“Засвітити пальчики” на кордоні

Із 1 січня Україна ввела біометричний контроль при в’їзді громадян 70 країн, зокрема росіян

фото: dpsu.gov.ua
З початку 2018-го Україна запровадила біометричний контроль при перетині іноземцями нашого кордону. Такий контроль стосується осіб без громадянства та громадян 70 країн. Здебільшого у цьому переліку країни Африки, Азії, Близького Сходу. Тут йдеться про міграційні ризики. В переліку і Росія, до громадян цієї країни найбільше уваги. Зрозуміло, що причина особливого контролю вже не через міграційні ризики, а через неоголошену війну, що триває від 2014-го. Представники української влади заявили, що введення біометричного контролю на кордоні ускладнить роботу російських спецслужб. При першому в’їзді іноземця в Україну фіксуються біометричні відбитки п’яти пальців правої руки. Наша система біометричного контролю під’єднана до баз Інтерполу.
“Обов’язкову фіксацію біометричних даних застосовують у відповідності до визначеного МЗС переліку 70 країн, у тому числі Російської Федерації, які віднесено до категорії ризику. Решта іноземців – за результатами аналізу та оцінки ризиків. При повторному перетині особою кордону здійснюватиметься процес ідентифікації особи. При цьому інспектор бачитиме, чи здавала людина свої біометричні дані і здійснюватиме їх перевірку. У разі неспівпадіння даних, особу буде направлено на додатковий контроль для з’ясування обставин. Відповідно до вимог Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” визначено категорії іноземців та осіб без громадянства, які звільняються від фіксації біометричних даних. Це насамперед глави держав і урядів зарубіжних країн, члени парламентських та урядових делегацій, особи до 18-річного віку, круїзні туристи, члени екіпажів транспортних засобів, дипломатичний персонал, посадові особи міжнародних організацій. Під час паспортного контролю інспектори Держприкордонслужби здійснюють перевірку паспортних документів іноземців, в тому числі за базами Інтерполу. Далі відбувається зчитування інформації (відбитки пальців) за допомогою рідерів, яка надходить до підсистеми обробки біометричних даних відомства”, – повідомили 1 січня у Держприкордонслужбі України (ДПСУ).
Відомо, що за першу добу роботи біометричного контролю наш кордон перетнуло 3300 осіб, із них майже 2000 – громадяни Росії. Голова ДПСУ розповідав про те, що система працює без збоїв, не було ніяких нарікань з боку іноземців чи провокацій.

Особливі росіяни

До речі, представник України в мінській безпековій підгрупі Євген Марчук вважає, що вихід російських офіцерів зі Спільного центру контролю і координації припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін на Донбасі (СЦКК) пов’язаний із введенням нашою країною біометричного контролю на кордоні. Ці офіцери мали в’їжджати та виїжджати з території України офіційно, через КПП у Харківській області, а не через “дірявий кордон” на Донбасі. І зараз їм би довелося залишати відбитки пальців.
“Здавалося б, і що тут такого. Так, це якщо ти просто громадянин чи навіть просто військовий. А якщо ти співробітник якоїсь спецслужби і, як то кажуть, їдеш під якимось прикриттям. Адже відбитки пальців прив’язуються до прізвища та до фотографії. А хто знає, куди й коли ще тобі доведеться виїжджати за межі Росії у службових справах у майбутньому. І хто знає, з ким Україна, може, поділиться цією базою даних. Адже ротаційний період для російських офіцерів десь 3-4 місяці. Це близько 300 осіб на рік потрібно засвітити, прив’язавши їх до відбитків пальців і фотографії”, – писав Марчук на своїй сторінці у Facebook.
Якщо ж повертатися до біометричного контролю загалом, то нагадаємо, що відповідне рішення Рада національної безпеки й оборони України ухвалила в липні 2017-го. В серпні його своїм указом затвердив Президент. І раніше анонсувалося, що російські громадяни, окрім власне проходження біометричного контролю на кордоні, мали б ще перед поїздкою в Україну попередньо зареєструватися у відповідній електронній системі – повідомляти мінімум за місяць про намір в’їхати до нашої країни. А ще реєструватися за місцем перебування в Україні та інформувати про своє пересування по території нашої держави.
Але міністр закордонних справ України Павло Клімкін пояснював, що все це буде реалізовано згодом, відповідні системи контролю тільки створюються, а поки введено тільки систему фіксації біометричних даних на кордоні.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6232 / 4.39MB / SQL:{query_count}