Розстріли на Майдані: коли покарають винних?!

Більшість справ щодо злочинів під час Революції Гідності й досі перебувають у судах, а покарання відбуває лиш одна людина

фото: Reuters
Із часу розстрілу Небесної Сотні в центрі Києва минуло чотири роки. Тодішня злочинна влада фактично оголосила війну своєму народові. Кремлівська верхівка, яка підсадила Україну на пігулку у вигляді 15 мільярдів доларів кредиту, напередодні трагедії на вулиці Інститутській вчергове публічно закликала Януковича до негайного придушення Революції Гідності, відкрито обіцяючи продовження кредитних виплат. І проросійські маріонетки слухняно виконували цинічні вказівки Кремля…

Перемога Революції Гідності

За інформацією політолога та історика Олександра Палія, тоді до столиці України прибули агенти російських спецслужб, які координували плани повалення Майдану. 18 лютого тисячі мирних активістів вирушили до будівлі парламенту з вимогою повернути Конституцію 2004 року зі значно меншими повноваженнями президента та покарати винних у побиттях і вбивствах. Увечері того дня влада оголосила “антитерористичну операцію”, і спецпідрозділи впродовж 17 годин штурмували революціонерів, зумисне підпаливши Будинок профспілок, де розташовувався їхній штаб, та наметове містечко.
Адвокат прогнозує, що в 2018-ому завершиться розгляд чималої кількості судових справ, і отримаємо нарешті вироки
Кадри, як на вулицях європейської країни розстрілюють людей, у кращому випадку прикритих дерев’яними щитами, показували у всьому світі. Загалом упродовж 18 – 20 лютого загинули 77 “майданівців”, понад 700 зазнали поранень. За весь час Революції Гідності постраждали 3,5 тисячі мирних громадян, більше ста вбито… Янукович, котрий звик жити “по понятіям”, порушив щойно укладені домовленості і не підписав зміни до Конституції України. Після кривавого розстрілу демонстрантів він накивав п’ятами до свого патрона Путіна в Росію. Від екс-президента-втікача відвернулися навіть деякі його прихильники, звинувативши у вбивствах, корупції та деспотизмі.
“За спеціальним планом операції “Бумеранг”, бійці спецпідрозділів мали знищити Майдан. Вочевидь, метою розстрілів “майданівців” і наступного відступу “Беркуту” було спровокувати розгром Верховної Ради протестувальниками, щоб дати привід для масштабного розстрілу Майдану та паралізувати парламент – єдиний вищий орган влади, що міг виступити (і, зрештою, виступив) проти диктатури Януковича. Але провокація не вдалася: попри біль від утрат загиблих Майдан не пішов нищити ВРУ. Вочевидь, Янукович отримав наказ із Москви, тому що спокійна передача влади, яка була невідворотною з огляду на тотальну дискредитацію режиму і початок обвальної втечі його прихильників, різко ускладнювала б агресію Росії”, – зазначив на своїй Facebook-сторінці Олександр Палій.

фото: Reuters, AP

Результати слідства

Розслідування злочинів, скоєних під час Революції Гідності, триває дотепер. Частину з них із перемінним успіхом розглядають у судах, частину призупинено через розшук фігурантів, але сотні “беркутівців” і “тітушок”, які били і вбивали активістів, досі не покарані. Всі провадження щодо протидії протестам на Майдані передані департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури.
Керівник цього відомства Сергій Горбатюк у ефірі Радіо Свобода повідомив: “За результатами розслідування маємо 50 вироків. Лише дві особи отримали реальну міру покарання, покарання відбуває одна людина. 412 особам повідомлено про підозру, обвинувальні акти щодо 258 осіб перебувають у суді”. І наголосив, що цей результат далекий від очікувань суспільства, але теперішні результати винятково проміжні і згодом будуть розширені.
З його слів, слідство у справах про розстріл активістів на Майдані не має даних про безпосередню участь конкретних представників російських спецслужб до силових дій під час Революції Гідності, але є підтвердження, що представники ФСБ і МВС Росії приїжджали і цікавилися інформацією щодо Майдану, а також проводили консультації співробітників СБУ і МВС України щодо силового вирішення ситуації.
Чинна, постмайданівська влада не зацікавлена в об’єктивному розслідуванні злочинів Майдану
Нещодавно Печерський райсуд Києва дозволив спеціальне заочне досудове розслідування у справі про скоєння злочинів проти активістів Майдану, зокрема щодо екс-президента-втікача Януковича та ще двох фігурантів – екс-глави СБУ Олександра Якименка та екс-першого заступника СБУ Володимира Тоцького. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомила прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган. З її слів, щодо ще трьох фігурантів кримінального провадження – екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка і його заступників Віктора Ратушняка та Петра Федчука – клопотання прокурорів розглянуть найближчим часом. Усі шестеро фігурантів кримінального провадження перебувають у розшуку й ухиляються від суду та слідства.
Спеціальне досудове заочне розслідування можна проводити винятково щодо осіб, які підозрюються за обмеженим переліком статей Кримінального кодексу, переховуються від слідства чи оголошені в міжнародний розшук. Воно відкриває можливість так званого заочного обвинувачення в суді. Відповідно щодо особи, стосовно якої надано дозвіл на таке розслідування, можна надіслати обвинувальний акт до суду і розпочати його розгляд по суті, а також, що важливо, засудити за умов її відсутності, що раніше було неможливо.
У середині грудня 2017-го Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що слідство в основних справах щодо злочинів проти активістів Майдану завершене на 80%. “Справа Майдану є справою номер один. У ній є два великі блоки. Перший – притягнення до відповідальності людей, які перебувають на території України, це рядові і середнього рівня виконавці злочинного наказу про розстріли мирних людей. Усі, кого вдалося встановити, затримати, висунути звинувачення, перебувають у судах, їх 280 за різними кваліфікаціями. Середня і вища ланка втекла в Москву, дехто – на тимчасово окуповану територію. Саме в цих справах – Януковича, Захарченка, Якименка – ми закінчили слідство, і зараз суд дає дозвіл на заочне засудження. Це означає, що вже 2018-го року за розстріл Майдану розпочнеться процес і над цією трійцею”, – зазначив Юрій Луценко журналу “Фокус”.
Сподіваємося, що українська влада справді зробить усе, аби покарати винних у загибелі людей на Майдані і не повторити тих трагічних подій.
Маркіян Галабала, адвокат родин Небесної Сотні:
– Злочини під час Майдану вчиняли у різний час, відповідно їх розслідують у різних провадженнях, кожне з яких можна оцінювати по-своєму. Щодо деяких проваджень є значний поступ, вони передані до суду, але є й такі, щодо яких слідство застопорилося. Найбільш актуальними через свою трагічність є розстріли Небесної Сотні 18 – 20 лютого. Вже чітко встановлено, хто тоді стріляв і якими кулями. Цей злочин учинено київською ротою “Беркуту”, яку очолював Дмитро Садовник. Наразі досудове розслідування встановлює, хто давав їм злочинні накази. Також є спірні питання, чи були залучені до розстрілів представники спецпідрозділу “Омега”. Раніше під час проведення досудового розслідування розстрілів 22 січня 2014-го, коли справу не передали департаменту спеціальних розслідувань ГПУ, судові експерти дали хибні висновки, що Сергія Нігояна і Михайла Жизневського нібито вбили з близької відстані. Таким чином вони ввели в оману слідчих, наштовхнувши на версію, що їх застрелили самі протестувальники. Щоправда, згодом її спростували. Сьогодні багато справ щодо Майдану перебувають на стадії судового розгляду. Щоб отримати вирок, стороні обвинувачення треба пройти доволі тернистий шлях. Тим паче, що наші суди надзвичайно заангажовані і часто лояльні до осіб, котрі сидять на лаві підсудних у зв’язку зі справами Майдану. На мою думку, цього року завершиться розгляд чималої кількості судових справ, і ми отримаємо нарешті вироки. Судове законодавство в нас більш-менш нормальне, інша річ, що його часто застосовують так, як хочуть керівники правоохоронних органів, зловживаючи законодавчими нормами. Загалом у справах злочинів проти Майдану є прогрес на рівні простих виконавців. Натомість важко притягнути до відповідальності середню ланку, особливо представників правоохоронних органів, які досі працюють у системі. Можна, зокрема, згадати, як депутати “Народного фронту” намагалися “відмазати” від кримінальної відповідальності генерала Нацгвардії України Володимира Гриняка, якого підозрюють у низці справ проти “майданівців”. Такі випадки непоодинокі. Власне, чинна, постмайданівська влада не зацікавлена в об’єктивному розслідуванні злочинів Майдану. Перешкоджають цьому процесові МВС, керівництво Генпрокуратури, СБУ, адже більшість осіб, задіяних у злочинах проти “майданівців”, залишаються на своїх посадах. Найкращий працівник – той, який колись провинився, завдяки чому його керівник має на нього вплив.
Олексій Баганець, адвокат, кандидат юридичних наук, екс-заступник Генпрокурора України:
– Як може бути успішне розслідування злочинів на Майдані, якщо за останні чотири роки постійно відбувалися зміни в керівництві розслідування – змінився четвертий Генпрокурор, начальники головних слідчих управлінь ГПУ, звільнилися щонайменше троє його заступників. Призначено безвідповідального Генпрокурора, відкрито дорогу на посади безграмотним людям. Тим паче, що “новопризначенці” фізично не можуть миттєво вивчити тисячі томів справ і правильно скоординувати процес розслідування. У 2016 році створили департамент спецрозслідувань ГПУ на чолі із Сергієм Горбатюком. Він чесний слідчий, але в нього немає необхідного досвіду, щоби впливати на швидкість розслідування. Виходить, що влада зробила його цапом відбувайлом. До того ж парламентарі внесли останнім часом безліч змін у кримінально-процесуальне законодавство, аби загальмувати розслідування злочинів категорії, якої ще не було в історії України, і відповідно не було оперативних слідчих та можливостей для їх проведення в найкоротші терміни. Конкретних доказів немає, але існує версія, що чинна влада робить це ледь не навмисно, аби не встановлювати істину. Відсутність результатів у розслідуванні злочинів на Майдані призвела до того, що один із втікачів з України, людина, яка до останнього зберігала відданість Януковичу, вже навіть перестав заперечувати свою причетність до цих подій і, переховуючись за кордоном, цинічно спочатку заявив про те, що, мовляв, мітингарі себе самі перестріляли, а потім відверто в образливій формі засудив людей, котрі там протестували проти порушення їхніх прав тодішнім режимом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.9076 / 4.47MB / SQL:{query_count}