Чи їх нарешті почують?!

Урядовці обіцяють підвищити пенсії колишнім працівникам силових відомств заднім числом – із 1 січня 2018-го, але для цього парламент має прийняти відповідний закон

фото: varta.com.ua
Військовий льотчик, інструктор першого класу Василь Красножон, в якого 1717 годин нальоту і який готував бойових льотчиків, розповів журналістам, що отримує сьогодні 3 тис. грн пенсії. З його слів, пенсії військовим не перераховують з 1992 року, натомість влада підвищувала пенсійні виплати цивільним. Таким чином цивільні з мізерним стажем отримують у рази більші пенсії, ніж військові, котрі працюють у важких умовах і ризикують власним життям.

“Бойові” і “звичайні” пенсії

Обурені такою несправедливістю, близько сотні військових пенсіонерів із різних областей України цього тижня вийшли на акцію під стіни парламенту з вимогою до влади виконати обіцянку про підвищення пенсій з січня 2018-го. До слова, це вже не перша акція протесту силовиків, які, починаючи з листопада минулого року, неодноразово мітингували біля ВРУ, Кабміну й Адміністрації Президента. Були такі акції протесту і під Львівською ОДА.
Цього тижня відбулося засідання парламентського комітету нацбезпеки й оборони за участю міністра соцполітики Андрія Реви і міністра оборони Степана Полторака, під час якого розглянули питання пенсійного забезпечення осіб, звільнених із військової служби.
Зі слів Андрія Реви, військовим пенсіонерам перерахують пенсії з 1 січня 2018 року після прийняття відповідного закону. Він повідомив, що документ уже розроблений Міністерством соцполітики і буде внесений у Верховну Раду одразу після погодження з РНБО України. Міністр запевнив, що його ухвалення дозволить значно збільшити пенсійне забезпечення представників силових відомств, що наразі становить у середньому 2800 грн. Зміни повинні торкнутися понад півтора мільйона військових пенсіонерів.
Андрій Рева зауважив, що, згідно з новим законом, у військових пенсіонерів пенсії зростатимуть відповідно до того, де вони служили – в зоні АТО чи в тилу. “Сьогодні військові пенсіонери, які перебувають у зоні АТО і служать у Києві, мають однакову пенсію. Це буде змінено в новому законі. Ми хочемо, щоби військові мали гідні пенсії, як у країнах НАТО. Вони не втратять ні копійки, а всі обіцянки влади будуть виконані”, – доволі пафосно сказав він. Щоправда, конкретної цифри міністр не назвав, пообіцявши оприлюднити її після прийняття закону про пенсійне забезпечення, пише Укрінформ. До слова, раніше в уряді говорили про підвищення пенсій силовикам на 1,5-1,6 тис. грн.
Андрій Рева обіцяє ліквідувати передбачену досі чинним від 1992 року законом “зрівнялівку” військових пенсіонерів, коли однакову пенсію отримують ті, що служили на однакових посадах, але мають різну вислугу років і військове звання. Також у Мінсоцполітики повідомляли про плани підвищити до 2030-го пенсійний вік військових до 50 років (зараз 45,5), а термін вислуги – до 30 років (сьогодні 23,5).

фото: asn.in.ua

Чи є справедливість?

Міноборони України наразі не підтримує запропоновані Міністерством соцполітики нові правила нарахування пенсії силовикам, про що на засіданні профільного парламентського комітету заявив міністр оборони Степан Полторак. До того ж вони потребують серйозного доопрацювання. Так, керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук вважає запропонований підхід далеким від принципу соціальної справедливості.
“Він ділить усіх військових пенсіонерів на дві категорії – тих, хто звільнився до 2014 року (для них пенсію пропонують підвищити мінімально) і тих, хто звільнився після 2014-го, або буде звільнятися у подальшому (для них пенсія розраховується за окремою формулою і підвищується в рази). Таку концепцію не можна вважати адекватною”, – зазначив він на своїй Facebook-сторінці.
Зі слів Дмитра Тимчука, відповідно до пропозицій уряду, умовно кажучи, прапорщик, котрий не був у АТО і відсидів у тилу, але звільняється зараз, отримуватиме значно більшу пенсію, ніж полковник-“афганець”, який звільнився раніше. На його думку, уряд не виконуватиме рішення про підвищення пенсій, “адже в цьому випадку на пенсії військовослужбовцям необхідно знайти понад 30 млрд грн лише на цей рік, яких у бюджеті немає”.
Неприйнятними пропозиції Міністерства соцполітики вважають і в департаменті фінансів Міноборони України. Результати його аналізу свідчать: відповідно до передбачених змін, з кожним місяцем служби розмір пенсії силовиків зменшуватиметься. “Наприклад, командир батальйону, підполковник, звільнений у 2015 році, отримуватиме пенсію 3,8 тис. грн, а сержант, командир відділення, звільнений у 2003-ому з такою ж вислугою – 7,3 тис. грн”, – інформує сайт Ukrainian Military Pages.
Це зумовлено прагненням Мінсоцполітики прив’язати розмір пенсійних виплат до розміру середньої зарплати та розривом зв’язку між військовими пенсіями і грошовим забезпеченням військовослужбовців ЗСУ для перерахунку пенсій. Окрім цього, передбачено, що раніше затверджені військові пенсії щороку переглядатимуть, відповідно до зростання середньої зарплати й індексу споживчих цін.
Схоже, питання осучаснення пенсій силовикам ще не скоро вийде на фінішну пряму. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час години запитань до уряду в п’ятницю, 9 лютого, запевнив, що пенсії силовикам обов’язково підвищать, але різним категоріям це буде зроблено по-різному.
“Варто зрозуміти: є ті, хто жодного разу не бачив, що таке війна, реальні бойові дії. Це даішники, ОБХСники, і ми не маємо права ставити їх в один ряд. Якщо ухвалимо відповідний закон у лютому-березні, то перерахуємо всім пенсії з 1 січня. Кошти для цього в нас будуть. Сьогодні військові пенсіонери вимагають плюс 43 млрд грн! У нас де­фіцит пенсійного фонду 140 млрд! Ви хочете дефіцит 183 млрд? Хочете погубити весь Пенсійний фонд і систему загалом? То­му ми повинні забезпечити справедливу систему диференціації”, – саме так прокоментував глава уряду.
Богдан Шкарада, екс-начальник міліції Львівщини:
– Ще в грудні я зрозумів із виступів прем’єр-міністра Володимира Гройсмана і віце-прем’єра Павла Розенка, що уряд готовий зробити перерахунок пенсій силовикам із 1 січня 2018-го, навіть якщо відповідний закон буде прийнято пізніше. Але після того, як законопроект передали на розгляд РНБО України, процес через невідомі причини загальмувався. Теперішній закон застарілий. Фактично він передбачає так звану “зрівнялівку”, коли, для прикладу, полковник міліції, в якого тридцять років стажу, може отримати 3 тис. грн пенсійних виплат, а сержант, який вийшов на пенсію пізніше, але мав менший стаж і оклад – 7 тис. грн. Це серйозні перекоси. До того ж значна інфляція майже втричі з’їла пенсії колишніх міліціонерів, не було проведено їх індексації. Саме тому уряд зобов’язаний переглянути процес виплати пенсій силовикам, як це зробили для цивільних. Під час внесення змін треба насамперед звертати увагу на посаду, звання і стаж. На законодавчому рівні мають бути закріплені вищі пенсії бійцям, що постійно ризикують власним життям на фронті, в залежності від часу перебування на передовій. Також необхідно передбачити добавки за особливі умови праці, наприклад, представникам спецпідрозділів. Служба в силових структурах має залишатися престижною. Так є у всіх цивілізованих країнах.
Микола Гуцуляк, полковник запасу, екс-головний редактор газети Міноборони України “Народна армія”
– Для військових, які сьогодні на сході захищають батьківщину від посягань ворога, є насамперед Україна, а не пенсійні виплати. Старий “совковий” підхід – чекати, що держава має тобі щось додати. Особисто мені принизливо сидіти й обговорювати можливі подачки, вирішить хтось давати мені більше чи ні. Вважаю, що військовий пенсіонер повинен працювати, якщо він має сили і можливість. Знаю чимало полковників, котрі після виходу на пенсію працюють охоронцями. Але держава мусить дбати про тих, хто це справді заслужив, зважаючи на складні умови служби і життя, коли українськими військовими витирали всі кутки Радянського Союзу у всіх гарнізонах. У порівнянні з вимірами середньої зарплати, військові пенсії в нашій країні мізерні, саме тому люди виходять із протестами на вулиці. Так не може бути для військової людини, адже вона і так себе обмежує ще з військового ліцею, а згодом – в академії і гарнізонах. Україна рухається до НАТО, виходить на його стандарти, що, зокрема, передбачають вищий рівень оплати служби військових. Підтримую думку, що учасники бойових дій повинні отримувати більшу пенсію. Це людський підхід. Влада змушена буде платити відповідним чином. Не зважаючи на те, заплатить мені держава чи ні, я самостійно зароблятиму, доки зможу працювати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.2448 / 4.16MB / SQL:{query_count}