Де шукати ліки від корупції?

Боротьба з корупціонерами в Україні є радше політичним піаром. Натомість суспільство чекає, аби винуватих справедливо карали

Представники міжнародних бізнес-компаній, що працюють сьогодні в Україні, вважають корупцію поширеним явищем (96%), а антикорупційний суд – ключовим кроком до вирішення цієї проблеми. 36% переконані, що рівень корупції в нашій країні за останній рік знизився (у 2016-ому таких було 47%). Про це свідчить щорічне опитування Американської торговельної палати.

Найбільш корумповані

На думку половини респондентів, чемпіоном у боротьбі з корупціонерами стало Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), при цьому кількість представників бізнесу, переконаних в ефективності діяльності Бюро, порівняно з 2017-им, зросла на 4%. Стільки ж опитаних назвали запуск електронних декларацій найбільшим успіхом в антикорупційній боротьбі за останній рік. На думку 71%, найбільш корумпованими державними органами в нашій країні є суди, 54% зараховують сюди податкові та митні органи, третина – місцеві органи влади. Ці державні інститути далі паразитують на бізнесі.
“Корупція залишається проблемою для представників бізнесу в Україні. 89% опитаних упевнені, що боротьба з корупцією є першочерговою для покращення бізнес-клімату в Україні. 76% представників бізнес-спільноти України не вважають за необхідне вдаватися до корупції, аби досягти успіху. Більшість респондентів зазначили, що стикалися з корупцією під час ведення бізнесу в Україні, що на 10% більше, ніж торік. Протидія корупції і створення антикорупційного суду мають стати пріоритетом на цей рік, адже на думку бізнес-спільноти, викорінення корупції є ключем до економічного зростання та залучення прямих іноземних інвестицій”, – прокоментував результати опитування президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер, інформує Економічна правда.
Загалом цього року в опитуванні Американської торговельної палати взяли участь 184 респонденти, з яких 80% є представниками міжнародних компаній. У порівнянні з 2016 роком, кількість охочих взяти участь в опитуванні зросла наполовину.

Чому винуватих не можуть покарати?

Боротьба з корупцією в Україні нагадує спортивну риболовлю: корупціонерів ловлять (іноді це навіть доволі великі рибини), але потім банально відпускають під заставу чи взяття на поруку. Наразі не винесено жодного вироку в антикорупційних справах. Причиною такої ситуації є відсутність окремого Вищого спеціалізованого антикорупційного суду, який би займався винятково справами корупціонерів. Після розслідування антикорупційні органи передають справи до судів загальної юрисдикції, які затягують їх розгляд і з часом закривають. Негативну роль у неефективній боротьбі з корупцією відіграє також відверте протистояння антикорупційних відомств.
“Постійно чуємо, що когось звільнили з-під варти, комусь суд обрав розмір застави значно менший за розмір збитків, завданих корупційним злочином. Хтось поновлюється на посаді. Це майже зводить нанівець наші зусилля у боротьбі з корупцією. Як наслідок, у представників бізнесу, які звикли працювати у прозорому правовому середовищі, опускаються руки, вони не поспішають повідомляти правоохоронним органам про прояви корупції, з якими їм доводиться стикатися: люди не вірять, що вдасться притягнути винуватих до відповідальності. Навіть якщо ми відреагуємо на заяви про корупцію, розслідуємо і відправимо справу до суду, потім вона починає потихеньку “гнити”, – зазначив Артем Ситник під час презентації результатів опитування Американської торговельної палати.
Нагадаємо, в парламенті зареєстровано як невідкладний президентський законопроект про створення антикорупційного суду (він, щоправда, потребує серйозного доопрацювання, на чому активно наголошують наші міжнародні партнери), але поки що народні обранці навіть не включили його до порядку денного сесії. Вони планують повернутися до розгляду цього питання вже з наступного пленарного тижня, що стартує 6 лютого. Так, створення окремого суду для корупціонерів зробить ефективнішою боротьбу з корупцією, підвищить довіру бізнесу до реформ в Україні і, відповідно, стимулюватиме приплив іноземних інвестицій в українську економіку. Однак немає гарантій, що подібні перетворення відбуватимуться без перешкод з боку влади.

джерело: slovoidilo.ua

Олексій Баганець, адвокат, кандидат юридичних наук, екс-заступник Генпрокурора України:
– На мою думку, діяльність українських правоохоронних органів у боротьбі з корупцією, зокрема новостворених, не можна вважати ефективною. В нас більше борються з корупційними злочинами на шпальтах газет, телеекранах, відповідних прес-конференціях і круглих столах. Не виступи керівників правоохоронних органів щодо результатів виконаної роботи є реальним показником протидії корупції, а лише конкретні відкриті кримінальні провадження, скеровані до суду з обвинувальними актами. Щоправда, більшість винесених судами вироків – це лише вироки, які потрібні для затвердження угоди про визнання винуватості між другорядними підозрюваними у вчиненні корупційних злочинів і прокурорами. Боротьба з корупцією в Україні носить політичний піар і має агітаційний характер, коли для суспільства, наших міжнародних партнерів малюють гарну картинку, а насправді результату жодного! Насправді в нас у ще більших масштабах процвітає корупція, особливо на високому рівні, стає загрозливішою, більш цинічною, і ніхто цього не заперечує. Чимало кримінальних проваджень закривають у зв’язку з терміном їхньої давності. І Генпрокуратура, і НАБУ, і САП часто скаржаться, що українські суди заважають їм ефективно протидіяти корупції, затягуючи розгляд кримінальних проваджень, звільняючи корупціонерів з-під варти, змінюючи міру запобіжного заходу, скасовуючи процесуальні зобов’язання, які до них раніше застосовували. Однак потрібно розуміти, що правоохоронні органи не можуть давати результату в боротьбі з корупцією не тільки через погану роботу судів, а й через те, що не надають судам достатньо доказів винуватості осіб, причетних до вчинення корупційних злочинів. Не все вимірюється кількістю антикорупційних органів і жорсткістю законодавства. Протидію корупції можна вважати справжньою, лише коли будуть реальні обвинувальні вироки судів і засуджені до покарання. Певен: зараз в Україні неможливо створити незалежний Вищий спеціалізований антикорупційний суд. Адже не може судова система в цілому бути залежною від влади, а окремий суд, який у ній перебуває, незалежним. Незалежність суду – це така собі райдужна мрія, утопія. В нашій державі досі немає цільової програми по боротьбі з корупцією. Думаю, Президент і чинна українська влада загалом робитимуть усе, аби в нас не було незалежного антикорупційного суду, бо їм це вигідно. До протидії корупції треба підходити комплексно, проводячи реформи в різних сферах життя, і насамперед суворо дотримуватися основних вимог демократії – зокрема, верховенства права, принципів презумпції невинуватості і доведеності вини.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.7815 / 4.42MB / SQL:{query_count}