Доступні ліки: поінформований – обізнаний

У переліку пільгових медикаментів збільшено кількість препаратів, які можна отримати абсолютно безкоштовно

Міністерство охорони здоров’я України затвердило новий реєстр препаратів урядової програми “Доступні ліки”, які пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою можуть отримати безкоштовно або із незначною доплатою. МОЗ додало до списку 41 новий препарат. Загалом у новому реєстрі препаратів відтепер налічується 239 торгових назв (із них 47 повністю безоплатні) від 48 торгових виробників (18 українських і 30 іноземних). До цього у програмі було 198 препаратів від 43 виробників.

Що додали у список ліків

Оновлений реєстр доповнено ще двома діючими речовинами для лікування серцево-судинних захворювань та діабету ІІ типу – лозартаном (11 додаткових препаратів) і глібенкламідом (плюс 3 препарати). Загалом у програмі 23 діючі речовини. У порівнянні з попереднім переліком у новому реєстрі стало на 24 позиції більше для пацієнтів, які хворіють на серцево-судинні захворювання, на 14 – для лікування діабету ІІ типу, на 3 – бронхіальної астми.
“Зростання кількості препаратів навіть без розширення на нові групи захворювань – це, безперечно, один із найяскравіших показників, що програма “Доступні ліки” є успішною. Добра новина: від сьогодні ми маємо суттєво більший асортимент безоплатних ліків. Завдяки новим ініціативам уряду до програми вдалося долучити ще 15 безоплатних торгових найменувань. А це щонайменше додаткових 4,5 млн упаковок ліків”, – зазначив заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик, інформує Урядовий портал.
Нагадаємо, програма “Доступні ліки”, що працює за принципом реімбурсації (повного або часткового відшкодування державою вартості лікарських препаратів, виходячи з міжнародної непатентованої назви), стартувала у квітні 2017-го. За 9 місяців її роботи пацієнти отримали ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми за майже 14 млн рецептів на понад 614 млн грн із держбюджету. Кількість пацієнтів, котрі скористалися “Доступними ліками”, в середньому в регіонах коливається від 100 до 300 тисяч. За час, коли програма набирала обертів і люди почали їй довіряти, загальна кількість пацієнтів збільшилася в 10 разів. За даними уряду, кожна третя аптека бере участь у програмі – сьогодні їх 6761.
Попри це, МОЗ планує цього року додати до переліку пільгових лікарських засобів препарати для лікування хронічних захворювань шлунку та дванадцятипалої кишки, депресії і депресивного синдрому, профілактики та лікування анемії (недокрів’я) в першому триместрі вагітності.
Львів’яни вже відчули переваги і водночас недоліки “Доступних ліків”. “Про цю програму я дізналася від сімейного лікаря. Він консультує мене щодо медикаментів і процесу лікування, повністю йому довіряю, тому найближчим часом підпишу з ним декларацію. Ця урядова ініціатива справді робить ліки від найпоширеніших захворювань доступнішими, тому раджу нею скористатися. Єдиний мінус, що не всі потрібні мені лікувальні засоби є в списку”, – розповіла “Львівській Пошті” львівська пенсіонерка пані Мирослава.

Як отримати доступні ліки

Аби отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутися до лікаря за виписаним рецептом із зазначенням діючої речовини, прийти в аптеку, що бере участь у програмі (вона має відповідну наліпку), та отримати обрані ліки. Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь у “Доступних ліках”, тобто такий препарат пацієнт має змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат із відповідною діючою речовиною, вартість якого не перевищує граничну, можна отримати, доплативши різницю між його мінімальною і роздрібною цінами.
З питаннями щодо програми “Доступні ліки” можна звернутися на урядову “гарячу лінію” за номером телефону 15-45. Для жителів Львівщини працює “гаряча лінія” департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА: (032) 260-19-18. Також на офіційному сайті департаменту www.health-loda.gov.ua в окремому розділі виділено детальну інформацію про “Доступні ліки”, карту аптек, що долучилися до програми, перелік препаратів і хвороби, для лікування яких їх можна застосовувати.

джерело: kmu.gov.ua

“Лікарі недостатньо інформують людей про програму “Доступні ліки”

 
фото: Катерина Птаха
Ірина Микичак, директор департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, – про плюси та мінуси “Доступних ліків”, участь аптек і сімейних лікарів у її реалізації

– Ірино Володимирівно, які переваги урядової програми “Доступні ліки”?
– “Доступні ліки” – це добра європейська практика. Програма працює за принципом реімбурсації, коли пацієнт винятково за рецептом може отримати ліки безкоштовно або зі значною знижкою. Серед моїх знайомих і рідних чимало нею користуються. Не секрет, що дуже часто українці схильні до самолікування, орієнтуючись на поради знайомих. Але це неправильно. Людина має постійно контактувати з сімейним лікарем чи терапевтом, котрий стежитиме за динамікою лікування і підбере необхідні лікувальні препарати. Завдяки стабільному систематичному лікуванню, профілактиці захворювання у кваліфікованого спеціаліста знижується ризик ускладнень і загрозливих для життя станів.
Власне, окрім фінансового позитиву “Доступних ліків”, коли громадяни реально економлять гроші (особливо люди пенсійного віку), є ще факт заохочення пацієнта до лікування у фахівця. За кордоном за принципом реімбурсації відшкодовують вартість значної частини медикаментів, які зафіксовані у спеціальних каталогах. У нас, на жаль, перелік ліків ще не є достатнім для задоволення потреби пацієнтів. Але варто зазначити, що уряд поступово розширює цю програму.
Торік реалізовувалися лише препарати для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми і цукрового діабету ІІ типу. Також в Україні, і зокрема на Львівщині, дали можливість людям купувати інсуліни за рецептом безпосередньо в аптеках. Цього року Міністерство охорони здоров’я включає до переліку пільгових лікарських засобів препарати для лікування хронічних захворювань шлунку та дванадцятипалої кишки, депресії і депресивного синдрому, профілактики та лікування анемії в першому триместрі вагітності.
– Чому не у всіх аптеках можна отримати препарати зі списку “Доступних ліків”?
– Так, на жаль, не всі аптеки долучаються до програми, оскільки фармацевтичний бізнес боїться ризикувати власними фінансовими ресурсами. Але їм не варто переживати щодо цього, адже перший транш коштів на реалізацію “Доступних ліків” цього року вже надійшов на казначейський рахунок області. Ці гроші розподілено між районами Львівщини відповідно до кількості пацієнтів, які перебувають на диспансерному обліку. Впродовж січня районні лікарні переуклали угоди з аптеками. Торік лише половина аптек Львівської області взяла участь у програмі “Доступні ліки”. Ми робимо все можливе, щоби їх стало ще більше. Я вважаю, що в ліцензіях, які отримують аптеки, має бути передбачена їх обов’язкова участь у всіх державних програмах.
Торік не всі кошти на реалізацію “Доступних ліків” було використано. Це насамперед зумовлено тим, що частини комбінованих препаратів, до яких люди вже звикли і не хочуть змінювати, не було в реєстрі. Частину препаратів українці купують за кордоном, наприклад, у Польщі, де вони дешевші, ніж в Україні. Майже 30% пацієнтів, відповідно до постанови уряду від 1998 року, мають право на пільгове забезпечення взагалі безкоштовними ліками.
До того ж, аптеки не забезпечували відповідний асортимент медикаментів – близько третини передбачених програмою препаратів не було в наявності. Від колег із Чернівецької і Закарпатської областей я дізналася, що вони виконали програму “Доступні ліки” на 99%. Тому плануємо, що наші фахівці поїдуть у ці регіони, аби перейняти їхній досвід.
– Наскільки люди обізнані з програмою “Доступні ліки”?
– Сімейні лікарі не достатньо інформують населення щодо її функціонування. Відповідно пацієнти не мають до них цілковитої довіри. Тим паче, великою проблемою є те, що люди не вважають за потрібне відвідувати сімейного лікаря з метою профілактики, роблячи це лише під час загострення хвороби, багатьох не влаштовує, що треба зачекати в черзі на прийом аби виписати рецепт. На жаль, така наша ментальність… Лікар повинен донести кожному мешканцю своєї території інформацію про себе, так би мовити, вміти не лише приготувати, а й правильно подати. В кожному лікувальному закладі має бути великий стенд зі світлинами лікарів й інформацією про них.
Розмовляв Андрій Омельницький
Галина Гарда, провізор, завідувач аптеки D.S. у Львові:
– Загалом люди непогано обізнані з “Доступними ліками”. Щодня наша аптека відпускає медикаменти в середньому за 10-15 рецептами. Здебільшого нею користуються пенсіонери, з молодих людей – близько 15%. Але “Доступні ліки” розраховані насамперед на малозабезпечене населення. На мою думку, МОЗ має не лише розширювати цю програму, а й зробити частку доплати за медикаменти якомога меншою. Аптеки нашої мережі забезпечені абсолютно всіма торговими назвами, передбаченими програмою. Коли люди приходять до нас за препаратами з переліку “Доступних ліків”, обов’язково наголошуємо, що вони мають право за рецептом лікаря отримати їх безкоштовно або з частковою доплатою, озвучуємо знижку на відповідний препарат. Вочевидь, лікарі роблять аналогічні кроки, адже програма “Доступні ліки” почала працювати більш злагоджено, а кількість рецептів щоразу збільшується. Щоправда, зазвичай українці не хочуть тратити час, вистоюючи в чергах на прийом до лікарів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.8976 / 4.47MB / SQL:{query_count}