Його видворили, але він обіцяв повернутись

Михеїла Саакашвілі передали до Польщі за процедурою реадмісії. Та екс-президент Грузії ще хоче продовжувати боротися в українських судах і шукає допомоги в ЄС

фото: EPA
Михеїл Саакашвілі вже в ЄС. 12 лютого військовослужбовці Держприкордонслужби спільно з представниками Міграційної служби та Національної поліції (так про це повідомили в нашій прикордонній службі) затримали його в одному із київських ресторанів і дуже швидко посадили на чартерний літак, який і доправив Саакашвілі до Варшави. Блискавично відбулась процедура реадмісії Саакашвілі до Польщі, а саме з цієї країни він ще у вересні “прорвався” до України.
Реадмісія – це взаємні зобов’язання держав прийняти назад власних громадян, а також громадян третіх країн та осіб без громадянства, які незаконно прибули на територію однієї із договірних сторін, або прибувши законно, втратили підстави для легального перебування. До слова, в Держприкордонслужбі України повідомили, що цього року Саакашвілі став не першим, а 93-ім до кого застосували реадмісію. За минулий рік під таку процедуру потрапило 863 особи.

Всі суди програв?

Нагадаємо, що в Україні суд визнав Саакашвілі винним у незаконному перетині кордону, а ще нещодавно Київський апеляційний адмінсуд визнав законною відмову Державної міграційної служби України надати Саакашвілі статус біженця або особи, що потребує додаткового захисту. Захисники екс-президента Грузії подали касацію на це рішення і продовжують наполягати на тому, що до рішення касаційної інстанції Саакашвілі ще міг легально перебувати в Україні.
Загалом соратники Міхо і він сам заявляють про його викрадення українською владою і незаконне видворення до Польщі. Відомо, що представники Саакашвілі вже подали позов до Окружного адмінсуду Києва.
Зрозуміло, що в захисників Саакашвілі не може бути іншої позиції. Але як повідомляє Німецька хвиля, старший партнер юридичної компанії “Лєтрадо” Микола Хахула стверджує, що законних підстав для перебування Саакашвілі в Україні не було і процедуру реадмісії у випадку із Саакашвілі було дотримано. З цим погоджується і директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. “Рішення про примусове видворення Саакашвілі за процедурою реадмісії до Польщі було законним. Всі суди він програв, йому також відмовили у наданні статусу біженця. Усі правові процедури, які передували цьому акту, були закінчені, і це мало відбутися”, – так слова правозахисника цитує Німецька хвиля.
Польська сторона спокійно прийняла екс-президента Грузії за процедурою реадмісії. “Прикордонна служба повідомляє, що 12 лютого 2018 року пан Михеїл Саакашвілі був прийнятий на територію Республіки Польща. Підставою для ухвалення рішення було прийняття заяви про реадмісію, яке Національна міграційна служба України подала до головнокомандувача прикордонної служби. Враховуючи той факт, що М. Саакашвілі є чоловіком громадянки держави-члена Європейського Союзу, запит української сторони був позитивно оцінений”, – таке повідомлення 12 лютого з’явилося на офіційному сайті Прикордонної служби Польщі. Дружина Саакашвілі Сандра Руловс є громадянкою Нідерландів.
Саакашвілі вже Польщі заявив, що в найближчі дні планує побачитись із сім’єю в Нідерландах, а надалі займатиметься політичною діяльністю у всій Європі, шукаючи легальні шляхи для повернення в Україну. “Я був і залишаюся українським політиком, звичайно, залишаючись грузином, але я буду відновлювати своє українське громадянство… У найближчі тижні я активно працюватиму з Європарламентом, з європейськими політиками, ми будемо створювати свій “список Магнітського” по українській корупції”, – заявив Саакашвілі 13 лютого на прес-конференції у Варшаві. А вже 14 лютого, він отримав в Нідерландах посвідчення особи, яке дає на проживання і роботу в ЄС.
Касаційний адмінсуд Верховного Суду України мав продовжити розгляд справи щодо законності указу Президента про позбавлення Саакашвілі українського громадянства 16 лютого.
Представництво ЄС в Україні стримано відреагувало на нинішню ситуацію, зазначивши, що вони очікують на “дотримання верховенства закону, а також прав пана Саакашвілі”.

Шоу триватиме

Загалом вся епопея із Саакашвілі в Україні має мало спільного з верховенством права. Від моменту надання йому українського громадянства до рішення Президента Порошенка громадянство в Саакашвілі забрати і незаконного перетину екс-президентом Грузії кордону. І далі тривало лише політичне шоу, в якому кожна із сторін конфлікту (що Саакашвілі і його соратники, що владна команда) лише шкодили іміджу держави Україна.
Саакашвілі сам по собі аж ніяк не зміг би стати конкурентом Порошенкові. Але в нашому інформаційному полі продовжується битва навколо персони екс-президента Грузії. Юлія Тимошенко, Андрій Садовий та інші політики із табору демократичної опозиції знову заступаються за Саакашвілі. Та як і було раніше, справа не в Саакашвілі, просто є черговий привід покритикувати Порошенка. І дуже цікаво буде спостерігати за тим, чи братимуть всі ці демократичні опозиційні сили участь в найближчих вуличних акціях партії Саакашвілі “Рух нових сил”. Чи й далі продовжать планово готуватись до президентських і парламентських виборів 2019-го, не нагнітаючи зараз вуличні протести?
Щодо влади, то вочевидь, рішення здійснити реадмісію Саакашвілі до Польщі видалось найоптимальнішим. Те, як це було зроблено викликає багато запитань, та й загалом вислання Саакашвілі на Захід не означає завершення епопеї і, відповідно, проблем для влади. Багато питань виникає і щодо ситуації із звинуваченнями Саакашвілі у співпраці із олігархом-втікачем, “гаманцем” Януковича Курченком. Генпрокуратура такі звинувачення раніше озвучила, відкрила кримінальне провадження, оприлюднила аудіозапис телефонної розмови начебто Саакашвілі із начебто Курченком. Саакашвілі називав справу сфабрикованою, а тепер його видворили з України. Невже ми так ніколи і не дізнаємось, чи були ці звинувачення обґрунтованими, чи просто наклепом на державному рівні? Прес-секретар українського Генпрокурора Лариса Сарган заявила, що розслідування триватиме, і що реадмісія Саакашвілі до Польщі стала для Генпрокуратури несподіванкою.
Немає сумнівів у тому, що екс-президент Грузії на Заході продовжуватиме інформаційно бити по українській владі. І кожен такий “випад” використовуватиметься всіма опонентами Порошенка.
Маніпуляції з інформацією насправді почались одразу. Так, нардеп від “Батьківщини” Ігор Луценко на своїй сторінці у Facebook написав, що літак, на якому Саакашвілі видворили до Польщі, належить офшорній компанії з Панами, і, мовляв, ця компанія належить Порошенкові. Та журналісти програми “Схеми” зрештою повідомили, що цей літак насправді належить польській авіакомпанії. Вартість перельоту становить 8 тисяч євро, але хто платив за переліт Саакашвілі – невідомо.
Чому реадмісія Саакашвілі до Польщі відбулась саме зараз? “Формально затримання можна пояснити появою рішення суду, який відмовив Саакашвілі у наданні статусу біженця. Але також не виключено інше: з’явилися побоювання, що Саакашвілі готував якісь нестандартні ходи на 18 лютого. І це теж могло стати негласним приводом для затримання. Можливо, таким чином влада вирішила провести “профілактику” і прибрати Саакашвілі, відтявши протесту голову. Але проблема в тому, що ризик радикалізації лишається. Напевно, серед прихильників Саакашвілі є чимало людей, незадоволених простим “ходінням по Києву” і спраглих до рішучих і жорстких дій. А інцидент із Саакашвілі може тільки підштовхнути їх до цього. Щодо критики Заходу. Вона можлива. Але якби, наприклад, Саакашвілі затримали і посадили до в’язниці, ця критика була б куди жорсткішою. Або якби його відправили до Грузії, оскільки існує вирок, і це означало б майже неминуче ув’язнення Саакашвілі. Такий крок, безумовно, створив би проблеми як для українського керівництва, так і для грузинського. Тому не виключаю, що тут є певний консенсус між Україною і Грузією: ніхто не хоче бачити Саакашвілі на своїй території. В тому числі, щоб не мати проблем із Заходом. А висилка в Польщу – це такий собі “паліатив”. Проте хоч Саакашвілі і не був серед “пріоритетів” Заходу, як, наприклад, Антикорупційний суд, його депортація все ж стане ще одним приводом для проблемного спілкування з ЄС і європейськими союзниками. Чи може Саакашвілі спробувати повернутися в Україну? Одного разу йому це вдалося, чому б не спробувати знову?”, – таку думку у блозі на сайті Новое время висловив політолог, директор Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.2500 / 4.16MB / SQL:{query_count}