Хто зможе перевіряти НАБУ?

Парламент уже втретє проводить конкурс на аудитора Національного антикорупційного бюро. З’явилося п’ять претендентів

фото: nabu.gov.ua
Відбір членів комісії зовнішнього контролю за ефективністю Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) вже давно став скандальним. Комісія досі не сформована, хоча перший аудит НАБУ мав відбутися ще торік. Нагадаємо, що по одному аудитору в комісію повинні обрати Президент, парламент і уряд.

Лише уряд визначився

Поки що своє слово сказав лише уряд, обравши 27 травня 2017-го аудитором професора Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка, президента Інституту прикладних гуманітарних досліджень Михайла Буроменського. Свого часу він (із 2009 по 2012 рік) працював  суддею ad hoc Європейського суду з прав людини. В комісію для аудиту НАБУ його рекомендувала Українська Гельсінська спілка з прав людини. Водночас після оголошення рішення уряду низка експертів і нардепів заявляли, що напрям діяльності Буроменського не зовсім підходить для того, щоб бути аудитором Антикорупційного бюро.

Невдалі спроби

Однак найбільші суперечки щодо обрання аудитора НАБУ точаться в парламенті. ВРУ вже двічі проводила відповідні конкурси, але безрезультатно. Зауважмо, що першого разу, в грудні 2016-го, парламентський Комітет з питань запобігання та протидії корупції рекомендував призначити аудитором НАБУ заступника генерального інспектора департаменту юстиції США, але наприкінці зими – на початку весни 2017-го президентська фракція БПП за допомоги ще однієї коаліційної фракції ”Народний фронт” намагалася просунути на посаду аудитора НАБУ в обхід конкурсу британського приватного детектива Найджела Брауна. Такий фінт коаліціянтам не вдався. Після другого конкурсу комітет ВРУ рекомендував у аудитори НАБУ колишнього американського прокурора Марту Борщ, іспанського прокурора Карлоса Кастресану, українську правозахисницю Олександру Яновську та українського адвоката Сергія Гончаренка. Але в сесійному залі достатньої підтримки у жодної з цих кандидатур не було. Олександра Яновська вже призначена суддею Верховного Суду. В лютому цього року комітет ВРУ ще раз рекомендував обрати аудитором НАБУ якусь із трьох кандидатур, що залишилися: або Марту Борщ, або Сергія Гончаренка, або Карлоса Кастресану. Але стало відомо, що двоє перших відкликали свої кандидатури. Також відомо, що Марта Борщ стала адвокатом нардепа-втікача Олександра Онищенка.
Щодо Президента, то він ще минулого року заявляв, що останнім подасть кандидатуру на аудитора НАБУ, повідомляло Громадське.
Чому обрання аудиторів НАБУ таке важливе питання? Негативний висновок аудиту може стати причиною дострокового звільнення директора НАБУ. Аудитори отримають доступ до фінансових документів Антикорупційного бюро, матеріалів кримінальних проваджень, де завершене досудове розслідування, зможуть проводити конфіденційні інтерв’ю з працівниками НАБУ, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, інших державних та правоохоронних органів.
Нагадаємо, що керівника бюро обирають на сім років. Нинішній директор НАБУ Артем Ситник, перший на цій посаді, працює з квітня 2015-го. Також нагадаємо, що голови двох парламентських коаліційних фракцій наприкінці 2017-го реєстрували законопроект, який би дозволив звільняти директора НАБУ навіть без зовнішнього незалежного аудиту. Але під тиском представників США, ЄС та Міжнародного валютного фонду ця ініціатива коаліції була знята з розгляду Верховної Ради.

фото: hromadske.ua

Новий конкурс

Проте досі триває епопея із обранням аудитора НАБУ від парламенту. Профільний комітет ВРУ в квітні вирішив проводити вже третій за ліком конкурс. Термін подання заявок та документів від претендентів завершився 5 травня. І Центр протидії корупції, посилаючись на оприлюднену на сайті Комітету ВРУ з питань запобігання та протидії корупції інформацію, повідомляє, що на новий конкурс в аудитори НАБУ подалося п’ять претендентів.
Центр протидії корупції проаналізував усі кандидатури. Далі подаємо їх короткий огляд:
Валерій Небога. Пенсіонер, у 2015-ому брав участь у конкурсі на посаду директора НАБУ, пізніше подавався на різні посади – від детектива до керівника управління. 2017-го подавався на посаду аудитора НАБУ від парламенту, але його заявка, на думку комітету, не відповідала кваліфікаційним умовам конкурсу, тому кандидатуру Небоги навіть  не ставили на голосування.
Юрій Ліхненко. Пенсіонер, голова організації ”Антимафія”, також 2015-го подавався на посаду директора НАБУ, пізніше – на посаду керівника Одеського управління Антикорупційного бюро. Останній раз працював у правоохоронних органах, судячи з автобіографії, більш ніж 20 років тому. У 1991 – 1994 роках працював на посаді слідчого та заступника міжрайонного прокурора в Іллічівській природоохоронній прокуратурі. Рекомендацію дав сам собі від своєї ж організації ”Антимафія”. Має упереджене ставлення до роботи Антикорупційного бюро, про що висловлювався під час обрання до ради громадського контролю при НАБУ.
Володимир Василенко. Правозахисник, працював суддею в Міжнародному суді ООН та представником України в Раді ООН із прав людини. Кілька місяців тому його кандидатуру на аудитора НАБУ пропонував Олег Ляшко, інформацію з декларації якого розслідують детективи Антикорупційного бюро. 2015 року був делегований указом Президента Петра Порошенка до Конституційної комісії разом із Михайлом Буроменським, обраним в аудитори НАБУ за квотою уряду. Рекомендацію Володимир Василенко отримав від ГО ”Українське юридичне товариство”, яке очолює Березюк Олег Валерійович, який входить до координаційної ради іншої громадської організації – ”Всеукраїнський рух ”Сила Права”. Очолює цю ГО колишній народний депутат від БЮТ Андрій Сенченко, який 2014-го тимчасово виконував обов’язки заступника голови Адміністрації Президента.
Вадим Меламед. Адвокат, нотаріус, останні 25 років живе в Ізраїлі, де має власну юридичну компанію ”Вадим Меламед. Адвокати і нотаріус”. 2015-го брав учать у конкурсі на посаду директора НАБУ. Однак не відповідає вимогам до аудитора НАБУ, визначеним Законом України ”Про національне антикорупційне бюро”, оскільки не має ”значного досвіду роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, судах за кордоном чи міжнародних організаціях”. Цей кандидат останні 25 років працював у Ізраїлі виключно як адвокат, займаючись в основному трудовим правом та юридичною допомогою емігрантам з України. Отримав єдину рекомендацію від громадської організації, директором якої є він сам.
Томас Файєрстоун. Американець, колишній прокурор США, партнер компанії ”Бейкер та Маккензі”. Має значний досвід в органах досудового розслідування та прокуратурі США: 6 років працював у відділі боротьби з організованою злочинністю Прокуратури США в Нью-Йорку, де спеціалізувався на справах російських олігархів та чиновників, пов’язаних із корупцією та відмиванням коштів. Був головним прокурором у справі щодо екстрадиції російського топ-посадовця Павла Бородіна до Швейцарії за звинуваченнями у відмиванні та розкраданні коштів. Працював із Магнітським, наразі персона нон ґрата в Росії. Томаса Файєрстоуна рекомендували на посаду аудитора НАБУ Посольство США в Україні, Міжнародна антикорупційна організація ”Transparency International Україна” та Інститут CEELI в Празі, який займається розвитком верховенства права.
Начебто вже видно, які кандидатури можуть бути відсіяні одразу, а хто може стати фаворитом. На сайті парламентського Комітету з питань запобігання та протидії корупції повідомляється, що зауваження і пропозиції щодо цих кандидатур вони прийматимуть до 19 травня. Коли комітет ухвалить своє рішення щодо цих кандидатів і коли може відбутися голосування в сесійному залі, ще не відомо. Але не забуваймо, що свого слова стосовно аудитора НАБУ не сказав і Президент…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6500 / 4.15MB / SQL:{query_count}