Всі проти всіх

Чому найближчим часом може відбутись відставка головного антикорупційного прокурора Назара Холодницького?

фото: informator.news
Останнім часом у нашому інформпросторі побільшало гостросюжетних політичних детективів. То СБУ і Генпрокуратура розкрили терористичний зговір проти перших осіб держави, й ця історія, в епіцентрі якої поки позафракційний нардеп Надія Савченко та керівник центру звільнення полонених “Офіцерський корпус” Володимир Рубан, зараз тільки набирає обертів. А от цього тижня низка ЗМІ розкрутила справжній шпигунський скандал навколо головного антикорупційного прокурора Назара Холодницького. Так, 20 березня в інформпросторі почали з’являтись повідомлення про те, що він начебто думає над тим, щоб піти у відставку. Серед версій такого гіпотетичного розвитку подій були проблеми зі здоров’ям в антикорупційного прокурора, а також політичний тиск на нього. І дуже швидко після таких повідомлень українські ЗМІ також поширили інформацію про те, що у робочому кабінеті Холодницького принаймні кілька тижнів працювала прослушка.

“Жучки” від НАБУ?

“Засоби прослуховування були виявлені на зовнішній поверхні акваріуму”, – інтернет-видання Insider 20 березня повідомило, що у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) підтвердили знайдену прослушку. Щоправда не уточнили, хто це розповів журналістам. Також повідомлялось, що в САП на той момент ще не встановили, хто саме прослуховував Холодницького. Офіційних повідомлень від наших правоохоронних органів щодо такої насправді резонансної події, станом на обід 21 березня, ще не було. Водночас низка ЗМІ, зокрема Українська правда й Цензор.НЕТ з посиланням на свої джерела повідомляли, що прослушку встановило Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) під процесуальним керівництвом одного із департаментів Генпрокуратури й, вочевидь, зі санкції суду. Цензор.НЕТ повідомляє, що матеріали прослуховування зберігаються у Генпрокурора Юрія Луценка.
Українська правда інформує, що в Генпрокуратурі процесуальне керівництво цієї, так би мовити, операції, здійснював Володимир Гуцуляк, який очолює департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки ГПУ, у народі відомим як скандальний “департамент Кононенка-Грановського”. Це дуже цікаво, адже давно відомо про міжвідомчі розбірки між НАБУ та Генпрокуратурою, зокрема доходило навіть до сутичок, коли у серпні 2016-го агенти антикорупційного бюро стежили за нині вже колишнім прокурором, екс-заступником начальника вже загаданого “департаменту Кононенка-Грановського” Дмитром Сусом. А зараз між НАБУ і Генпрокуратурою вже дружба проти Холодницького? Звичайно, ні для кого не секрет і те, що в НАБУ вже неодноразово нарікали й на Холодницького, заявляючи про те, що САП гальмує передачу їхніх справ до судів, затягує підписання підозр, так само і в САП критикували роботу антикорупційних детективів через непрофесіоналізм. Але у скандалах зі старими правоохоронними органами НАБУ і САП, принаймні публічно, виступали єдиним фронтом.
“Як стверджував прем’єр-міністр Великобританії Генрі Пальмерстон: “У нас немає вічних союзників і у нас немає постійних ворогів; вічні і постійні наші інтереси. Наш обов’язок – захищати ці інтереси”. Саме так зараз діють підлеглі Ситника, співпрацюючи з одіозним департаментом ГПУ. Інтерес позбавитись Холодницького стоїть вище, аніж продовжувати боротьбу з підлеглими Луценка. За попередніми даними, більше місяця тому співробітники НАБУ звернулись до Гуцуляка щодо встановлення прослушки в кабінеті Холодницького. І це було реалізовано. Проте за попередніми даними, чогось “кримінально”-забарвленого Назар Іванович не наговорив. Тому дисциплінарна відповідальність і, як максимум, звільнення з посади”, – пише у блозі на Українській правді головний експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов.
Та ще раз повторимо, що на момент здачі номера у друк, якоїсь офіційної реакції та пояснень ситуації від САП, НАБУ і ГПУ ще не було. А коли тільки з’явилася інформація про можливу відставку Холодницького (до інформаційного розкручення теми із прослушкою), то прес-секретар САП Ярослав Гордієвич заявляв, що їхній керівник працює у звичайному режимі і з 21 березня разом із директором НАБУ Артемом Ситником до кінця цього тижня перебуватимуть з робочим візитом у Брюсселі.

фото: facebook.com/LlutsenkoYuri

Луценко у виграші?

Якщо зрештою підтвердиться інформація про те, що НАБУ пішло війною на керівника САП, то це буде великим ударом загалом по антикорупційній реформі. А ми ще поки навіть не дочекались створення антикорупційного суду…
Так само як і не дочекались повноцінного запуску Державного бюро розслідувань (ДБР). А тут треба зазначити, якщо є справа проти такого посадовця як керівник САП, то розслідування мало б проводити саме ДБР. На це звертає увагу вже згаданий експерт Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов.
“Чим довше буде запускатися ДБР, тим частіше ми будемо спостерігати, як ГПУ продовжує “ігрища” довкола роботи інших органів правопорядку. Не думаю, що підлеглі Луценка просто так вирішили стати “хорошими дядьками” і допомагають підлеглим Ситника. Зважаючи на непересічний досвід політичних баталій в очільника Генпрокуратури, можна спрогнозувати, що після звільнення Холодницького Луценко спробує перебрати до своїх рук процесуальне керівництво справ НАБУ. Звісно, за фактом відсутності (звільнення) Холодницького, згідно з пунктом 2.4 Положення про САП, обов’язки керівника щодо загальної організації діяльності виконує перший заступник – Максим Грищук. Подейкують, що в нього цілком стабільні взаємовідносини з Ситником. Але є одне але – проведення конкурсу на посаду Холодницького. Це може тривали від кількох місяців до півроку. І тут позиція представників Генпрокуратури кардинально відрізняється – на період відсутності Холодницького процесуально керівництво відійде безпосередньо до Луценка, що давно мріяв “з головою зануритись” у джунглі розслідувань НАБУ. Для підтвердження описаного вище сценарію можна проглянути пункт 1.4 Регламенту ГПУ, де вказано, що розподіл службових обов’язків між керівництвом цієї структури та взаємозамінність визначаються наказом Генерального прокурора. Саме цим і спробують скористатись в Луценка”, – пише Лємєнов у блозі на Українській правді.
Ситуація неоднозначна. І насправді зарано було робити якісь висновки щодо можливого прослуховування головного антикорупційного прокурора. Так само як і стовідсотково прогнозувати його відставку. Та в будь-якому випадку цей інформаційно розкручений скандал вже б’є по іміджу наших антикорупційних органів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.2357 / 4.12MB / SQL:{query_count}