Татусі, сплатіть аліменти!

В Україні діє нова, більш жорстка відповідальність для боржників аліментів. Ті, хто не сплачує їх понад шість місяців, не зможуть виїжджати за кордон, керувати авто, користуватися зброєю та полювати

Майже три мільйони українських дітей живуть у неповних сім’ях. Щомісяця в судах розглядають близько семи тисяч справ щодо аліментів. Тепер боржникам аліментів буде непереливки. З 6 лютого почав діяти розроблений Мін’юстом закон №7277, який значно посилює відповідальність злісних неплатників аліментів, які мають заборгованість понад 6 місяців.
За новим законом (4 січня його підписав Президент), щоби покарати боржника аліментів, можна звернутися до виконавчого органу із відповідною заявою. Тим, хто не платить аліменти більше шести місяців, тимчасово заборонено виїжджати за кордон, кермувати авто, користуватися зброєю і полювати. Крім того, така людина не зможе вирішувати, чи має право її дитина покидати територію країни з матір’ю чи батьком. Окрім цього, для неплатників передбачено новий вид відповідальності – суспільно-корисні роботи, оплата за які безпосередньо піде на погашення боргу перед дитиною.
“Введено новий засіб впливу на боржників – до 240 годин суспільно корисних робіт, оплата за які піде на погашення боргу перед дитиною безпосередньо”, – каже міністр юстиції України Павло Петренко. Жорсткі методи впливу застосовуватимуться лише до злісних неплатників аліментів, борг яких перевищує суму сплати за 6 місяців. При цьому Закон передбачає негайне скасування обмежень одразу після повного погашення заборгованості.
Ба більше, паралельно Мін’юст запустив реєстр боржників аліментів, який доступний кожному. Зі слів Павла Петренка, уникнути потрапляння до цієї “дошки ганьби” не зможуть ні високопосадовці, ні багатії, які роками ухилялися від сплати аліментів, ні боржники будь-якого віку та професії по всій країні, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці.
“Тепер ця інформація є в загальному доступі за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors. Реєстр вже нараховує інформацію про понад 75 000 боржників. Сподіваюся, такий крок стане ефективним засобом тиску на неплатників”, – акцентує Павло Петренко. Й додає: “Не сплачуючи аліменти, один із батьків фактично вчиняє економічне насильство над дитиною, позбавляючи її права на повноцінний розвиток”.
Нині ж у цьому списку є “і депутати, і колишні міністри, і представники органів центральної виконавчої влади, місцевої влади і силовики”.
“Я розраховую, що пройде час, коли в цьому реєстрі буде набагато менше записів, прізвищ тих осіб, які зараз потрапили на таку дошку ганьби злісних неплатників аліментів, – зазначив міністр юстиції. – Привернення уваги до цього реєстру з боку журналістів буде серйозним превентивним заходом для того, щоб вони (боржники) пішли і заплатили борг перед своїми дітьми. Я дуже на це розраховую”, –  сказав Петренко.
Водночас він наголосив, що норма закону повністю дотримується у питанні захисту персональних даних осіб, внесених у реєстр.
“Ми дуже прискіпливо ставимося до захисту персональних даних, і тому, коли робилися відповідні законодавчі ініціативи саме на рівні закону були прописані норми, які передбачають , що є реєстр виконавчих проваджень, а він є частково публічним для того, щоб можна було побачити боржників, які не виконують свої обов’язки по рішенням судів. І окремо ми вказали інформацію про боржників, які не сплачують аліменти”, – зазначив міністр, підкресливши, що в реєстрі вказується повне прізвище, ім’я, по-батькові, і дата народження боржника для того, щоб особу можна було ідентифікувати.
“Це норма закону, якої ми чітко дотрималися. Так само можна дізнатися про номер виконавчого провадження, і хто з виконавців його виконує. Розраховую, що цей реєстр буде так само корисний і для самих боржників, які можуть зайти в реєстр, дізнатися, що є борг і можуть погасити свій борг”, –  зазначив Петренко.
Окрім того, він звернув увагу, що в реєстрі не вказується домашня адреса боржника, “щоб не було маніпуляцій”.
До слова, лише в Києві 6,5 тисяч злісних “аліментників”, про що повідомив керівник Головного територіального управління юстиції в Києві Станіслав Куценко. На Львівщині ж нарахували понад 1,6 тисячі злісних неплатників аліментів. “По Львівській області внесено 1672 особи і кожен може переглянути прізвище, ім’я та по батькові таких осіб. Жодних обмежень щодо того, які статки в людини, яка посада. Якщо вони заборгували, їхні прізвища там є”, – каже начальник Головного територіального управління юстиції у Львівській області Іванна Смачило.
“Якщо мали мотивацію народжувати дітей, то повинні мати і мотивацію утримувати їх. А якщо мотивації у них немає, значить ми будемо примусово їх мотивувати, – зазначає Іванна Смачило. – Одне з нововведень — обмеження права виїзду закордон. Це стосується і тих осіб, які планували виїхати на заробітки. Перед тим вони зобов’язані сплатити борг. Раніше державний виконавець відносно таких осіб був зобов’язаний звертатися до суду з таким поданням. Статистика задоволених подань не досягала у Львівській області навіть 20%. Однак відсьогодні щодо особи, яка має сукупну заборгованість понад 6 місяців, державний виконавець має право без рішення суду прийняти  рішення відносно обмеження виїзду закордон. Також тепер діє обмеження права керування транспортним засобом та права на полювання. Якщо при такій ціні палива людина має можливість їздити за кермом, значить у неї є кошти утримувати дитину. Або вона працює у когось водієм, але неофіційно. А полювання — це також дороговартісне задоволення. Ті, хто не можуть знайти для себе роботу, будуть працювати на суспільно корисних роботах і всі зароблені кошти будуть йти на погашення заборгованості”. З її слів, варіант обмеження того чи іншого права у кожному конкретному випадку прийматиме державний виконавець.
У свою чергу прикордонники розповіли про механізм для заборони виїзду неплатників аліментів за кордон. “Для того, щоб обмежити ту чи іншу особу в праві виїзду за кордон, повинен бути задіяний спеціальний механізм.  У цьому разі першопричиною для внесення в базу даних і подальшого обмеження в праві виїзду для нас є постанова державного виконавця”, – зазначив речник Держприкордонслужби Олег Слободян.  Після того, як постанова надійшла в розпорядження ДПС, неплатника аліментів вносять в базу даних. “Якщо постанови немає, то підстав для обмеження виїзду за кордон у прикордонників немає”, – зазначає він.

Маєте питання – дзвоніть у call-центр Міністерства юстиції

“Отримати консультацію, залишити звернення чи скаргу можна, зателефонувавши на багатоканальний номер (044) 364 23 93 або надіславши листа на електронну пошту callcentre@minjust.gov.ua”, – зазначає міністр юстиції Павло Петренко

Допомога від львівських юристів

Юристи Центру “Жіночі перспективи” надають безоплатні юридичні консультації жінкам стосовно порядку примусового стягнення аліментів, а також стосовно інших питань, пов’язаних із захистом прав та інтересів жінок. Запис на консультацію проводиться за телефоном 032 295 50 60.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8224 / 4.41MB / SQL:{query_count}