Геть від Росії та СНД! Але повільно…

На п’ятому році неоголошеної війни Президент Петро Порошенко заявив, що наполягатиме на припиненні дії окремих положень “Великого договору з Росією”

Україна повинна остаточно припинити участь у Співдружності незалежних держав (СНД). Про це заявив Президент Петро Порошенко 12 квітня на Київському безпековому форумі.
“З огляду на те, що Україна ніколи не була і не є зараз членом СНД, та відмову цієї структури засудити російську агресію, просив би, щоб ми спільно з урядом підготували пропозиції щодо офіційного припинення нашої участі в статутних органах СНД. Рівно як і остаточного закриття українського представництва при відповідних інституціях у Мінську!” – наголосив глава держави.
Україна разом із Росією та Білоруссю заснували СНД у 1991-ому. Однак наша держава не підписала статут організації (від 1993-го). Після початку російської агресії проти України у 2014 році співробітництво нашої держави у рамках СНД було зведене до мінімуму. І ось у 2018-ому Президент наполягає на тому, що Україні треба повністю забути про СНД.
“Деякі люди наївно запитують, чому із СНД не можна було вийти чотири роки тому. Вони не розуміють, що чотири роки тому до виборів було п’ять років, а не менш ніж рік”, – написав на своїй сторінці у Facebook політолог, викладач Київського нацуніверситету ім. Т. Шевченка Петро Олещук.
І справді виникає враження, що наша влада перед виборами намагається продемонструвати свою “рішучість” перед українцями. От тільки ця “рішучість” дуже запізніла…

“Великий договір з Росією” ще потрібен?

Окрім теми СНД, Петро Порошенко також заявив про те, що потрібно припинити дію окремих положень Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною і Росією від 1997 року, так званого “Великого договору з Росією”.
“Саме час для переосмислення юридичних засад наших відносин із Москвою… Наступним кроком буде внесення мною до українського парламенту проекту закону про негайне одностороннє припинення дії окремих положень Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною і Росією в частині, у якій дія цього Договору не сумісна з національними інтересами держави та реалізацією нашого українського права на самооборону. Вже ніхто не сперечається з тим, що через відмову Кремля припинити агресію проти України окремі статті базового договору з Росією стали одіозними анахронізмами. Йдеться, зокрема, про статті щодо стратегічного партнерства між Україною та РФ або про положення про двосторонню співпрацю в сфері військового та військово-технічного співробітництва, або співпрацю з РФ для забезпечення державної безпеки України”, – сказав Президент і спробував пояснити, чому не варто в односторонньому порядку розривати весь “Великий договір”: “Бо є важливими для України положення, в яких сторони, я цитую: “поважають територіальну цілісність одна одної, сторони підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів”. Хочу наголосити, що, відповідно до норм міжнародного права, ці положення Договору залишаються чинними незалежно від майбутнього анулювання Радою його окремих положень”.
Але знову ж таки постає питання: хіба Росія у 2014-ому згадувала про ці положення і про повагу до територіальної цілісності України? Таке питання ставить і голова правління фонду “Майдан закордонних справ” Богдан Яременко, звертаючи увагу на те, що в односторонньому порядку можна розірвати тільки договір повністю.
“Про “революційну” обіцянку Порошенка на п’ятому році війни скасувати деякі статті Договору про дружбу з РФ у односторонньому порядку. Відповідно до норм і принципів міжнародного права, в односторонньому порядку можна лише розірвати договір. Повністю! А ось вихід із деяких частин/статей/положень можливий лише за умови досягнення домовленостей між учасниками Договору, якщо інше не передбачене самим Договором. Договором про дружбу між Україною та РФ не передбачене право сторін вийти на власне бажання з окремих статей цього Договору. Заява/рішення України про односторонній вихід із якихось окремих статей Договору про дружбу з РФ дозволить Росії скористатися положеннями міжнародного права про цілісність договорів, заявити, що вихід України з окремих статей є невиконанням Договору, та розірвати його в односторонньому порядку. Так у чому сенс? Чому не вийти з нього самим на тій підставі, що Росія порушила статтю про повагу до територіальної цілісності і принцип непорушності кордонів? І яка цінність для України відповідних статей, якщо Росія наплювала на них?” – зазначив Яременко на своїй сторінці у Facebook.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.8097 / 4.1MB / SQL:{query_count}