Чи буде екстрадиція?

Про те, щоб Україна видала Саакашвілі Грузії посадовці двох держав таємно домовляються в Білорусі, повідомляє канал “Руставі 2”

фото: Reuters
Президент Петро Порошенко, який кому хоче роздає і в кого хоче забирає українське громадянство, сам винен у скандалі навколо екс-президента Грузії, екс-голови Одеської облдержадміністрації Михеїла Саакашвілі. Останнього навіть з українським паспортом не можна було назвати справді небезпечним політичним конкурентом для Порошенка. Однак тепер фактор вже апатрида Саакашвілі може впливати на внутрішньополітичну ситуацію в Україні. Затятих прихильників у екс-президента Грузії в Україні не так вже і багато, але свої дивіденди від нинішнього скандалу намагаються  отримати різні політичні сили. Найяскравішим прикладом є публічна підтримка Саакашвілі з боку лідерки партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко. А ще є представники “Самопомочі”.
І питання навіть не у можливості дочасних парламентських виборів. Шансів на їх оголошення вже практично немає. Через Саакашвілі їх ніхто проводити не буде. Сам він у виборах взяти участі не зможе. Тут треба розуміти, що для позачергових парламентських виборів потрібні законні причини, як то відсутність коаліції у ВРУ (а тут хоч і є питання до легітимності, але коаліція суто формально тримається) чи відсутність уряду, а ще рішення Президента. А він неодноразово заявляв, що ніяких дострокових виборів не допустить. Загалом зараз небагато сенсу педалювати тему дострокового оновлення ВРУ, якщо чергові вибори Президента й парламенту відбудуться вже у 2019-му. Тому опозиціонерам, як і владі, сьогодні логічно готуватися саме до цих двох найважливіших політичних битв у 2019-му. І якщо Саакашвілі до того часу залишатиметься в Україні, то всі його ситуативні союзники у своїх передвиборчих кампаніях використовуватимуть тему “жертви влади”. А влада у свою чергу продовжуватиме пошуки “агентів Кремля” виключно серед політичних опонентів.
Та чи залишатиметься Саакашвілі в Україні? Здавалося б, українській владі найпростіше було б видати його Грузії, де проти Саакашвілі відкрито низку кримінальних проваджень. І відповідні запити від грузинських прокурорів надходили неодноразово. От тільки українська сторона постійно відповідала відмовою.
“На сьогоднішній день статус Михайла Саакашвілі не дозволяє виконувати цих процедур, тому що він має достатньо багато судових справ по оскарженню дій Державної міграційної служби щодо відмови йому в наданні статусу особи, яка потребує додаткового захисту, а також інших судових процесів, в тому числі головного судового процесу до Президента України щодо оскарження указу Президента про припинення шляхом втрати його громадянства. Тому закон у частині оскарження цих дій не дозволяє на сьогоднішній день виконувати процедури видворення або екстрадиції”, – заявляв адвокат Саакашвілі Руслан Чорнолуцький в ефірі “Радіо Свобода” 11 грудня. В день, коли Печерський суд вирішував питання запобіжного заходу щодо Саакашвілі в іншій справі, про сприяння учасникам злочинних організацій та приховування їхньої злочинної діяльності. Йдеться про начебто співпрацю Саакашвілі із олігархом-втікачем Курченком, відомого як “гаманець сім’ї Януковича”. Зрештою, “Пошта” про це писала, суд випустив Саакашвілі на час розслідування на волю без будь-якого запобіжного заходу. Але епопея тільки розпочинається, бо розгляд справи по суті ще попереду, та й рішення щодо запобіжного заходу на час розслідування прокурори ще могли оскаржити.
Власне, нове кримінальне провадження в Україні, публічні звинувачення від Генпрокурора, так звані плівки “Саакашвілі-Курченка”, які оприлюднив Юрій Луценко, ще більше ставлять під сумнів можливість екстрадиції колишнього президента Грузії на історичну батьківщину.
Поза тим, цього тижня грузинський телеканал “Руставі 2” повідомив про те, що глава Служби державної безпеки Грузії Вахтанг Гомелаурі веде таємні перемовини в Білорусі з українськими урядовцями щодо екстрадиції Саакашвілі. “Українська та грузинська влада готуються до видачі Саакашвілі, і мета візиту Гомелаурі – обговорити деталі щодо третього президента Грузії”, – зазначено у повідомленні “Руставі 2”. Питання залишається відкритим, але підтверджень таких перемовин немає. Грузинська Служба державної безпеки лише підтверджує візит свого керівника до Білорусі, пояснюючи це його участю у святкуванні 100-річчя білоруської Служби безпеки. В українському МЗС вже відповідали на питання журналістів і заявили, що вони точно не ведуть перемовини щодо екстрадиції Саакашвілі, а такі запити проходять по лінії Міністерства юстиції до Генпрокуратури. Офіційних коментарів від українських Мін’юсту та Генпрокуратури на момент здачі номера у друк не було.
Але в нинішній ситуації потрібно також ставити ще одне питання: чи Грузії насправді потрібна екстрадиція Саакашвілі? Ще раніше грузинський політичний експерт Ґіоргі Хухашвілі, як повідомляло Радіо Свобода, заявляв про те, що офіційний Тбілісі абсолютно не зацікавлений у поверненні Саакашвілі, “якого прикривають і з конгресу США, і з Європарламенту”. В Грузії розуміють, що судовий процес у них міг би затягнутися надовго.
А от українська влада “влізла” в історію із Саакашвілі, і тепер намагається вийти з цього з найменшими іміджевими втратами. Але зробити це буде нелегко…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7983 / 4.39MB / SQL:{query_count}