Початкова школа: що чекає учнів і вчителів?

З 1 вересня цього року всі першокласники вчитимуться за новими правилами

джерело: mon.gov.ua
Уряд затвердив на засіданні цього тижня Державний стандарт початкової освіти, за яким навчатимуться першокласники з 1 вересня 2018-го. Урядовці разом із експертами та вчителями працювали над ним упродовж останніх двох років. При цьому використали досвід країн, рівень освіти в яких високий, – Фінляндії, Сінгапуру, Ірландії, Шотландії, Франції, Канади та Польщі, з урахуванням особливостей українських шкіл. Зі слів міністра освіти та науки Лілії Гриневич, разом зі стандартом приймають чотири базові навчальні плани. В них, зокрема, закладене збільшення обсягу вивчення української мови в школах національних меншин.

Школа – поле для творчості й обміну думками

Запропоновані зміни передбачають новий підхід до організації навчання, в центрі якого діти та їхні потреби. Їх не “фаршируватимуть” знаннями, які легко можна почерпнути з різних джерел. Нові правила навчання в початкових класах базуватимуться на створенні школи компетентностей. Відтепер її головне завдання – формування вмінь, компетентних навичок, критичного і системного мислення. Вчителі мають навчати дітей самостійно приймати рішення й активно користуватися здобутими знаннями.
Педагоги сприятимуть грамотності учнів у мовно-літературній, математичній, природничій, технологічній, інформатичній, фізкультурній, мистецькій, громадянсько-історичній і соціальній освітніх галузях. Школа має стати середовищем творчості, вільного обміну думками, де кожен учень зможе відчути себе особистістю. Дітей учитимуть формулювати і відстоювати власну позицію, легко вливатися в колектив, бути цікавим співрозмовником. Це має пришвидшити їхню соціалізацію.
Першокласникам не задаватимуть домашніх завдань і не ставитимуть оцінок. Для покращення комунікації учнів парти ставитимуть колом або буквою “п”, а не в декілька рядів, як було ще з радянських часів. Учителі не вимагатимуть від першокласників сидіти весь час рівно, склавши руки, адже це неприродно в їхньому віці. Чимало занять відбуватимуться у ігровій формі, що допоможе краще концентрувати увагу дітей. Школярів молодших класів залучатимуть до дискусій, учитимуть формулювати власну думку в процесі написання есе. Завдяки методам дослідів і спостережень першокласники, які сядуть за парти цього року і навчатимуться в школі 12 років, пізнаватимуть світ у комплексі.
Всі вчителі, які навчатимуть першокласників з 1 вересня 2018-го (за попередніми підрахунками – 22 тисячі), впродовж цього року мають пройти підвищення кваліфікації. Щоби пройти навчання, вчителю потрібно звернутися до методиста в обласному Інституті післядипломної педагогічної освіти регіону, де є його школа. Для успішного “подолання” курсів педагоги матимуть декілька спроб, однак учитель, котрий цього не зробить, не зможе навчати учнів перших класів. Винятки робитимуть для випадків, коли вчителі з об’єктивних причин не зможуть пройти навчання. В такому разі це можна буде зробити восени. Задля підвищення соціального статусу вчителя уряд торік підвищив зарплату педагогам на половину, а цього року передбачив її підвищення на чверть.

Переваги нового стандарту початкової освіти

За новим державним стандартом початкової освіти вже півроку навчаються сто пілотних шкіл України, п’ять із них у Львові – Львівська школа №66, Львівська початкова школа “Світанок”, “Дивосвіт”, Львівська школа №99, школа “Малюк” і чотири на Львівщині – Бродівська школа №3, Дрогобицька школа №2, Золочівський НВК “Школа радості” і Сокальська школа №3. Учителі, котрі беруть участь в експерименті, відзначають позитив у реалізації нових освітніх змін. В пілотних школах діти мають мотивацію до навчання. Їм цікаво навчатися в ігровій формі, проводити самостійні дослідження, відповідати на запитання.
Зокрема, директор Львівської початкової школи “Світанок” Лідія Андрушко в розмові з “Львівською Поштою” зазначила: “Щодня в нас відбувається ранкова зустріч, яка знімає емоційне напруження першокласників перед навчанням. Усі мають широке поле для творчості. Вчителі підбирають учням такі завдання, аби вони зрозуміли, як це згодиться в житті, намагаються реалізувати все, чого хочуть діти. Учні живуть тим, чим живе Україна. Наприклад, під час зимової Олімпіади ми організували тиждень спорту, щоби підтримати українських спортсменів. Діти зацікавлені в такому навчанні, вони завжди бачать результат своєї праці. Важливо, аби їм було цікаво і комфортно вчитися, тоді вони отримуватимуть радість від пізнання світу. Коли щасливі діти, відповідно щасливі батьки і вчителі”.
На перевагах нового стандарту початкової освіти наголошує і Лілія Гриневич: “Маємо перші результати навчання дітей у пілотних школах. Найважливіше – ми досягнули того, що учні хочуть ходити до школи. Зараз це одна з найгостріших проблем – утрата мотивації до навчання серед дітей молодшого віку. Однак потрібно розуміти, що без фінансових вкладень реалізація реформи неможлива. Сто пілотних шкіл “Нової української школи” – це опора для реформи загальної середньої освіти”, – інформує прес-служба МОН України.
На запуск нового державного стандарту початкової освіти держава виділила 1 млрд 869 млн 812 тис. грн. Зокрема, 998,7 млн передбачені на забезпечення учнів початкових класів навчальними засобами та мобільними меблями, 163,818 млн грн – на придбання техніки для початкової школи, 386,5 млн грн – на підвищення кваліфікації вчителів, 48,349 млн грн – на навчально-методичну літературу для початкових класів, 272,382 млн грн – на підручники для першокласників.
“Усі гроші на матеріально-технічне забезпечення підуть на місця. На цьому етапі важливо, аби була продуктивна співпраця та партнерство між органами місцевого самоврядування і Міністерством освіти та науки. Ми зі свого боку дамо рекомендації щодо обладнання – які характеристики воно повинне мати, які функції виконувати. Не можемо дозволити, щоб такі значні державні кошти використовували на закупівлю старого обладнання, яке в деяких виробників стоїть на складі, і вони просто зацікавлені його збути”, – сказала Лілія Гриневич.
І зазначила, що Державний стандарт базової школи має стартувати з 1 вересня 2022 року, а стандарт старшої школи – з 1 вересня 2027-го.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1613 / 4.41MB / SQL:{query_count}