“Маски-шоу стоп!”: захистити бізнес від силовиків

Парламент проголосував за закон, що передбачає обов’язкову відеофіксацію обшуків та заборону на вилучення оригіналів документів й оргтехніки

фото: agroportal.ua
Бізнес в Україні вже не один рік потерпає від шаленого тиску з боку правоохоронних органів. Про це неодноразово заявляли підприємці, це визнають й в уряді. За три останні роки силовики здійснили аж 296 тисяч обшуків бізнесу. Цю цифру не так давно озвучив прем’єр Володимир Гройсман під час засідання Ради регіонального розвитку. І також він визнавав, що такі обшуки часто є безпідставними і використовуються для простого здирництва.
“Як тільки приходять по надуманим причинам, забирають сервери, комп'ютери, документацію, підприємство може зупинитися… В єдиному державному реєстрі судових рішень за пошуковими словами “арешт грошових коштів” і “ухилення від сплати податків” по судах Києва можна знайти в 2014 році - 472 ухвали, в 2015 - 384, у 2016 - 760, за 8 місяців 2017 - 784, з яких тільки 487 - Печерський райсуд. Це прояв реального тиску на реальний бізнес”, - заявляв глава уряду.
Про те, що обшуки часто здійснювались із порушенням прописаних у законодавстві процедур також відомо. І в ЗМІ з’являлось дуже багато повідомлень про те, як наші силовики чи то за власною ініціативою “нагинали” бізнес, чи використовувались при спробах рейдерських захоплень бізнесу.
Загалом такі “рейди” силовиків на бізнес в народі отримали назву “маски-шоу”, тому й законопроект із довгою назвою “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування”, який мав би хоч якось захистити підприємців,  неофіційно називали “Маски-шоу стоп!”. У четвер, 16 жовтня, Верховна Рада підтримала цей документ. Від подавався як урядова ініціатива, а під час розгляду в парламенті “за” проголосували 312 нардепів. Закон ухвалено в цілому. Його ще мав підписати спікер парламенту,  після цього Президент.
Серед проголосованих змін насамперед обов’язкова відеофіксація обшуків, обов’язкова присутність адвоката, заборона на вилучення оригіналів документів та оргтехніки під час обшуку без рішення суду (передбачена норма про те, що у разі необхідності слідчий чи прокурор здійснює копіювання необхідної інформації із залученням спеціаліста), обов’язкова відеофіксація ухвалення судових рішень щодо обшуків (також під час розгляду клопотань слідчим суддею за винятком вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій). Відеофіксація мала б стати обов’язковою для всіх обшуків. В прого­лосованому документі також зазначено, що норми в частині застосування під час судового розгляду відеозаписувальних технічних засобів, набирають чинності з 1 січня 2019-го.
“Ухвалений закон ми розробляли три місяці з усіма бізнес-асоціаціями, омбудсменом і залученням правоохоронних органів. З першого дня, як цей закон підпише Президент і його опублікують, жоден обшук не можна проводити без відеофіксації. Обшук вважається легальним тільки в разі, коли його повністю зафіксовано на відео, відео є частиною протоколу. Інакше докази, які було зібрано внаслідок таких дій, буде визнано неприпустимими, а слідчий і прокурор нестимуть відповідальність аж до кримінальної за вчинення незаконних дій. Ті судді, які щодня підписують сотні постанов про обшуки. У середньому раніше суддя ухвалював 100-200 таких постанов. Тепер суддя повинен фіксувати свій процес ухвалення рішення про обшук і проведення інших слідчих дій на звуко- і відеозаписувальний пристрій за участю відповідного прокурора, який повинен обґрунтувати судді необхідність проведення обшуку. Інакше суддя також несе відповідальність аж до кримінальної за свідому видачу неправосудної постанови про обшук. Ми дали доступ адвокату до слідчих дій на будь-якому етапі. Якщо адвокат не буде допущений, то всі слідчі дії визнають недійсними і не враховують у кримінальному провадженні. Також передбачено створення спеціальної комісії з представників бізнес-асоціацій, правозахисників з аудиту щорічної діяльності правоохоронних органів за завершеними кримінальними справами проти бізнесу з правом надавати рекомендації аж до звільнення тих чи інших посадових осіб. Це мініреформа кримінального судочинства. Оскільки законопроект змінює філософію спілкування підприємця з правоохоронцями”, - так розхвалюв і пояснював журналістам проголосовані парламентом зміни міністр юстиції Павло Петренко  в кулуарах ВРУ 16 листопада, передає Цензор.НЕТ.
Загалом і серед експертів багато позитивних оцінок проголосованих змін. Так, політолог, член Ради Реанімаційного Пакету Реформ, голова Центру політичних студій та аналітики “Ейдос” Віктор Таран називав згаданий законопроект революційним. На своїй сторінці у Facebook він, окрім вже згаданих змін, звертає увагу на норми про те, що “передбачено право самостійно здійснювати відеофіксацію проведення обшуку (це може робити сторона захисту, але за оприлюднення таких відеоматеріалів без дозволу слідчого або прокурора передбачена кримінальна відповідальність, - “Пошта”); бізнес зможе оперативно отримувати підтвердження факту початку досудового розслідування, або ж оскаржувати бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР у встановленому законом порядку; можливість особам, яким тривалий час не вручено повідомлення про підозру, однак стосовно яких фактично здійснюються процесуальні дії, захищати свої права; додаткові гарантії захисту особи, у житлі чи іншому володінні якої здійснено обшук із застосуванням відеофіксації, від розголошення відомостей про особисте та сімейне життя чи обставин, які принижують гідність особи”.

джерело: facebook.com.volodymyrgroysman
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6303 / 4.11MB / SQL:{query_count}