Зацементувати владну вертикаль

Парламент скасував конкурси для призначення голів місцевих держадміністрацій

Два роки тому наш парламент ухвалив закон “Про держслужбу”, який багато експертів назвало реформаторським. Зокрема, цей документ запровадив проведення конкурсів на вакантні посади у держслужбі. Та от цього тижня, 9 листопада, парламентарі внесли до нього суттєві зміни, ухваливши закон № 7126.
Цей документ виводить голів місцевих держадміністрацій та їх заступників з-під дії закону “Про держслужбу”, тобто скасовує обов’язковість проведення конкурсів для заміщення таких вакантних посад. Всі повноваження щодо призначення керівників місцевих адміністрацій знову повертаються до Президента. І також зміни передбачають, що керівники місцевих адміністрацій можуть бути членами політичних партій.

Як ухвалювали?

Зрозуміло, що ухвалення такого закону є вигідним насамперед Президенту. Але і показово, що формально авторами цієї ініціативи виступила низка парламентарів від депгрупи “Воля народу”.  Цікаво й те, що спікер Андрій Парубій, який, нагадаємо, представляє коаліційний “Народний фронт”, 9 листопада тричі поспіль безрезультативно ставив на голосування питання про розгляд законопроекту №7126.
Після цього було оголошено перерву вже після якої нардепи й включили документ до порядку денного, й розглянули за скороченою процедурою, й одразу ухвалили в цілому. “За” проголосували 234 нардепи.
Підтримку забезпечили президентка фракція БПП, а також “Народний фронт”, “Воля народу” та “Відродження”. Решта фракцій за закон не голосували. Серед позафракційних тільки дев’ятеро нардепів натиснули кнопку “за”. Тут треба зауважити, що, як повідомляє громадський рух “Чесно”, щонайменше п’ятеро представників двох коаліційних фракцій під час голосування “кнопкодавли” за інших.

Маса критики

Документ вщент розкритикували представники демократичної опозиції, які раніше були частиною коаліції. “Законопроект №7126 – суперечить не тільки закону про державну службу, а вимогам до політичної неупередженості державних службовців і неможливості найвищої категорії держслужбовців бути членами політичних партій і керувати політичними партіями на місцях… Робиться це з однією метою – провести вибори під адмінресурсом за допомогою свого закритого призначення голів місцевих держадміністрацій. Маски зняті. Гра в демократію в нашій країні завершилося”, – заявила  нардеп від “Батьківщини” Альона Шкрум, повідомляє “Українська правда”.
Реваншистським назвав документ і голова фракції “Самопоміч” Олег Березюк. Він також звинуватив Президента Петра Порошенка у підготовці до використання адмінресурсу на наступних виборах, президентських і парламентських.
І від “європоптимістів” із власне фракції БПП прозвучала оцінка змін до закону про держслужбу. “Ну, все, одна реформа поламалася, несіть наступну: Верховна рада проголосувала за повернення президенту права одноосібного призначення голів місцевих державних адміністрацій та їх заступників. Без будь-якого конкурсу. Крім цього закон скасував вимогу про поділ політики і державної служби. Губернатори і їх заступники – як в старі добрі часи – знову зможуть займатися політикою на державній службі, фактично очолювати передвиборні штаби президента і правлячої партії на парламентських і президентських виборах. По суті, це перша сходинка адміністративного ресурсу в кампанії 2019 року. Два роки на всіх форумах, майданчиках і конференціях ми хвалилися цією реформою і нашим європейським законом про держслужбу. Ну все, вистачить, надихалися. Це не зрада, звичайно, просто ще один прояв повзучої контрреволюції”, – написав на своїй сторінці у Facebook нардеп Мустафа Найєм.
Зазначимо, що ще перед голосуванням експерти Реанімаційного пакету реформ (РПР) закликали парламент відмовитись від законопроекту №7126.
“Норми законопроекту порушують ст.118 Конституцію України, в якій зазначено, що “виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації”. Не президентську, а виконавчу. Призначення голів ОДА та РДА без проведення обов’язкового конкурсу відповідно до закону “Про державну службу” робить їх фактично політичними призначенцями, що протирічить принципам належного урядування ОЕСР та порушує взяті Україною на себе міжнародні зобов’язання щодо реформування системи державного управління, закріплені в Стратегії реформи державного управління на 2016-2020 роки, що схвалена Кабінет Міністрів України 24 червня 2016 р. № 474-р.
Фактично, законопроект №7126 скасовує реформу державної служби на місцевому та регіональному рівні і створює непередбачену Конституцією так звану “президентську вертикаль влади”. Вже сьогодні Президент ухиляється від свого обов’язку оголосити конкурси на декілька десятків посад голів районних державних адміністрацій, при цьому керівник його фракції у Верховній Раді Артур Герасимов говорить про кризу, що виникла внаслідок реформи – обезголовленість влади на місцевому рівні. Реальний мотив законодавчих змін – скасування конкурсних процедур і цементування президентської вертикалі, а нинішня обезголовленість кількох десятків РДА – це відповідальність президента, який не оголошує конкурс”, – зазначалось у заяві РПР. Також експерти цієї організації зазначали, що ухвалення такого закону викличе міжнародний резонанс.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8428 / 4.39MB / SQL:{query_count}