів, десять з яких в Апеляційну палату.
Також різні ЗМІ повідомляють, що у Громадській раді міжнародних експертів (яка перевірятиме кандидатів в антикорупційні судді)  будуть виключно іноземці. “Їх має подати сім міжнародних структур (кожна може подати до трьох кандидатів, а Вища кваліфікаційна комісія суддів вибере членів). Жодного українця там не буде навіть теоретично”, – інформує Depo.ua.

В очікуванні компромісу

Але от вже із ключовим питання наскільки сильним буде право вето цієї Громадської ради міжнародних експертів не все так просто. “Перший варіант. Громадська рада експертів – сім осіб – приймає рішення про вето. Відповідно до відсотку голосів, яким було прийнято це рішення, ВККС таким же відсотком від 16 членів може його подолати. Другий варіант. Якщо ВККС проти цього вето, то спрямовується на спільне засідання Міжнародної ради експертів та ВККС, які можуть його подолати тільки двома третинами голосів”, – пояснював журналістам напрацювання робочої групи парламентського комітету з питань правової політики та правосуддя перший заступник цього комітету, представник “Народного фронту” Леонід Ємець, повідомляє “Дзеркало тижня”.
Низка ЗМІ повідомили, що начебто з МВФ вдалось домовитись у цьому питанні й міжнародні експерти отримають вирішальний голос. От тільки від публічно озвучених нашими нардепами варіантів це виглядає якось неоднозначно. Адже за умови впровадження спільних засідань ВКСС і міжнародних експертів, власне ВКСС одразу матиме там дві третини голосів. А отже і можливість подолати вето міжнародних фахівців. Це ускладнить проходження по конкурсу кандидатів в антикорупційний суд, котрі отримають негативні оцінки від міжнародних  фахівців, але не повністю закриє шлях до посад таким кандидатам в антикорупційні судді. Представники української влади заявляють, що такий варіант був би оптимальним для компромісу з МВФ. Та як зазначив 18 травня спікер ВРУ Андрій Парубій, компромісу з Фондом у цьому питанні на той момент ще не було. Водночас він знову заявив, що парламентарі наступного тижня  мали б таки взятись за розгляд у другому читанні законопроекту про антикорупційний суд.
У Громадській раді міжнародних експертів  будуть виключно іноземці.  Їх має подати сім міжнародних структур. Жодного українця не буде там навіть теоретично
“Засідання комітету відбудеться в понеділок о 15.00. Я попросив, щоб комітет засідав стільки, скільки буде необхідно, щоб розглянути закон. До того часу, я сподіваюся, приїдуть і експерти Венеціанської комісії. Тривають інтенсивні переговори із Міжнародним валютним фондом. Фактично із 15 основних дискусійних моментів 14 уже узгоджено. Зараз головна дискусія – про повноваження Громадської ради міжнародних експертів... Вважаю, що відкладати не можна. Тому я дав дедлайн, вважаю, що в понеділок комітет має ухвалити рішення. Я поговорив із відповідними юридичними службами Верховної Ради, вони зможуть протягом ночі опрацювати рішення комітету і скласти таблицю. І я думаю, що у нас буде шанс у вівторок, не зранку, оскільки не встигнемо, але після обіду, увійти в розгляд антикорупційного суду. Останній термін  – у середу зранку. сподіваюся і розраховую, що навіть доведеться обговорювати його кілька годин у вівторок і весь день у середу, у четвер вийти на ухвалення рішення”, – зазначив спікер Андрій Парубій журналістам в кулуарах парламенту 18 травня, повідомляє інтернет-видання “ГОРДОН”.
Секретар Венеційської комісії Томас Маркерт підтвердив, що він разом із експертом комісії, одним із авторів висновків до українського законопроекту про антикорупційний суд Георгієм Папуашвілі візьмуть  участь у засіданні комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя в понеділок, 21 травня. Про це повідомляє “Європейська правда”.
Голосування у ВРУ наступного тижня за законопроект про антикорупційний суд пообіцяв й голова президентської фракції БПП Артур Герасимов. “Наступного тижня одне з головних завдань, яке має вирішити парламент, це розпочати розгляд законопроекту про антикорупційний суд. Наразі йдуть останні консультації, дуже багато позицій були погодженні. Знайшли ті компроміси, які зроблять цей закон більш ефективним. Фракція готова голосувати за цей законопроект”, – заявив він 18 травня, інформує телеканал “Прямий”.
Але що насторожує? Голова ВРУ також зазначив журналістам, що у випадку, якщо не буде компромісного формулювання щодо повноважень міжнародних експертів при формуванні антикорупційного суду, то це питання вирішуватиметься на розсуд сесійного залу.  Що з цього вийде – побачимо.  Залишається сподіватись, що парламенту вистачить здорового глузду не намагатись знову обманути всіх.
І насамкінець вчергове повторимо, що у будь-якому випадку очікувати на початок роботи антикорупційного суду в Україні цього року не варто. За умови ухвалення відповідного закону, сам спеціалізований суд за оцінками експертів запрацює не раніше літа наступного року. Тобто, вже після президентських виборів в Україні.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8478 / 4.44MB / SQL:{query_count}