Нове міністерство: потреба чи безглуздя?

В Україні планують створити окреме міністерство у справах ветеранів, яке займатиметься питанням соціального захисту учасників бойових дій. Що думають про це бійці

фото: sprotyv.info
Парламентарі на засіданні цього тижня запропонували уряду створити міністерство у справах ветеранів на базі Державної служби України у справах ветеранів. Відповідний проект постанови підтримав 241 народний обранець. У пояснювальній записці документа зазначено, що “Міністерство у справах ветеранів – центральний орган виконавчої влади для забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері соціального захисту ветеранів війни”.

Для чого нам нове міністерство?

Представник прем’єр-міністра в парламенті Вадим Денисенко повідомив, що на реалізацію цього задуму піде три-чотири місяці. З його слів, першим етапом має стати створення робочої групи, яка розробить функціонал міністерства, і лише після цього може бути створене саме міністерство.
Політики запевняють, що нове міністерство буде складатися з ветеранів АТО. На думку ініціаторів такого кроку, її ухвалення прискорить створення дієвого механізму надання державних соціальних гарантій ветеранам війни, зокрема учасникам АТО, членам сімей загиблих.
“Станом на 1 червня 2017 року в Україні було зареєстровано 475,7 тис. учасників бойових дій, з яких 303,2 тис. учасників АТО; 549,9 тис. учасників війни, з яких 1254 учасників антитерористичної операції; 138,6 тис. інвалідів війни, з яких 5,5 тис. учасників АТО; 211,4 тис. членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, з яких майже 8 тис. із числа членів сімей загиблих учасників АТО. У зв’язку з проведенням антитерористичної операції на Сході України кількість ветеранів війни постійно зростає. Зокрема, станом на січень 2018 року маємо вже понад 324 тисячі учасників АТО, яким надано статус учасника бойових дій”, – зазначено в пояснювальній записці постанови.
Але чи справді нове відомство допоможе ефективніше вирішувати нагальні потреби бійців і сприятиме їх кращому соціальному захисту? Чи це просто спроба влади заробити плюси перед виборами, показавши, як вона активно дбає про захисників країни? Учасники бойових дій і військові експерти скептично ставляться до пропозиції створення нового міністерства. До того ж є побоювання, що таким чином буде роздуватися апарат чиновників. В Україні вже є приклади неефективної роботи Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб та Міністерства інформаційної політики, на які держава виділяє чималі кошти.
Зокрема, керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України Олександр Поронюк зазначив у розмові з “Львівською Поштою”: “Схоже, українська влада бере за аналогію європейські країни, де питаннями ветеранів займаються окремі відомства. Але в Європі при цьому ключовий акцент роблять на мобільності й оперативності реагування на потреби учасників бойових дій, а не просто створення ще однієї структури, яких у нас і так удосталь”.
Він переконаний, що вони будуть неефективні без відповідного фінансування і можливостей для задоволення потреб бійців, котрі захищають країну від посягань агресора. “Якщо всього цього не буде ми годуватимемо ще декількох людей, робота яких не приноситиме належного результату. Некрасиво, коли на темі турботи про ветеранів АТО хтось заробляє собі бали, одні структури звинувачують інші. Задля ефективності захисту учасників бойових дій необхідно відповідально координувати спільні зусилля, створити єдиний ресурс для адекватного лікування і реабілітації “атовців”, – наголосив Олександр Поронюк.

фото: politnavigator.net

Кому це вигідно?

Отож, як з’явилося несподіване рішення взятися за створення міністерства у справах ветеранів? За інформацією Української правди, найбільш активним ініціатором заснування відомства є заступник голови фракції БПП Олександр Третьяков. Уперше про необхідність створення міністерства, яке б займалося справами ветеранів, він заявив у жовтні 2016-го. З того часу цю ініціативу заморозили, аж поки цього тижня парламентарі не звернулася до уряду з вимогою створити Мінветеранів.
Таке рішення депутатів стало результатом декількох тижнів майстерного публічного шантажу, до якого вдався Третьяков, заявивши на засіданні парламентського комітету у справах ветеранів, який він очолює, що вийде з коаліції, якщо не буде прийнято рішення про створення Міністерства у справах ветеранів.
“Окрім цілком благородної мети, інтерес до створення нового міністерства можна пояснити і більш приземленими речами. Наприклад, концентрацією всього матеріального і фінансового ресурсу, який передбачений для ветеранів, але зараз розпорошений по різних міністерствах і службах. Той, хто контролюватиме нове міністерство, контролюватиме і його видатки. Тут варто згадати історію створення Міністерства тимчасово окупованих територій. У квітні 2016-го, коли Яценюк подав у відставку, і на Банковій ділили портфелі в уряді Гройсмана, саме Третьяков пролобіював створення МінТОТ і призначення його очільником близького до себе Вадима Черниша. Якщо Третьякову вдасться протиснути свого главу і для нового міністерства, то він матиме двох міністрів за столом уряду. А це чудова точка входу у “велику гру”: як політичну, так і фінансову”, – зазначено в матеріалі Української правди.
Звідси випливає, що українська влада намагається задовільнити власні інтереси, цинічно спекулюючи навіть на такій темі, як захист учасників бойових дій…

Ігор Бездух, десантник, учасник бойових дій:
– Створення окремого міністерства у справах ветеранів – цілковите безглуздя. Я навіть спочатку подумав, що це фейк, чиясь невдала вигадка. Нормальна людина такого би не придумала… Давайте тоді ще зробимо міністерство з усиновлення дітей, міністерство школярів. Фактично це безпідставне роздування штатів. Раніше, навпаки, боролися за їх скорочення. Справами ветеранів мають займатися люди, котрі справді знають їхні нагальні потреби на фронті і в тилу, – волонтери. Вони єдині, кому я довіряю. В нове міністерство, якщо воно таки буде створене, я не звертатимуся за жодних обставин. Для прикладу, декілька місяців тому нас запросили на спеціальний захід, зібрали десятки чиновників, організували фаєр-шоу. А як тільки учасники бойових дій запитали їх по факту, то, виявилося, що традиційно немає коштів. Запитання: тоді навіщо нас запросили? Вочевидь, із того окремого міністерства буде такий самий толк… Тобто жодного толку. Знаю випадок, коли офіцер у відставці звертався у ЦНАП за допомогою, а йому відповіли: “ти за Україну воював – хай тобі Україна і дає”. Те саме буде з міністерством у справах ветеранів, тільки на вищому рівні. Це просто розкрадання грошей. За кошти, які підуть працівникам міністерства на зарплати, військовослужбовці могли би пройти реабілітацію. Тим паче, новим чиновникам іще винайматимуть квартири, вони хотітимуть службові машини. Туди не візьмуть працювати хлопців, котрі втратили на передовій руку чи ногу, наберуть тих, хто навіть не був на фронті. І що вони можуть зробити?.. Ветерани АТО насамперед потребують реабілітації і нормального житла, щоб їм ніхто не ліз у душу. Натомість влада вирішує дати квартири чиновникам, у яких їх і так уже по три-чотири. Хтось живе минулим і розказує нам, як влаштовувати армію, хоч сам там ніколи не був. Уже є напрацьована схема допомоги ветеранам, може недосконала, але працівники соціальних служб цікавляться нашими потребами і допомагають їх вирішити. Дайте їм менше тяганини – і все буде добре. А зараз влада хіба що поламає вироблену систему, так нічого ще толком не зробивши…
Михайло Шмігельський, учасник АТО:
– Я не вірю, що нове окреме міністерство зможе вирішити проблеми ветеранів. Вочевидь, комусь треба влаштувати когось на роботу. Для прикладу, у складі депутатського складу парламенту є дванадцятеро комбатів, а користі від того жодної. Можна зрозуміти, якби створення нового відомства було вимогою учасників бойових дій, але відповідне рішення насаджується зверху. Навіщо? Аби показати, що влада щось робить, імітуючи активну діяльність. На мою думку, показового тут значно більше, ніж турботи про військовослужбовців. Підтримувати ветеранів можна в рамках тих міністерств, які вже створені. А насправді землю дали – і радійте. Бійцям допомагають волонтери, церква, реабілітаційні центри, а на державному рівні про них згадують в останню чергу. Нещодавно відбулася зустріч ветеранів із головою Львівської ОДА. Можливо, такі зустрічі не зовсім ефективні, але потрібні, це важливий комунікаційний захід, коли учасники бойових дій можуть висловитися й обговорити наболілі питання.
Олег Синютка, голова Львівської ОДА:
– Ми стараємося, щоб люди, котрі пройшли війну, захищають нас від агресора, не відчували дискомфорту в цивільному житті. Ми ухвалили декілька програм для підтримки бізнесу бійців, які повернулися з передової і хочуть започаткувати власну справу. Львівська обласна рада прийняла рішення про одноразові виплати фінансової допомоги ветеранам АТО. Особливу увагу приділяємо виділенню учасникам бойових дій земельних ділянок і питанням, пов’язаним із психологічною реабілітацією бійців. Намагаємося виконувати всі речі, про які ми говоримо під час зустрічей із “атовцями” (такі зустрічі ми проводимо регулярно). Хоча я переконаний, що досконалість не має меж, тому щоразу чуємо від військовослужбовців додаткові питання і прохання. Найголовніше, що це не агресивна розмова, і направду чимало людей вірять, що сьогоднішня влада робить добрі, позитивні справи для ветеранів АТО, перед якими суспільство завинило. На мою думку, створення центрального виконавчого органу влади, який би опікувався учасниками бойових дій, є правильним кроком.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6733 / 4.18MB / SQL:{query_count}