Львів – IT-двигун України!

Наскільки потужно розвивається сфера ІТ у Львові, скільки заробляють програмісти та як працевлаштуватися у ІТ-компанію

Сьогодні “айтішники” з’їжджаються з різних куточків України до Львова. Саме тут стрімко розвивається сфера інформаційних технологій. Причиною цього є вигідне розташування – географічна близькість до закордонних ІТ-компаній; створення Львівського ІТ кластеру (спільнот провідних ІТ-компаній), який спільно з вишами та міською владою розвивають цю сферу. До слова, за останніх п’ять років конкурс на ІТ-спеціальності у навчальних закладах зріс у декілька разів.
Однак таке бажання студентів стати “айтішниками” далеко не через цікавість до інформаційних технологій. Мабуть, ні для кого не секрет, що у спеціалістів ІТ високі зарплати та ще й в іноземній валюті. Вони переважно винаймають окрему квартиру, їздять на роботу на власному авто, часто відпочивають за кордоном і точно не заморочуються, де дістати гроші на їжу, одяг, ліки. Наслухавшись цих історій про безбідне життя програмістів, кожен другий марить стати “айтішником”, і гребти гроші лопатою.
Та чи достатньо лише бажання? Насправді, без відповідного складу розуму, хисту та величезного терпіння, навіть профільна вища освіта чи дорогі ІТ-курси не допоможуть. Бо для більшості ІТ-компаній не важливо, яка освіта у їхніх працівників. Головне – навички, знання іноземної мови та старанність.

Курс на розвиток ІТ-технологій

Розвиток сфери ІТ – один з пріоритетів, який міська влада визначила ще десять років тому. Сьогодні у цій галузі працює понад 20 тисяч львів’ян і тих, хто приїхав сюди працювати. Середня заробітна плата у “айтішників” – 2,5 тисячі доларів на місяць.
“Для міста розвиток ІТ привабливий у кількох напрямках. По-перше, багато людей мають високий заробіток, що дуже добре для міста. По-друге, стартують великі проекти, які ініціює Львівський ІТ кластер – створення ІТ-парку, де працюватимуть понад десять тисяч “айтішників”. По-третє, сьогодні, коли працюємо над новою стратегією розвитку Львова, сфера ІТ є однією з ключових елементів. Адже саме ІТ створює велику додану вартість для міста”, – каже “Львівській Пошті” заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
З його слів, аби бути максимально конкурентними на світовому ринку, міська влада надала безкоштовну земельну ділянку для створення Львівського ІТ кластеру.
Стартують великі проекти, які ініціює Львівський ІТ кластер – створення ІТ-парку, де працюватимуть понад десять тисяч “айтішників”
“Думаю, що Львів передує серед інших українських міст у сфері ІТ. Причиною цього є своєрідна атмосфера міста, розвинена інфраструктура, розвиток авіасполучень та великий ресурс робочої сили. Потужний розвиток ІТ сфери – це насамперед перевага для містян. Бо більшість людей, які працюють у ІТ-компаніях – звичайні львів’яни. Багато ІТ-компаній мають відкриті вакансії, на які, власне, запрошують львів’ян. Для містян розвиток ІТ – це можливість працювати й отримувати досить великі гроші. До того ж, ІТ кластер відкриває нові спеціальності в університетах, де навчаються львівські студенти”, – розповів Андрій Москаленко.

Спеціалістів в IT бракує?

На сайтах пошуку роботи достатньо вакансій у ІТ-компанії. До слова, майже усі вони англійською мовою. Тобто робота є, та спеціалістів з відповідними навичками бракує…
“Понад рік працюю у компанії “KindGeek”. Заробітна плата – 1,5 тисячі доларів на місяць. Загалом, щоб потрапити у ІТ-компанію достатньо просто розіслати резюме. Спершу навчався на програмуванні у Львівській політехніці, а на третьому курсі мене вигнали. Та я не опустив руки, пішов на навчання в комп’ютерну академію “ШАГ”. Там отримав навички, які сьогодні у роботодавців у пріоритеті. Вважаю, що у Львові саме у “ШАГ” найкраща програма, бо там навчають того, з чим згодом щодня стикатиметься програміст. Тобто вони готують спеціалістів, які будуть розуміти поставлені задачі, а не теорію, яку заставляють “зубрити” в університеті”, – розповів програміст Роман.
Багато людей працюють у сфері ІТ без особливих здібностей, та з вагоном терпіння і старанності
“Думаю, що працювати у сфері ІТ може будь-хто. Головне цікавитися цим, запастися терпінням та щодня працювати над собою. Звичайно, за місяць ІТ-спеціалістом стати нереально. Однак всі починають “з нуля”, тож на все свій час. Проте не вважаю, що ІТ – це єдина робота, на якій можна отримувати гідну зарплату. У Львові безліч інших високооплачуваних робіт, потрібно лише знати іноземну мову”, – каже він.
Програміст Павло певен, що хороший виш, із зосередженням на профільні предмети, дає потрібну базу. Власне лише з нею згодом можна отримати професійні навички.
“Вже майже три роки працюю в компанії “Sigma Software” на посаді Lead.Net Developer. Потрапив туди через “LinkedIn” (соціальна мережа для пошуку і встановлення ділових контактів,“Львівська Пошта”), мене знайшли рекрутери і запропонували роботу. Навчався на програмній інженерії у Львівській політехніці. Також багато інформації освоював самостійно. Стосовно ІТ-курсів, то вони бувають різні – хороші та погані. Зазвичай хороші курси безоплатні, але з дуже серйозним відбором. Більшість платних – це  лише здирання грошей. Думаю, що при достатній мотивації, самонавчання – дуже ефективний спосіб чогось досягти. Багато моїх знайомих працюють у сфері ІТ без особливих здібностей, та з вагоном терпіння і старанності”, – розповів програміст Павло.

“Айтішники” не лише з освітою програмування

В Україні доволі популярна практика переходу з однієї галузі в іншу. Якщо людина вчиться на філолога, журналіста чи психолога, а душа лежить до програмування – це не заважає їй піти на ІТ-курси та працевлаштуватися у ІТ-компанію. Адже ніхто не хоче провчитися п’ять років на економіста чи юриста, а потім піти працювати продавцем.
“Часто люди з інших галузей переходять у сферу ІТ через високий дохід. Багато людей з різних міст України їдуть до Львова, тож думаю, що зарплати у нас досить конкурентні. До того ж, в ІТ-компаніях багато відкритих вакансій. Та, щоб отримувати велику зарплату, потрібно мати ще й великий багаж знань, постійно вчитися, володіти певними навиками та найголовніше – іноземною мовою. Загалом сьогодні розвивається кожна галузь, проте сфера ІТ лідирує, що пов’язано зі світовими тенденціями”, – каже Андрій Москаленко.
“Навчаюся на економічному факультеті у Франковому виші. Та завжди цікавилась інформаційними технологіями, тож вирішила піти на курси ІТ, після закінчення яких мене одразу взяли на роботу. Працювала чотири місяці тестувальником програмного забезпечення, отримувала 250 доларів на місяць. Не можу сказати, де якісніше навчають інформаційним технологіям – курси чи університет. Так як на економічному цього точно не викладають. Проте думаю, що курси – це шанс потрапити у ІТ-компанію. Особливо, якщо це курси в ІТ-компаніях “EPAM” або “SoftServe”, бо вони можуть одразу працевлаштувати  до себе. Перевагою також є те, що вони безкоштовні. Однак, щоб на них потрапити потрібно багато знати, аби пройти відбір. На платні курси беруть усіх бажаючих. Там, звісно, рівень навчання значно гірший. Головне – самостійно вчитися, приблизно 80% – це самостійне опрацювання матеріалу з курсів”, – розповідає студентка третього курсу економічного факультету ЛНУ ім. І. Франка, тестувальник програмного забезпечення Ірина Квасниця.
З її слів, будь-хто не може працювати у сфері ІТ. Бо, щоб працювати хоча б тестувальником, потрібно цікавитися цим.
 “Наприклад, багато моїх знайомих вступили на програмування або прикладну математику, бо дуже хотіли стати “айтішниками” і заробити величезні гроші. Ну але їм це не дається, і вони просто витрачають час. Хоч могли вступити на те, до чого лежить душа і стати професіоналами у своїй справі”, – каже Ірина Квасниця.

 “Сфера ІТ пропонує гігантське поле для самореалізації”

Юрій Гнатюк, директор та співзасновник компанії “KindGeek”, – про розвиток ІТ у Львові, де якісно можуть навчити програмуванню та про зарплати “айтішників” за кордоном

– Пане Юрію, розкажіть, будь ласка, наскільки потужно сьогодні розвивається ІТ-сфера у Львові?
– ІТ-сфера визначена як одна з двох пріоритетних напрямків в стратегії розвитку міста. Відповідно створено два кластери – IT кластер і туристичний кластер, і в цих напрямках вже зроблено дуже багато роботи, хоч попереду її ще більше.
Розвиток будь-якої сфери – це комплексне завдання. Тож важливо, щоб всі, хто до цього долучається, координували свої дії та виконували максимально якісно роботу на своєму рівні, – це влада, бізнесмени, громадські організації та жителі міста.
– Чому, на ваш погляд, саме у Львові сфера ІТ розвивається найпотужніше, у порівнянні з іншими містами України?
– Насправді сфера ІТ розвивається не лише у Львові, а й у Києві, Одесі та Харкові, де сильний ІТ-сектор. Проте, справді можу сказати, що за останні роки у Львові зроблено дуже багато для розвитку цієї галузі. Зокрема, це відкриття ІТ-факультетів у вишах, створення приватних шкіл та курсів, які готують спеціалістів, потрібних для ІТ-індустрії.
Варто зазначити, що Львів, у порівнянні з багатьма іншими містами України, доволі комфортне та цікаве для життя місто. Саме через його привабливість багато людей переїжджають сюди, інколи це роблять навіть цілі компанії. Важливо, щоб цей тренд продовжувався. Для цього потрібно систематично та якісно працювати.
ІТ-сфера добре розвивається не лише у Львові, а й у Києві, Одесі та Харкові, де сильний ІТ-сектор
– Розкажіть, будь ласка, детальніше, хто працює в ІТ?
– Дуже важливо, щоб люди розуміли, як працює ІТ-сфера. Не варто вибудовувати неправильних очікувань. ІТ – це не магія. ІТ-компанії – це звичайні комерційні організації. Як наприклад, фабрика Генрі Форда з виробництва автомобілів. Хто там працює? Інженери, конструктори, менеджери з підбору персоналу, адміністрація, прибиральниці тощо. Так само і в ІТ-компаніях – в нас працюють такі ж інженери, просто вирішують інші завдання, дизайнери малюють трохи інші деталі, але принцип той самий.
– На вашу думку, де якісніше навчають – у вишах чи на курсах ІТ?
– Люди схильні переоцінювати важливість освіти. Світ давно змінився, відповідно змінилось саме поняття значення “освіта”, старі правила вже не працюють.
Інформація тепер доступна всім охочим в мережі Інтернет, потрібно лише вміти її фільтрувати, систематизувати і застосовувати на реальних проектах. Світ дуже швидко змінюється – все, що студент вчив рік тому, сьогодні може бути неактуальним. До цього потрібно бути готовим, це нові виклики нашого часу.
Зокрема класні ІТ-програми у Франковому виші, Львівській політехніці та УКУ. Також є багато приватних курсів, проте покладатись лише на них не варто. Потрібно комбінувати їх з реальною практикою, “фрілансити” (самостійно працювати, – “Львівська Пошта”) чи йти на практику в ІТ-компанії, щоб була можливість працювати в реальних умовах.
Класні ІТ-програми у Франковому виші, Львівській політехніці та УКУ
– Пане Юрію, хто може працювати у сфері ІТ? Чи потрібно мати певний хист до цього?
– Вважаю, що потрібно робити лише те, що подобається людині. Не варто ганятись за трендами і великими грішми. Відповісти на це запитання можна так само, як і на запитання: “Чи всі можуть працювати в журналістиці?”. Очевидно, що ні. Хоча й справді сфера ІТ пропонує гігантське поле для самореалізації, і що найголовніше – ІТ дозволяє працювати і конкурувати з усім світом, з кращими фахівцями. Та все ж працювати потрібно там, де людині комфортно і робити те, до чого лежить душа.
– Які вимоги до кандидатів на роботу у ІТ-фірми?
– Ці вимоги змінюються буквально кожен тиждень, в залежності від потреб у конкретний момент. Всі ці вимоги можна переглянути на сайтах різних ІТ-компаній. Зокрема, знання англійської мови є обов’язковим. Оскільки працюємо з усім світом, і англійська мова сьогодні вже навіть не іноземна мова, а, радше, певний стандарт.
– Чи за кордоном заробітна плата у “айтішників” вища?
– Світ глобальний, зарплати диктує ринок. Якщо узагальнювати, то зараз вже менш важливо, де саме людина працює, важливим є лише чи якісно виконана робота та сам результат. Наприклад, в Каліфорнії зарплати можуть бути вищими. Проте, є таке поняття, як “купівельна спроможність”, тобто в Каліфорнії доведеться орендувати житло, яке там коштує дуже дорого. До того ж, усі інші послуги там теж в рази дорожчі.
Розмовляла Діана Кормухіна
Марта Романяк, начальник управління інформаційних технологій Львівської міськради:
– Сфера ІТ у Львові розвивається досить стрімко. Приємно, що ця тенденція не спадає, а навпаки з кожним роком зростає. Зараз лише у ІТ кластері понад 50 ІТ-компаній та понад 8 тисяч “айтішників”. Загалом у Львові зареєстровано майже 200 ІТ-компаній та понад 15 тисяч ІТ-спеціалістів. У місті швидкий розвиток сфери ІТ, бо місто Лева насамперед є комфортним для життя. Також Львів вигідно географічно розташований, оскільки багато “айтішників” приїжджають до нас працювати не лише з інших міст України, а й із-за кордону. До того ж, міська влада всіляко підтримує розвиток ІТ, прикладом є створення потужного ІТ кластеру. Сьогодні створена ціла система для комфортної роботи ІТ-спеціалістів у Львові. Зокрема, ІТ-компанії намагаються збудувати житло для своїх працівників – IT House та ІТ-парк. Відкривають багато ІТ-спеціальностей у вишах, курси при ІТ-компаніях та школи програмування – це дає можливість львів’янам, які не мають ІТ освіти, стати програмістами. Багато компаній пропонують безкоштовне навчання з можливістю подальшого працевлаштування у компанії. Паралельно з ІТ у нас розвиваються також й інші професії. Бо ІТ-компанії – це ціла система, там ж працюють не лише “айтішники”, а також економісти, юристи, менеджери, прибиральники тощо. Тому люди з різними професіями можуть себе проявити і добре заробляти. Тож стрімкий розвиток сфери ІТ створює додану вартість для львів’ян та для міста, адже IT-компанії платять податки у міську казну.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
17.2810 / 4.23MB / SQL:{query_count}