Оновлення ЦВК і політична арифметика

Уже наступного тижня парламентський комітет розгляне питання звільнення теперішніх та призначення нових членів Центрвиборчкому. На 13 місць претендує 14 осіб

фото: tsn.ua
Ми дуже довго йдемо до оновлення складу Центральної виборчої комісії. Із 15 членів ЦВК повноваження 12-ти мали б уже завершитись у червні 2014-го, ще одного – в лютому 2017-го. Але парламент у тому ж таки 2014 році дозволив їм усім працювати в ЦВК аж до призначення нових членів комісії. Тож начебто і за законом, але без легітимності старий склад ЦВК працює досі, а залишається вже менше року до чергових президентських виборів.
У червні 2016-го Президент Петро Порошенко вносив подання на призначення 11 нових членів комісії, але до голосування так і не дійшло. На початку лютого цього року в парламенті з’явилося вже друге подання від гаранта, на цей раз із переліком 14 прізвищ, тобто на одного кандидата більше, аніж повинно бути звільнено місць у ЦВК.
Спецперевірка цих кандидатів затягнулася понад заплановані й передбачені законом 20 днів, і нарешті цього тижня спікер парламенту Андрій Парубій повідомив, що всі 14 кандидатів цю перевірку пройшли успішно. Уже відомо, що питання звільнення теперішніх і призначення нових членів ЦВК профільний парламентський комітет з питань правової політики та правосуддя розгляне найближчої середи, 18 квітня. Після цього нардепи зможуть голосувати у сесійному залі. Однак цей процес ухвалення остаточного рішення ще може затягнутися: парламентські фракції ще мають вирішити, як відсіяти одного зайвого кандидата з усіх запропонованих Президентом.

Як обирати новий склад ЦВК?

“Щодо всіх 14 кандидатів є позитивний висновок із проходження спецперевірки. Наступні етапи: рішення комітету, консультації з фракціями, винесення питання на розгляд Верховної Ради… Потрібні політичні консультації ще до голосування, бо вакантних місць 13, а кандидатів 14. І це, звичайно, створює інтригу навколо цього питання. Я докладу всіх зусиль, щоб ми змогли узгодити позицію ще до голосування. Якщо не вдасться узгодити, у мене буде один механізм – рейтингове голосування, а потім постановка на голосування кожного кандидата окремо”, – заявив Андрій Парубій 12 квітня, інформує телеканал “Прямий”.
От тільки регламент Верховної Ради не передбачає рейтингового голосування щодо призначення членів ЦВК. Тому це буде порушенням процедури. Експерти вже раніше заявляли про те, що президентське подання спеціально було складене так, щоби зробити процес оновлення ЦВК максимально важким. Що ж тепер робити? Нардепи думатимуть. Спікер Андрій Парубій зауважував, що залежно від роботи профільного парламентського комітету голосування за обрання нового складу ЦВК може відбутися наступного пленарного тижня або вже у травні.
“У середу, 18.04, профільний комітет парламенту розглядатиме питання порядку денного щодо звільнення старих та призначення нових членів ЦВК. Інтрига: скільки членів комітету з’явиться на засіданні? Якими будуть рішення щодо 14 кандидатів, які пройшли спецперевірку? Який спосіб голосування буде обрано в залі (рейтинговий як логічний, але незаконний; пакетний не підійде, бо порушення процедури і кандидатів більше, аніж місць). А от далі подивимось, чи буде обрано повний склад, а чи лише необхідну для кворуму кількість кандидатів, які, звісно, не представлятимуть тоді увесь спектр сил”, – зазначила цього тижня на своїй Facebook-сторінці координатор Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

Для кворуму вистачить 10 членів ЦВК

Тут ми підходимо до ще одного справді важливого питання. Перед обранням нових членів ЦВК депутати голосуватимуть за звільнення 13 нинішніх, чиї повноваження вже давно мали завершитись. Відповідно із нинішнього складу в комісії залишаться тільки Катерина Махніцька (дівоче прізвище Березюк) та Олег Діденко, призначені в ЦВК у квітні 2014-го, відповідно за квотами “Свободи” та УДАРу. Щоб у ЦВК був кворум, потрібно як мінімум 10 членів комісії, для ухвалення рішень у комісії – вісім голосів. Тому парламент може піти за сценарієм часткового заповнення нового складу комісії. Вистачить проголосувати навіть за вісім кандидатів із 14-ти.
А в президентському поданні (докладніше про кандидатів “Львівська Пошта” вже писала у минулих номерах) шість кандидатів запропоновані від фракції БПП – Михайло Вербенський, Ольга Желтова, Світлана Кустова, Ольга Лотюк, Віталій Плукар, Олег Конопольський,  троє від “Народного фронту” – Наталія Бернацька (до заміжжя Севастьянова), Ірина Єфремова, Леонтій Шипілов і по одному від: “Самопомочі” – Євген Радченко, Радикальної партії – Тетяна Юзькова, “Батьківщини” – Андрій Євстигнєєв, депгрупи “Відродження” – Алла Басалаєва, депгрупи “Воля народу” – Тетяна Сліпачук (зауважимо, що свого часу вона була членом конкурсної комісії для обрання керівних посад у Державному бюро розслідувань за квотою Президента). Свого представника у президентському поданні не отримала лише фракція “Опозиційного блоку”.
Можемо отримати великий дисбаланс на користь нинішньої влади. До того ж у комісії вже працює згаданий Олег Діденко. Влада сподівається контролю за наявністю кворуму та рішеннями в новій ЦВК. Звичайно, коаліція (яка ніяк не може довести свою легітимність і наявність 226 голосів) не зможе самотужки провести вісім результативних голосувань, тому треба буде якось домовлятися з іншими парламентськими силами.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3298 / 4.01MB / SQL:{query_count}