Анафему Мазепі не знімуть

Російська православна церква не буде знімати анафему з гетьмана Івана Мазепи.

Російська православна церква не буде знімати анафему з гетьмана Івана Мазепи.

Про це повідомив член Синодальної богословської комі­сії, клірик Одеської єпархії УП ЦМП протоієрей Андрій Новиков.

"Анафемі Мазепу було під­дано справді за союз з лютеранином, що є відомим фактом, і не розумію, як його можна заперечувати, а також не за передачу храмів лютеранам, а за те, що приведений Мазепою Карл "місця святі осквернив і розорив", - це також доведений історичний факт. Крім того, анафема Мазепі зафіксована в богослужебному переказі Церкви, який не може бути визнано помилковим і підлягати перегляду", - сказав протоієрей.

На думку протоієрея, посилання на скасування "анафеми на старообрядців", як приклад можливості скасування анафеми Мазепі, "безпідставне з тієї простої причини, що не було скасування анафеми, накладеної персонально на вождів старообрядницького розколу, а було скасовано клятви на самі обряди і тих, хто їх дотримується". Персональна анафема може бути скасована тільки в разі покаяння підданих анафемі, а покаяння у Мазепи не було, нагадав священик.

За словами Новикова, зняття анафеми з Мазепи стало б "автоматичним визнанням принципової можливості погрішимості Церкви і безпідставності й інших її анафем, зокрема, анафеми псевдопатріарху київському Філарету (Денисенку)".

Протоієрей також не згоден з тим, що порушення клятви, яку Мазепа дав Петрові I, повинні оцінювати політики, історики, а не Церква.

"Порушення клятви карається канонами Святої церкви, а тому є канонічним злочином, точно так само, як і порушення клятви колишнім київським митрополитом Фі­ларетом. Багато помісних церков піддавали в найрізноманітніші історичні періоди анафемі тих чи інших осіб за порушення клятви", - наголосив Новиков.

Натомість голова відділу зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви Московського патріархату архімандрит Кирило (Говорун) на прес-конференції 30 квітня у Києві заявив, що скасування рішення про відлучення Мазепи від Церкви теоретично можливе, оскільки воно мало суто політичне підґрунтя. За його словами, і раніше бувало, що анафему скасовували, зокрема у випадку із старооб­ряд­цями.

"Ще митрополит Київський і Галицький Антоній Храповицький на початку XX століття казав, що, найімовірніше, гетьмана Мазепу було піддано анафемі за політичними мотивами", - сказав архімандрит.

Він зазначив, що в лоні РПЦ створено спеціальну комісію, яка розглядає це питання і готова ухвалити рішення, коли вщухнуть політичні суперечки навколо гетьмана Мазепи.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.1878 / 4.07MB / SQL:{query_count}