У пошуках крайнього

Головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що нема даних про диверсійні групи та безпілотники в Калинівці

фото: АР
Ситуація у Калинівці Вінницької області, де ввечері 26 вересня спалахнув 48-ий арсенал ЗСУ, вже стабілізувалася. Станом на вчорашній ранок, 29 вересня, у Державній службі з надзвичайних ситуацій звітували про те, що на складах боєприпасів ще були поодинокі вибухи, але вже всі населенні пункти поблизу арсеналу були підключенні до електропостачання, що рух на автомобільних та залізничних шляхах у зоні катастрофи відновили (повітряний простір в радіусі 40 км від Калинівки буде закритий до 2 жовтня) і  евакуйовані місцеві мешканці вже поверталися додому. Ще тривали роботи з відновлення газопостачання населених пунктів.
Із 2 жовтня відновиться начально-виховний процес у садочках та школах. “Зведений піротехнічний загін ДСНС (108 осіб і 41 одиниця техніки) обстежив 1700 гектарів території та спільно з представниками поліції здійснює подворовий обхід, виконуючи заявки населення щодо вилучення вибухонебезпечних предметів. Виконано 140 заявок із 174-ти, виявлено та вилучено понад 110 вибухонебезпечних предметів. За час надзвичайної ситуації ліквідували загоряння семи споруд, що виникли внаслідок влучання боєприпасів. Двох травмованих доправили до лікарні… Авіацією ДСНС з початку робіт здійснено 38 скидів (304 тонни води). Триває робота авіації. Для проведення розвідки та гасіння пожежі залучені дев’ять протипожежних танків та чотири інженерні машини розгородження ІМР-2”, – повідомляли в ДСНС.

фото: EPA

Обіцянки прем’єра

Своєю чергою, прем’єр Володимир Гройсман наголошує на тому, що ситуація в Калинівці під його особистим контролем. Він уже роздав багато обіцянок: всім допомогти, все відбудувати, скільки б на це не знадобилося грошей. “Роботи розпочаті і триватимуть до відновлення. Для того, щоб сьогодні нам обстежити 10 тисяч гектарів, знадобиться приблизно два місяці. Найближчі території вже обстежені й розміновані. Робота триватиме до кінця листопада… Якщо потрібно буде 100 мільйонів – буде 100 мільйонів, знадобиться 200 – буде 200… Перевіримо всі видатки. Якщо хтось дозволить собі хоча б одну гривню вкрасти… Я вважаю, це буде мародерство”, – заявив Гройсман 29 листопада після засідання штабу з ліквідації наслідків пожежі у Калинівці.
УНІАН повідомляє, що  голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій на сесії Вінницької міськради повідомив про те, що від вибухів боєприпасів загалом постраждало близько двох тисяч житлових будинків і 16 з них не підлягають відновленню (найбільша кількість пошкоджень – у селі Павлівка, понад 900).
 
 фото: Роман Ермачук
Як буде насправді з компенсаціями і з допомогою від держави, побачимо. Але тут нагадаємо, що за останні два роки це вже четверта пожежа на українських сховищах боєприпасів, і після минулих катастроф були проблеми з виплатою компенсацій потерпілим громадянам.

Незасвоєні уроки

До прикладу, арсенал у Сватовому на Луганщині горів у жовтні 2015-го, але, як повідомляє “Громадське”, посилаючись на адвоката Юлію Науменко (представляє інтереси родини загиблої Людмили Солчинської та ще кількох мешканців Сватового, чиї будинки були пошкоджені під час вибухів), люди досі не домоглися виплати компенсацій. Щодо цієї справи в.о. начальника об’єднаних складів у Сватовому майор Олександр Литвиненко пішов на угоду зі слідством, визнав провину за “невиконання наказу в умовах особливого періоду”, був засуджений до 7 місяців 22 діб тримання в дисциплінарному батальйоні, але на той момент вже половину терміну відсидів у СІЗО, тож після вироку в жовтні 2016-го став вільним.
Зі слів адвоката Юлії Науменко, в цій справі взагалі не вказувалось жодного потерпілого. А от у провадженні, яку СБУ розслідувала за статтями “тероризм” і “недбале ставлення до військової служби” її клієнти проходили як потерпілі, але не було підозрюваних.
Цього тижня під час засідання військового кабінету РНБО міністр оборони Степан Полторак розповів, що після вибухів на складах у Сватовому було звільнено заступника начальника Генштабу генерал-лейтенанта Володимира Хижого, притягнуто до відповідальності та оголошено про службову невідповідність шести генералам та 46 офіцерам, а після вибухів на арсеналі в Балаклеї (в березні цього року) притягнуто до відповідальності близько 80 осіб. Про результати розслідування недавньої пожежі на тимчасовому сховищі боєприпасів під Маріуполем та пропозиції щодо притягнення до відповідальності винних посадових осіб міністр оборони ще доповідатиме Президентові України.
А тепер ще доведеться чекати результатів розслідування катастрофи в Калинівці. Саме через пожежу на складах у Вінницькій області Петро Порошенко ввечері 27 вересня скликав військовий кабінет РНБО.
“Ми маємо навчитися захищати наші стратегічні об’єкти від диверсійних груп. Є інші версії? Значить будемо притягати до відповідальності тих, що будуть винні за іншими версіями. Ми далі миритися з цими подіями не можемо”, – заявив глава держави.

джерело: slovoidilo.ua

Уже не диверсія…

Саме інші версії треба розглядати насамперед. Адже якщо одразу після початку пожежі було багато заяв про диверсію і військова прокуратура та СБУ одразу саме так і кваліфікували пожежу та вибухи на складах боєприпасів у Калинівці, то зараз ця версія “розвіюється”.
“Диверсійних груп, про які пишуть у Facebook, слідством на території Вінницької області встановлено не було, даних про це немає. Слідством, яке почало працювати через півтори години після початку вибухів, даних про безпілотні літальні апарати не встановлено… Фактично на момент вибухів арсенал охороняли кілька передбачених номенклатурою постів зенітного прикриття і 17 працівників воєнізованої охорони. На думку попереднього слідства, кількість людей, залучених до охорони цієї бази, не відповідала рівню її завантаженості та можливих наслідків”, – заявив 28 вересня на брифінгу в Одесі Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос.
Відомо, що СБУ та військова прокуратура вже почали допит охоронців 48-го арсеналу. Та загалом цікаво, чи після цієї катастрофи будуть зроблені якісь важливі висновки, а чи шукатимуть офірних цапів.

Муженко у відставку не хоче

 
 фото: dsns.gov.ua
Вже начебто стало на часі питання відставки начальника Генштабу ЗСУ Віктора Муженка. З відповідною ініціативою до парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони звернувся нардеп від “Народного фронту”, радник міністра МВС Антон Геращенко. Також секретар РНБО Олександр Турчинов заявив про те, що відповідальність за пожежу на складі боєприпасів несе і начальник Генштабу.
Але тут треба розуміти, що рішення парламентського комітету може бути тільки рекомендаційним, бо призначає і звільняє начальника Генштабу Президент за поданням міністра оборони.
Віктор Муженко на своїй сторінці у Facebook вже заявив, що не вдасться “призначити крайніми” ні, власне, його, ні його підлеглих. А щодо позиції Президента, то вона не була відома. Він начебто й заявив, що треба шукати винних, але чи зважиться відправити у відставку начальника Генштабу?
Зрозуміло, що триває хоча й неоголошена, але війна, що не можуть один за одним горіти наші арсенали, що потрібно ухвалювати серйозні та важливі рішення, але тут постає суто політичний аспект питання.
Як зазначає політолог, директор Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, Президент може розцінювати як тиск на себе вимоги відправити у відставку начальника Генштабу. Масла у вогонь підливає й те, якщо повертатись до вимоги радника міністра МВС, що в інформпросторі останнім часом було багато повідомлень щодо протистоянь команд Президента Порошенка та міністра Авакова. Міністра, від якого залежить продовження існування нинішньої коаліції в парламенті і який не дозволяє Президентові повністю контролювати силовий блок.

фото: Reuters
“Як часто буває в таких ситуаціях, зараз потрібно знайти винного і покарати його, принести когось у жертву. Тим паче Муженко (як і Гонтарева свого часу) – фігура малопопулярна. Тому питання його відставки – питання часу…. З точки зору класичної логіки поведінки політичних лідерів, якщо від Президента вимагають публічно покарати начальника Генштабу, то Порошенко може сприйняти це як прагнення послабити його контроль над збройними силами. Тоді, згідно з цією логікою, Президент не піде на відставку Муженка. Це виглядатиме як вияв слабкості. З урахуванням контексту Президент не може виконувати ультиматуми, навіть ультиматуми своїх політичних партнерів. І буде ефект прямо протилежний. Тому, вважаю, що покарають, найімовірніше, заступника Віктора Муженка, безпосередньо відповідального за забезпечення безпеки і зберігання боєприпасів. Хтось буде принесений в жертву, і це буде високопоставлений керівник Генштабу. Ймовірно, повториться історія, аналогічна до тієї, що сталася з Валерією Гонтаревою. Наступного року Муженко піде з посади начальника Генштабу на власне бажання, на пенсію. І зараз питання для Порошенка полягає в іншому: знайти наступника Муженка, професійного, гідного, а головне лояльного до президента”, – зазначає Володимир Фесенко в блозі на сайті “Новое время”.
Найгірше в цій ситуації те, що політичні ігри можуть повністю затьмарити питання безпеки держави…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9000 / 4.45MB / SQL:{query_count}