Земельна децентралізація

Землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів перейдуть у власність ОТГ, що сприятиме розширенню їхньої фінансової спроможності

фото: vilne.org.ua
Уряд на засіданні цього тижня схвалив розпорядження про передачу земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Сьогодні цими землями керує держава, що суттєво ускладнює стале просторове планування територій ОТГ. Голови об’єднаних громад неодноразово наголошували на важливості вирішення цієї проблеми. У парламенті ще з 2015-го тривають дискусії з цього приводу, зареєстровано не один відповідний законопроект, однак остаточного рішення народні обранці досі не знайшли.
“У Верховній Раді є ретельно відпрацьовані законопроекти з усіма можливими моделями управління державними землями в рамках земельної децентралізації. Вони відрізняються визначенням розпорядника земель – це будуть усі громади чи лише об’єднані, формою управління землями – буде це власність чи лише право розпорядження, та формою контролю. Законопроекти містять положення, які дозволяють швидко і без зайвих витрат бюджетних коштів передати земельні повноваження на місця. Слід лише вибрати модель, яка буде найбільш ефективною, хоча всі вони абсолютно прийнятні”, – зазначив у блозі на Економічній правді народний депутат, член парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олег Кулініч.
Поки парламентарі працюють над відповідними законопроектами, уряд вирішив піти іншим шляхом, аби пожвавити питання передачі об’єднаним громадам земель за межами населених пунктів.

Коли, як і скільки?

З 1 лютого Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру розпочала інвентаризацію близько 760 тис. га землі з подальшою передачею з державної в комунальну власність ОТГ, відповідно до статті 117 Земельного кодексу України (з них орієнтовно 17 тис. га мають отримати 35 ОТГ Львівщини). Завершити інвентаризацію планують до кінця цього року. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман навіть висловив готовність уряду компенсувати половину вартості інвентаризаційних робіт.
Презентуючи механізм передачі земельних ділянок у власність громад, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк зазначив, що алгоритм цього процесу складається з чотирьох етапів: клопотання ОТГ до відповідного головного управління Держгеокадастру про передачу земель; інвентаризація земель у межах ОТГ; реєстрація земельних ділянок у кадастрі; передача земель у комунальну власність. Першу передачу земель громадам урядовці планують здійснити в березні 2018-го, інформує Урядовий портал.
Зі слів Максима Мартинюка, в розпорядження об’єднаних громад може перейти до 7,2 млн га, з яких 2,5 млн га ще не розподілені між користувачами. Передача земельних ділянок поза межами населеного пункту в користування (винятково шляхом проведення аукціонів) або у власність здійснюватиметься лише за погодженням з ОТГ і після прийняття ними відповідного рішення. Зі слів Володимира Гройсмана, за порушення цього правила передбачена кримінальна відповідальність. Відповідно до розпорядження уряду, відтепер Держгеокадастр утримуватиметься від розпоряджень землями на території ОТГ, окрім випадків, коли з відповідними проханнями звертатимуться самі громади.
“Надалі Держгеокадастр матиме лише контрольні функції, а не розпорядчі. Це антикорупційний принцип. Наприклад, хтось користується паєм, але не оформив цього і не платить земельний податок у місцевий бюджет. Інвентаризація допоможе виявити неоформлені, фактично нічиї земельні ділянки і повернути їх об’єднаним громадам, а це додаткові фінансові надходження. З точки зору системності такий крок є правильним. Законодавець побачить, що за таких обставин йому вже нічого ловити, і затвердить необхідний закон”, – зазначив у розмові з “Львівською Поштою” директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак.

Землі – громаді: що це дає

Передбачається, що така урядова ініціатива сприятиме розвитку ОТГ і збільшенню їхньої фінансової спроможності. Відтепер не чиновники, а об’єднані громади прийматимуть рішення щодо розширення сільськогосподарського виробництва, залучення інвестицій і самостійно встановлюватимуть орендну плату за землі поза межами населених пунктів.
Урядовці певні: децентралізація земельних відносин дозволить побороти проблему корупції в цій сфері. Рада громади визначатиме ставку земельного податку, який повністю залишатиметься на місцях. За прогнозами експертів, завдяки розширенням можливостей ОТГ у розпорядженні земельними масивами, обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю зростуть на 30-40%. Податкові надходження за використання земель за межами населених пунктів можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ, кажуть в уряді.
Процес передачі земель об’єднаним територіальним громадам висвітлюється на спеціальному веб-порталі otg.land.gov.ua. Оперативну консультацію з цього питання можна отримати від фахівців Держгеокадастру на “гарячій лінії” за номером телефону: 0 800 502 528.
“Рішення уряду дає проміжний крок, щоб, не очікуючи й не залежачи від парламенту, рухатися вперед у питанні передачі сільськогосподарських земель громадам. Але це не означає що нам не потрібно ухвалювати закон і визначати це на законодавчому рівні. Закон дає можливість розпочати передачу таких повноважень у всій країні одночасно, а не крок за кроком”, – зазначив у коментарі AgroPolit.com віце-прем’єр – міністр регіонального розвитку та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Земельний моніторинг

На Львівщині триває аудит земель сільськогосподарського призначення

Задля організації ефективного використання земель та уникнення їх використання з порушенням земельного законодавства у Львівській області триває аудит земель сільськогосподарського призначення. На основі аудиту та за допомогою алгоритмів ефективного та правового використання земель запровадили моніторинг введення земель сільськогосподарського призначення в обіг.
“Проведення аудиту дало змогу зрозуміти реальну картину щодо використання земель сільськогосподарського призначення в розрізі землевласників та землекористувачів з прив’язкою до кожної окремої земельної ділянки на території певної адміністративно-територіальної одиниці”, – зазначила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Наталія Хмиз.
За даними проведеного аудиту, на Львівщині ще не використовується понад 50 тис. га сільськогосподарських угідь державної власності, інформує прес-служба ЛОДА.
Відповідно до запровадженого моніторингу опрацьовується земля державної власності, яка не використовується, існує максимальна націленість на задіяння цих вільних земельних ділянок. Органи місцевого самоврядування активно включились в роботу та ініціюють вільні земельні ділянки на аукціон для продажу прав оренди.
Як зазначили в департаменті агропромислового розвитку Львівської ОДА, вивчають питання загосподарювання невитребуваних (нерозподілених) часток (паїв), відбувається процес прийняття рішень та розпоряджень, що сприяє задіянню цих земельних часток (паїв).
“Завдяки моніторингу в області спостерігається активність відновлення спадщини та успадкування земельних ділянок спадкоємцями, а також чітко прослідковується ініціатива органів місцевого самоврядування в частині законодавчо встановленого обов’язку подачі заяви до суду про визнання певних земельних ділянок, що не мають спадкоємців “відумерлою спадщиною”, – додає Наталія Хмиз.

Олег Коцовський, міський голова Ходорівської ОТГ:
– Українській владі давно треба було прийняти рішення щодо передачі земель поза межами населених пунктів не лише об’єднаним територіальним громадам, а й міським, сільським і селищним радам. Відповідний проект закону пройшов перше читання в парламенті, але, на жаль, його надовго відклали. Вочевидь, він комусь невигідний (а земля, як відомо, доволі ласий шматок). ОТГ довірили управління власними бюджетами, фінансування освіти, медицини, культури, соціальної сфери загалом, то чому не можемо керувати своїми землями? Багато хто каже, що ми розкрадемо земельні ділянки. Але зараз їх крадуть і без нас. Навпаки, коли землі перейдуть у власність ОТГ, жителі громади не дозволять нікому вкрасти. Рішення уряду про інвентаризацію землі за межами населених пунктів абсолютно правильне. Воно спонукає парламентарів повернутися до розгляду відповідного законопроекту і прийняття його в другому читанні та загалом. Добре, що процес зрушив із місця. Це дозволить громадам контролювати, хто як користується земельними ділянками, виявляти неоформлені земельні наділи, змушувати платити податок за їх користування, а це додаткові гроші до бюджету нашої громади. До того ж, у громад з’являться додаткові вільні землі. Уряд передбачив забезпечення учасників АТО земельними ділянками, але не всі органи місцевого самоврядування мають таку можливість. Наприклад, у нас півтори сотні бійців, котрі захищають честь країни на Донбасі. Більшість із них отримали землі в межах населеного пункту, але наш земельний ресурс вичерпаний.
Ярослав Деркач, сільський голова Жовтанецької ОТГ:
– Вирішити питання передачі земель поза межами населених пунктів у власність ОТГ влада обіцяла ще два роки тому. Є чимало громад, яким це рішення дуже потрібне. Насамперед тим, які мають недостатньо фінансових ресурсів і вільної землі, особливо в приміських ОТГ, де її фактично не залишилося. Відтепер Держгеокадастр не має права розподіляти земельні наділи без погодження з головами об’єднаних громад. Такий крок правильний, адже в протилежному випадку через рік-два всі землі поза населеними пунктами роздали би без нашого відома. Теперішнього земельного запасу Жовтанецької ОТГ може вистачити максимум на десять років, навіть під будівництво, тож є відчутна потреба в його розширенні. Щоправда, землі поза межами населених пунктів ми можемо отримати не так і багато – 200 га. У нас є великий агрохолдинг, який працює на цих землях, усі жителі нашої ОТГ уклали з ним договори оренди паїв. Орендар платить людям орендну плату, а вони платять податки в бюджет громади. Земельний податок на другому місці після ПДФО за обсягом надходжень у нашу казну, тож гроші від користування землями йдуть на благо нашої ОТГ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.9282 / 4.47MB / SQL:{query_count}