Між Петром та Юлією

Хоча до президентських виборів ще рік, неофіційні перегони вже почалися

Чергові вибори президента України мають відбутися трохи більше ніж через рік (перший тур – 31 березня 2019-го), але вже зараз можна говорити про те, що неофіційна виборча кампанія розпочалась. У мас-медіа потроху починає з’являтися відверта «чорнуха» на основних політичних гравців, і можна припустити, що до кінця нинішнього – передвиборчого – 2018 року кількість та масштаби скандалів навколо політиків тільки зростатимуть. Тож політичні перегони розпочалися, але найзапекліша боротьба ще попереду.

Українські соціологічні “гірки”

Звичайно, можна очікувати сюрпризів, як-от участі в президентських виборах начебто несподіваних кандидатів (хоча тут зазначимо, що соціологи вже раніше включали у свої заміри президентських рейтингів кандидатуру співака Святослава Вакарчука, але в грудні минулого року він сам оголосив, що “ніколи не заявляв про президентські амбіції, не збирається цього робити й сьогодні”). В будь-якому випадку за трохи більше ніж рік до президентських виборів соціологи прогнозують основну боротьбу між чинним Президентом Петром Порошенком і лідеркою партії “Батьківщина” Юлією Тимошенко.
Цікаво, що торішньої осені низка соціологічних компаній оприлюднила свої дослідження, в яких кардинально відрізнялися результати на користь Порошенка чи Тимошенко. Також у листопаді 2017-го було оприлюднене велике дослідження, проведене Центром соціальних та маркетингових досліджень “Социс”, Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), Соціологічною групою “Рейтинг” та Центром Разумкова із вибіркою 20 тисяч респондентів, у якому лідирував Петро Порошенко.
Далі було кілька досліджень, які демонстрували невелику перевагу Юлії Тимошенко. Зокрема, в грудневому опитуванні, проведеному Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова, за Тимошенко готові були віддати свої голоси 12,1% респондентів (серед тих, що висловили намір брати участь у виборах), за Петра Порошенка – 10,2%.
Цього тижня опубліковані результати масштабного опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг”, в якому також лідирує Тимошенко. Автори дослідження зазначають, що опитали 30 тисяч респондентів (по 1200 у кожному регіоні) віком від 18 років і що помилка репрезентативності опитування становить не більш ніж 0,6%. Але треба зауважити, що опитування  проходило з 12 по 28 грудня 2017-го.

фото: kyivpost.com

Рейтинги від “Рейтингу”

Відповідно до результатів цього дослідження, за Юлію Тимошенко готові проголосувати 18,7% тих, що взяли б участь в голосуванні та визначилися з вибором. За Петра Порошенка – 15,6%,  Юрія Бойка – 11,7%, Анатолія Гриценка – 9,7%, Олега Ляшка – 8,7%, Вадима Рабиновича – 8,3%, Андрія Садового – 6,4%, Олега Тягнибока – 3,9%, Арсенія Яценюка – 1,7%. За інших, аніж у складеному соціологами списку потенційних кандидатів, проголосували б 15,3% респондентів (знову ж таки, серед тих, що мають намір голосувати і вже визначилися зі своїм вибором).
Далі переходимо до розподілу підтримки потенційних кандидатів по регіонах. “Юлія Тимошенко лідирує практично в усіх областях центру та частини заходу України. При цьому вона входить до трійки лідерів майже в усіх областях. Петро Порошенко має сильні позиції в частині областей заходу та Києві, Юрій Бойко – у більшості областей півдня та сходу України. Рівень підтримки Юлії Тимошенко більш-менш рівномірний у всіх областях центру, півночі, заходу та частково півдня. Петра Порошенка найбільше підтримують на Вінниччині, дещо менше в областях заходу та центру, ще менше на півдні. Електоральною базою Анатолія Гриценка є частково захід, Київська та Черкаська області. Найвищий рівень підтримки Олега Ляшка на півночі та Буковині, Андрія Садового – в Галичині, на Волині та Хмельниччині. Підтримка Вадима Рабиновича і Юрія Бойка зосереджена на півдні та сході, водночас у останнього виборці більше сконцентровані в індустріальних областях сходу”, – зазначають в Соціологічній групі “Рейтинг”.
Окремо звернімо увагу на електоральні настрої жителів Львівщини: тут трійку лідерів склали Андрій Садовий із 15% підтримки всіх опитаних, Анатолій Гриценко – 14% і Петро Порошенко – 10%. Наступною стала Юлія Тимошенко із 9% підтримки. Також цікавим є те, що 10% респондентів на Львівщині проголосували б за інших кандидатів, аніж у запропонованому соціологами списку.
Повертаючись до загальноукраїнської картини, зазначимо, що Соціологічна група “Рейтинг” прогнозує перемогу Юлії Тимошенко в другому турі президентських виборів. “Моделювання другого туру президентських виборів у парі Юлія Тимошенко – Петро Порошенко дало такі результати: за лідера “Батьківщини” готові проголосувати 30% тих, котрі заявили, що візьмуть участь у основних виборах. Нинішнього главу держави готові підтримати в цьому випадку 23%, 28% відмовилися б брати участь в голосуванні другого туру за таких умов, ще 19% не визначилися з вибором. Петро Порошенко переміг би лише в трьох областях (Вінницькій, Хмельницькій та Чернівецькій), приблизно однакову кількість голосів обоє кандидатів набрали б у п’яти областях – Рівненській, Черкаській, Кіровоградській та Донецькій і в Києві. У решті 17 областей перемогла б Юлія Тимошенко”, – повідомляють автори дослідження.
При цьому керівник “Рейтингу” під час презентації результатів дослідження зазначив, що Юлія Тимошенко виграє в будь-якого кандидата, який виходить у другий тур президентських виборів, натомість Петро Порошенко програє також Андрієві Садовому, Анатолієві Гриценку, навіть Святославові Вакарчуку. І ця заява дуже цікава, адже водночас пан Антипович розповів, що в цьому дослідженні вони не заміряли президентського рейтингу Вакарчука (хоча й робили це раніше) та не “схрещували” всі можливі пари другого туру президентських виборів. Тут ще раз зазначимо, що в оприлюдненому дослідженні моделюються лише результати другого туру в парі Порошенко – Тимошенко.
Ставлення до соціології може бути різне. В будь-якому випадку це дослідження вже взяли, так би мовити, на озброєння нардепи від “Батьківщини” в своїх блогах – до прикладу, на сайті Української правди. І якщо перед виборами 2014-го команда Петра Порошенка працювала над тим, щоби переконати всіх у його невідворотній перемозі, то зараз, видається, для Тимошенко і Ко вкрай важливо тиражувати тези про те, що вона – найрейтинговіший кандидат, а Порошенко точно програє. Люди люблять голосувати за переможців.

джерело: Соціологічна група “Рейтинг”

Тих, що не визначилися, дуже багато

Що ж, будемо стежити за всіма наступними соціологічними дослідженнями. А поки що звернемо увагу на те, що залишається ще значна частина українців, які не визначились зі своїм вибором. Так, за результатами згаданого опитування “Рейтингу”, невизначеними в своїх політичних симпатіях залишались 19,4% респондентів. А 18,9% опитаних відповіли, що не брали б участі в голосуванні. Про те, скільки людей голосували б за “іншого кандидата”, ми вже згадували. Попередні дослідження інших соціологічних компаній демонстрували приблизно таку ж, а то й більшу, кількість українців, які ще не визначились зі своїм вибором.
Політики мали б змагатися за ці голоси. “Питання, яке точно визначить долю цих виборів: у який бік хитнуться ці люди? Чи підуть вони на вибори взагалі? Якщо за результатами опитувань переможець має трохи більше ніж 10% підтримки серед усього населення, то це не лідерські показники”, – каже директор Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна, повідомляє “Український тиждень”.
Професор Києво-Могилянської академії, науковий директор цього Фонду Олексій Гарань також зазначив, що громадян, які не визначилися, багато в усіх областях України, серед усіх вікових та освітніх груп виборців. З його слів, у найбільшому програші можуть опинитися активні українці, які водночас розчаровані нинішньою владою і не сприймають популістів, а зрештою, можуть і не дочекатися “свого” кандидата на найближчих президентських перегонах.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8644 / 4.43MB / SQL:{query_count}