Від виборів до виборів

Не зважаючи на те, що в інформпросторі тема дострокових парламентських виборів знову “підігрівається”, експерти називають сценарій з оновленням ВРУ вже у 2018-ому малоймовірним

фото: president.gov.ua
Чергові президентські вибори в Україні мають відбутися 31 березня наступного року (перший тур), а ще через півроку після цього, 27 жовтня 2019-го, – чергові парламентські. Основним політичним гравцям потрібно готуватися до змагання за найвищий державний пост, а вони вже активно готуються. Власне від результатів президентської гонки і залежатиме те, яким чином потім вибудовуватимуться передвиборчі кампанії політсил до парламентських виборів. І здавалося б, нині, за рік до президентських виборів, розмови про дочасне оновлення парламенту вже неактуальні, але останнім часом в нашому інформпросторі тема дострокових парламентських виборів знову “підігрівається”. Чому?

Небезпечне самозбереження

Спочатку зазначимо, що в нещодавно опублікованій доповіді Національної розвідки США “Оцінка загроз у світі” також йшлося про ймовірність дочасних виборів в Україні. “Незадоволення населення темпами реформ, погіршення стандартів життя, думка про те, що корупція посилюється, та загострення політичних протистоянь напередодні запланованих президентських виборів та виборів законодавчих органів у 2019 році можуть спровокувати дочасні вибори. Лідери опозиції спробують скористатися незадоволенням населення, щоб послабити президента України Петра Порошенка та правлячу коаліцію”, – ось як ситуацію в Україні бачить американська розвідка.
Тим часом в низці ЗМІ в Україні вже з’являлись матеріали, з посиланням на свої неназвані джерела, про те, що власне команда Президента Петра Порошенка зараз, готуючись до президентських виборів – 2019, начебто розглядає сценарій розпуску та виборів до Верховної Ради вже у 2018-ому. В чому мала би бути логіка проведення парламентських виборів перед президентськими?

фото: Прес-служба Президента, Олексій Григоренко
Якщо Порошенко і Ко зрозуміють, що шансів на другий президентський термін занадто мало, то робитимуть якісь кроки на випередження. Адже у випадку програшу президентських виборів, команда нинішнього гаранта не зможе провести у наступний парламент великої кількості своїх людей, а отже і зберегти хоч якийсь вплив. А поки в президентської команди є адмінресурс, то  можна зберегти вплив принаймні в оновленому парламенті, а тоді вже і змагатись на президентських виборах.
Дочасні парламентські вибори за такого сценарію відбувались би за нинішньою виборчою системою, тобто з поєднанням закритих партійних списків і мажоритарки. Це, звичайно, вигідно президентській команді (хоча і тут треба розуміти, що навіть без дочасної виборчої кампанії, не так вже і багато шансів на те, що виборча система буде змінена навіть до чергових парламентських виборів. До проекту Виборчого кодексу, який очікує на розгляд у другому читанні, наші парламентарі подали близько 4400 правок і це яскрава демонстрація бажання наших політиків завалити зміни виборчих правил гри).
Шеф-редактор видання Лівий берег Соня Кошкіна писала про те, що в Адміністрації Президента вже задумали і не виключено, що спробують реалізувати сценарій із зміщенням з посади нинішнього глави уряду  Володимира Гройсмана. Той все яскравіше виглядає союзником Арсенія Яценюка, а не Петра Порошенка. Власне, відставка прем’єра (а це означатиме і відставку всього уряду) може стати формальною причиною розпуску парламенту і дострокових виборів.
Звичайно, такий сценарій залежить від багатьох факторів: успіх чи провал перемовин про об’єднання БПП з “Народним фронтом”, надійність вже згаданого адмінресурсу, потенційна реакція всіх наших західних союзників і фінансових донорів. Та найважливіше – якщо говорити, що програш президентських виборів не дасть шансів команді Порошенка на парламентських виборах, то і так само програш у позачерговій парламентській кампанії вже точно поставить хрест на президентських амбіціях. Ризик дуже великий.

Чи вірити у дочасні вибори?

Тут зауважимо, що сценарій дочасних парламентських виборів може бути реалізованим лише до осені цього року. Адже коли до кінця президентської каденції залишатиметься півроку і менше, то гарант вже не зможе розпустити Верховну Раду.
Питань залишається дуже багато. З одного боку, тема позачергових парламентських виборів інформаційно “педалюється”, про такі наміри Президента Петра Порошенка вже заявила й “головна опозиціонерка” країни Юлія Тимошенко, з іншого – усі такі інформаційні “вкиди” і заяви можуть бути лише частиною передвиборчої президентської боротьби.
Опитані “Львівською Поштою” політичні експерти зійшлись на думці, що оновлення парламенту вже у 2018-ому все ж таки є малоймовірним, але от розійшлись думки щодо гіпотетичної вигоди від такого сценарію для Президента Петра Порошенка.

Володимир Фесенко, політолог, директор Центру політичних досліджень “Пента”:
– Ті, хто робить такі “вкиди” про дострокові парламентські вибори, зокрема видання Страна.ua, видають бажане за дійсне. Вони хочуть зміни влади, хочуть дочасних виборів і тому розкручують цю тему. Але ніяких серйозних підстав для дочасних парламентських виборів немає. Вірогідність таких виборів, на мій погляд, мінімальна. Єдиний варіант, за яким вони можуть відбутися, це якщо раптом за якихось обставин виникне достатньо масштабна, глибока, гостра політична криза. Оце може призвести до дочасних виборів. Якщо впродовж двох, максимум трьох місяців нічого кризового не відбудеться, то ніяких дочасних виборів не буде. Зокрема, з кінця року діятиме конституційне обмеження на проведення дочасних виборів у зв’язку з тим, що наступного року будуть чергові президентські, а потім парламентські вибори. Президенту абсолютно не вигідне проведення дочасних парламентських виборів. Абсолютно не вигідне. Щодо чуток, що нібито команда Президента готується до цього, то мені здається, що це фейкові новини, які можуть розповсюджувати для того, щоб розслабити опозицію. І, скажімо так, відволікти їх від інших проблемних ситуацій. Скажу, що для Президента оптимальним варіантом було б проведення одночасно і парламентських, і президентських виборів. Але в жодному разі не проведення парламентських виборів до президентських, він тоді втратить контроль над Верховною Радою. А це для нього неприпустимо.
Олександр Солонтай, політик, експерт Інституту політичної освіти:
– Тему дочасних виборів до Верховної Ради активно поширюють опозиційні до Президента політичні сили, які визначилися з власними кандидатами в президенти. Для них це хороший спосіб мобілізувати прихильників, щоб дотягнути до осені, до реального початку виборів. На жаль, спочатку будуть президентські вибори. Порошенко не розуміє, що йому вигідно зробити дострокові вибори Верховної Ради та спустити весь пар та негатив раніше. Тому Порошенко в травні 2019 року втратить все і одразу, повністю повторить долю Ющенка. Буде це так: в березні Порошенко програє перший тур виборів, потім, у квітні, буде обрано іншого/іншу президента, а у травні відбудеться інавгурація в старій Верховній Раді. Звичайно, все могло би бути інакше, якби Порошенко оголосив дострокові вибори до Верховної Ради. Це допомогло б йому зберегти хоча б частину власних народних депутатів, адже зараз в його руках адміністративний ресурс та вертикаль. Але цьому плану суперечить переконаність Президента, що він має шанс переобратися в президенти, а потім сформувати повністю підконтрольну Верховну Раду осінню 2019 року. Саме це нав’язливе бажання та нерозуміння того, що президентський антирейтинг зростає щомісяця, губить зараз ідею дострокових виборів, а потім загубить самого Порошенка. Тому ця ідея не буде втілена. Єдиний вихід із цієї ситуації, щоб і вибори не проводити, і в майбутньому не віддати всю владу наступному “одному олігарху на посаді Президента”, є конституційні зміни для посилення незалежності парламенту, уряду, місцевого самоврядування, судів та збільшення впливу громадянського суспільства. Але наразі навіть на це діюча влада не готова, вона мріє залишити все, як є!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8691 / 4.44MB / SQL:{query_count}