Визнати окупацію та окупанта

ЗМІ вже опублікували ймовірний законопроект щодо реінтеграції Донбасу. Але текст документа ще до того, як він дійде до парламенту, буде змінюватись

Вже майже місяць українське суспільство, експерти, журналісти та політики обговорюють новий імовірний законопроект щодо правового статусу Донбасу. Ще в середи­ні червня секретар РНБО Олександр Турчинов заявив про підготовку нового документа і насамперед наголосив на тому, що мовиться про переформатування АТО. Одразу після цього Президент Петро Порошенко був змушений публічно “вигризати першість” щодо такого законопроекту. І на відміну від Турчинова не натякав на відвоювання Донбасу, а заявляв про плани щодо його реінтеграції. Зрештою стало зрозуміло, що влада готує таки один законопроект, а не два, і готує його РНБО на доручення Президента. Всі публічні розставляння різних акцентів зумовлені насамперед тим, що команда “Народного фронту” (до неї входить Турчинов) намагається “зарезервувати” за собою більш жорстку позицію і таким чином хоч якось піднімати свої рейтинги. Чи вдасться – вже інше питання…

Узгодження із Заходом

Розмов про підготовку законопроекту в інформ­просторі дуже багато, ЗМІ вже оприлюднювали начебто загальну концепцію цього документа. Конкретики було мало: загалом все зводилось до того, що це буде така собі гібридна відповідь на гібридну війну, яку проти нас почала Росія. Фактично вперше на українському законодавчому рівні планувалося закріплення згадки про мінські домовленості, замість АТО – військова операція і створення Об’єднаного оперативного центру, можливість якогось особливого правового режиму, який прирівняють до воєнного стану, визнання частини Донбасу тимчасово окупованою територією, але без офіційного визнання Росії окупантом.
Але так і не було зрозуміло, чи законопроект ще розробляється, чи він уже є і його узгоджують із західними партнерами. Знову ж таки, було багато різних заяв різних політиків, які суперечили одна одній. На початку цього тижня Олександр Турчинов заявив, що законопроект під назвою “Про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей” буде внесений Президентом до парламенту після консультацій зі стратегічними партнерами.
“Сподіваюся, на початку вересня проект буде внесений до парламенту. Відповідний законопроект був розроблений апаратом РНБО разом із експертами. Ми залучали до цього й представників депутатського корпусу, коаліції”, – так Турчинов окреслив імовірні терміни внесення документа до ВРУ. А також казав, що, доки триватимуть консультації, текст законопроекту ніхто не оприлюднюватиме. Але текст вже цього тижня з’явився “у розпорядженні” деяких українських ЗМІ. Яким чином, ніхто достеменно не пояснює. Зрозуміло, що це може бути цілеспрямований злив інформації від влади, аби перевірити реакцію суспільства. Та й, власне, оприлюднений ЗМІ варіант законопроекту щодо Донбасу недопрацьований, із нечіткими формулюваннями і без перехідних положень.

Що оприлюднене

Цей ще відверто “сирий” документ оприлюднили, зокрема, Громадське та РБК-Україна. “Російська Федерація здійснює збройну агресію проти України та тимчасову окупацію частин її території за допомоги Збройних сил Російської Федерації”, ідеться в оприлюдненому документі. Непідконтрольна Україні частина Донбасу,  “в межах якої формування збройних сил РФ і незаконні формування, створені за участі РФ і керовані нею, а також окупаційна адміністрація РФ встановили і реалізують свою владу”, має визнаватись  тимчасово окупованою територією. “Метою державної політики є відновлення суверенітету та відновлення конституційного ладу на окупованих територіях”. Зазначено, що вся влада на цих територіях є незаконною. Україна не несе відповідальності за протиправні дії Росії як держави-агресора  та контрольованих нею незаконних збройних формувань. Але водночас не зазначено, що Росія несе всю відповідальність за свої дії на окупованих територіях.
Декларується невід’ємне право України на самооборону, і для цього можуть залучатися Збройні сили України, СБУ, служба розвідки, Національна гвардія та інші сили. Керівництво нашими силами і засобами покладається на Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ.
“Президент України в період дії цього закону може приймати рішення про використання ЗСУ та інших законних військових формувань у Донецькій і Луганській областях для стримування та відсічі збройній агресії РФ, відновлення територіальної цілісності України, забезпечення охорони та оборони Держкордону країни та лінії розмежування”, зазначено в оприлюдненому документі. Згадується й можливість введення воєнного стану.
А при здійсненні політико-дипломатичних заходів з відновлення територіальної цілісності України забезпечується пріоритетність виконання всіх мінських угод (протокол від 5 вересня 2014-го, меморандум від 19 вересня 2014-го і комплекс заходів від 12 лютого 2015-го).
Загалом документ складається із преамбули та 11 статей на шести сторінках. Як уже зазначалося, перехідних положень до законопроекту, в яких найчастіше приховуються важливі речі, немає. Експерти кажуть, що це буде простором для політичних маневрів.

Далі буде…

Загалом експерти, які коментують цей документ у його нинішньому вигляді, одноголосно заявляють, що він ще зазнає серйозних змін. Зараз можна говорити про своєрідну декларацію намірів.
“Формулювання щодо обов’язку України стосовно захисту і поновлення прав і свобод українців від дій агресора в особі Російської Федерації та її державних агентів в особі незаконних збройних формувань – занадто нечіткі. Багато положень у документі не надають чітких процедурних та інституційних механізмів для поновлення суверенітету і територіальної цілісності України. Мають бути більш комплексно і чітко виписані повноваження та процедури до компетентних органів влади щодо притягнення агресора до відповідальності, а також притягнення до відповідальності винних осіб, що скоїли воєнні злочини та злочини проти людяності. Слід також чітко визначити, у яких межах допускається обмеження конституційних прав і свобод, бо фактично йдеться про стан війни, який згадується в Конституції. І це можна прив’язати до правового режиму воєнного стану, хоча це не є одним і тим самим”, – зазначає професор конституційного права Михайло Савчин, повідомляє Громадське.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4769 / 4.39MB / SQL:{query_count}