Водії, досить гасати!

З 1 січня 2018-го набули чинності обмеження граничної швидкості транспортних засобів у населених пунктах до 50 км/год. А ще – новий порядок видачі водійських посвідчень

фото: pik.ua
За даними Національної поліції, торік на українських дорогах загинуло понад 3 тисячі людей – у декілька разів більше, ніж жертв війни на Донбасі за відповідний період! Аби зменшити цю сумну статистику, Міністерство внутрішніх справ України ініціювало низку суттєвих змін до Правил дорожнього руху (ПДР), частина яких набула чинності з початку цього року.

Менша швидкість – менша смертність на дорогах

Перша новація стосується водіїв, котрі люблять погасати “з вітерцем” (а таких у нашій країні, погодьтеся, чимало) – відтепер максимально дозволена швидкість транспортних засобів у населених пунктах становить 50 км/год. Для прикладу, така швидкість встановлена в європейських країнах та США і рекомендована за результатами дослідження миттєвості реакції людини в екстремальній ситуації Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Чим менша швидкість руху – тим менша смертність на дорогах.
“Дослідження ВООЗ показують: при швидкості 60 км/год гальмівний шлях автомобіля становить 55 м, а ймовірність летального результату під час зіткнення з пішоходом – 82%. Натомість при швидкості 50 км/год зупинний шлях складе 40 м, а ймовірність летальних наслідків знизиться до 20%. Нові правила – це не обмеження у правах і можливостях, а питання нашої безпеки”, – аргументував доцільність запропонованих змін міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, інформує “Німецька хвиля”.
Після ліквідації дорожньої автоінспекції водії відчули безкарність і почали витворяти на автошляхах, що заманеться. Україна – єдина країна в Європі, в якій упродовж 2016-2017 років не було складено жодного протоколу за порушення швидкісного режиму (!), при цьому найчастіше причиною ДТП стає перевищення швидкості, інформує телеканал ICTV.
З 1 січня 2018-го, згідно з постановою уряду, за перевищення максимально дозволеної швидкості, залишення місця ДТП передбачено покарання 3400 грн штрафу, при цьому водія можуть позбавити права керування транспортним засобом строком до півроку. До слова, відтепер перші водійські права видають із терміном дії два роки. Згодом їх продовжать на 30 років. Проте якщо водій проштрафиться тричі і більше, йому доведеться повторно складати іспит.

Нема покарання – нема ефекту

Щоправда, правила нові, а звички українців старі – автомобілісти далі гасають, як хочуть. Насамперед тому, що система нових штрафів за перевищення швидкісного режиму ще не діє, оскільки парламентарі повинні внести відповідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУАП), а поліцейські отримати сертифіковані технічні пристрої для вимірювання швидкості, повноваження зупиняти транспортні засоби не лише у випадку порушення, а й з метою перевірки водія на сп’яніння.
У МВС сподіваються, що, вони матимуть таку можливість щонайшвидше в першому кварталі 2018 року. Крім цього, потрібно встановити камери для автоматичної фото- і відеофіксації транспортних засобів на дорогах, а це потребує значних коштів. Підсилювати безпеку на дорогах необхідно комплексно, аби водії (та й, зрештою, пішоходи) по-справжньому відчували відповідальність за свою поведінку на дорогах.
До речі, згідно зі 122 статтею КУАП, водіїв штрафують за перевищення допустимої швидкості на 20 км. Зміни ж передбачатимуть максимальне перевищення на 10 км, але їх іще, як ми вже зазначали, має ухвалити парламент. Водночас органи місцевого самоврядування на певних ділянках можуть встановити інші обмеження швидкості руху, інформують у МВС.
Можна обмежувати граничну швидкість до безкінечності, проте поки не буде офіційного запровадження фіксації порушень швидкісного режиму, жодні зміни не матимуть ефекту. Сьогодні в парламенті зареєстровані два законопроекти, які можуть владнати цю проблему. Однак поки їх не ухвалять – обмеження швидкості до 50 км/год залишатиметься фікцією. Якщо влада і справді дбає про безпеку на автошляхах, вона змушена в найкоротші терміни зробити все необхідне, аби поліція могла контролювати швидкість транспорту і відстежувати порушників ПДР.
Обмеження максимально допустимої швидкості в населених пунктах і нові правила видачі водійських посвідчень – лише один із заходів, спрямованих на зменшення смертності на дорогах. Уряд ухвалив іще низку змін, які має розглянути парламент. Зокрема, урядовці пропонують збільшити покарання за ДТП у нетверезому стані до 3-12 років в’язниці з позбавленням права кермувати, збільшити штраф за управління транспортом без права керування до 10 200 грн, за повторне порушення – до 40 800 грн.


Катерина Рибій, речниця патрульної поліції Львівської області:
– У жодній з областей України поліція поки що не має можливості контролювати швидкість руху транспортних засобів. До того ж, наразі на законодавчому рівні це не передбачено. Поліцейські ще не мають сертифікованих вимірювальних приладів. Уряд у співпраці з відділами безпеки дорожнього руху обласних управлінь Нацполіції та іншими відомствами вирішуватиме питання фото- і відеофіксації порушень на автошляхах і, відповідно, накладення на порушників штрафів. Усе залежатиме від того, яким чином поліція вимірюватиме швидкість руху транспорту.
Володимир Двожак, підприємець, водій із майже 20-річним стажем:
– Коли немає належного контролю, можна придумати все, що завгодно, навіть, щоб усі завжди ходили пішки, – ефекту не буде. Якщо сертифікація вимірювальних приладів відбувається паралельно з обмеженням максимально дозволеної швидкості – зміни працюватимуть. Я часто їжджу Європою, тому можу сказати, що в європейських країнах значно краща організація дорожнього руху, ніж в Україні. Зокрема, в нас немає смуги для розгону на виїзді з другорядної дороги. Наприклад, на вулиці Стрийській у Львові пішохідний перехід проходить через декілька смуг, хоча в такому випадку має бути надземним або підземним. Можна обмежувати швидкість, штрафувати водіїв, але насамперед треба пристосовувати українські автошляхи до кількості учасників дорожнього руху, а не лише відремонтувати дорожнє полотно і нанести дорожню розмітку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8612 / 4.12MB / SQL:{query_count}