Путін збіднів на 75 млрд USD

Арбітражний інститут Торгової Палати Стокгольма (Стокгольмський арбітраж) підбив підсумки спору між “Газпромом” і “Нафтогазом України” через контракт на поставку російського газу

Арбітраж повністю відхилив вимоги “Газпрому” за пунктом “take or pay” (“бери або плати”) на суму 56 млрд USD за 2009–2017 роки. “Нафтогазу” вдалося знизити контрактну вартість газу, отриманого в другому кварталі 2014 року, з 485 USD до 352 USD за тис. куб. м. Загалом керівництво “Нафтогазу” оцінює загальний позитивний ефект від рішення арбітражу більш ніж у 75 млрд USD за весь термін дії контракту на поставку газу.
Рішення Стокгольмського арбітражу має не тільки економічний, але й важливий політичний ефект. Однією з вимог “Газпрому” була компенсація в 1,3 млрд USD за газ, який РФ постачала в ОРДЛО протягом останніх трьох років. Арбітраж однозначно підтвердив необгрунтованість цих претензій. “Стокгольмський арбітраж вказав, що “Нафтогаз” не повинен платити за обсяги газу, які нібито були поставлені на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей. Майбутні поставки на зазначені території не будуть зараховані в щорічні контрактні обсяги до припинення окупації територій на сході України”, – відзначили в прес-службі НАК “Нафтогаз України”.
“Одним своїм рішенням Стокгольмський арбітраж надіслав чіткий меседж у Москву: якщо хочете торгувати з Україною, мусите дотримуватися європейських правил, а не спекулювати політичними корупційними знижками та погрозами “перекрити газ”, – пише на Економічній правді Олександр Ярощук з Центру досліджень енергетики.
Водночас Стокгольмський арбітраж зобов’язав Україну купувати в 2018–2019 році у “Газпрому” по 5 млрд кубометрів газу на рік (зараз Київ не купує жодного кубометра – Україна повністю припинила закупівлі російського газу 25 листопада 2015 року). Причому за тим самим принципом “бери або плати”. Щоправда, ціна при цьому повинна відповідати котируванням у німецькому газовому хабі в Баумгартені, а не політичним задумам Кремля.
Також арбітраж відмовив “Нафтогазу” в праві на перегляд ціни газу за період з травня 2011 року по квітень 2014-го і у стягненні переплати за газ за той же період у сумі близько 14 млрд USD. Й останнє – Україні таки доведеться виплатити “Газпрому” прострочену заборгованість за поставки газу в розмірі 2 млрд USD. Причому в інтересах “Нафтогазу” віддати ці гроші якомога швидше – за кожен день прострочки буде нараховуватися пеня розміром 0,03%.
На розгляді у Стокгольмі залишається ще один спір між “Нафтогазом” і “Газпромом”. Українська сторона вимагає 16 млрд грн за непостачання обумовлених об’ємів палива через свою газотранспортну систему впродовж 2009–2016 років. Хоча рішення щодо цього контракту очікується 28 лютого 2018 року, експерти переконані, що перемога буде на боці України.
Є ще арбітражне провадження в Гаазі за позовом “Нафтогазу” щодо РФ, в якому українська держкомпанія вимагає відшкодувати близько 7 млрд USD збитків через втрату активів у 2014 році після окупації Криму РФ.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4342 / 3.98MB / SQL:{query_count}