Три роки “життя по-новому”

Експерти оцінюють діяльність Президента на майже п’ять балів із десяти. Порошенку не вдається боротьба з корупцією, а ситуація на Донбасі немає логічного розв’язку

фото: president.gov.ua
Вже позаду три роки каденції нинішнього Президента Петра Порошенка. Нагадаємо, що після Революції Гідності позачергові президентські вибори відбулися 25 травня 2014-го (присягу він склав 7 червня). І тоді Порошенко досяг справді історичного результату, здобувши перемогу вже у першому турі із 54,7% підтримки. Такий кредит довіри ставив до нового гаранта величезні вимоги. А ще не забуваймо про те, що Президентом Порошенко став під час війни, яка, щоправда, так і не була оголошена і досі прикривається назвою “АТО”.
Та й обіцянок нинішній глава держави давав багато. Чого лише варта його заява одразу після обрання Президентом про те, що АТО має тривати не місяці, а години… Що відбувалося далі – знають усі. Звісно, у президентської команди є виправдання: в 2014-ому розпочалося масштабне вторгнення в Україну російської армії.
Загалом у Порошенка та його оточення може бути багато виправдань: і щодо АТО, і щодо обіцянок продати свій бізнес, і щодо офшорного скандалу, і щодо інших питань. Але як би там не було, три роки тому українці обрали Президентом бізнесмена. Він хоч і обіцяв провести в країні деолігархізацію, це більше нагадувало перерозподіл сфер впливу, як завжди в нас було із приходом нової влади.

фото: president.gov.ua

Рейтинги і другий термін

Якщо брати до уваги результати недавніх соціологічних досліджень, то, відповідно до квітневого опитування, проведеного Центром Разумкова, Порошенко все ще мав найбільше підтримки серед політиків, але все одно дуже втратив порівняно з 2014 роком, і конкуренти зараз дихають йому в спину. Так, за гіпотетичної умови позачергових президентських виборів у квітні 2017-го за Петра Порошенка віддали б свої голоси трохи більше 10% українців, які прийшли б на вибори.
Тут зазначимо, що зараз, згідно з чинним законодавством, провести позачергові президентські вибори в Україні без волі самого Порошенка практично неможливо. А наступні чергові вибори глави держави в нас відбудуться 31 березня 2019-го (перший тур). І звичайно, в команді нинішнього гаранта вже думають, як залишити Петра Олексійовича на другий президентський термін. Часто чути розмови про те, що, мовляв, йому зараз просто немає альтернативи.
У внутрішній політиці експерти наголошують Порошенкові на потребі реальної боротьби з корупцією, завершенні судової реформи, необхідності ініціювання виборчої реформи та сприянні земельній реформі
“Із тих президентів, які були, Порошенко найкращий. Поки що з нинішніх топ-політиків альтернативи йому не бачу. На жаль, наше суспільство не може поки що народити політика пов­ністю нової європейської генерації. Петро Порошенко – ідеальний президент для перехідного часу. Але очевидно, що перехідний час у нас затягнеться. Оскільки саме суспільство не дуже готове до тих кардинальних змін, яких потребує європейська інтеграція. Європейська інтеграція – це не тільки підвищення зарплат. Це відповідальність громадянського суспільства перед своїм оточенням. Відповідальність від житла до обов’язку платити податки… Україна все одно набуде рис європейської країни. Трохи пізніше, ніж ми очікували. Влада завжди буде відображенням суспільства, голосування за подачки призводить до того, що потім люди сваряться на неї. Але сваряться на дзеркало”, – заявив 26 травня в ефірі каналу “112 Україна” нардеп від президентської фракції БПП Володимир Ар’єв.
Сам Петро Порошенко нещодавно під час прес-конференції зазначив, що говорити про другий термін поки зарано. “Ще є майже два роки президентських повноважень, потрібно ще багато чого зробити. Що стосується другого терміну, то, згідно з Конституцією, кожен громадянин з певними обмеженнями має право балотуватися в президенти. Я думаю, що у нас на сьогодні ще занадто рано говорити про склад потенційних президентських кандидатів”, – сказав Президент, повідомляє “Лівий берег”.
А в ЗМІ тим часом з’являються повідомлення про те, що в Адміністрації Президента розглядають можливість просування конституційних змін, які дозволять Порошенкові підвищити рейтинги і зберегти найвищий державний пост. Серед імовірних змін, зокрема, зменшення повноважень Президента і ще один такий позитивний для суспільства крок, як зменшення кількості народних депутатів.

Оцінки експертів

Якщо ж повертатися до того “багажу”, який Порошенко вже має, то експертні оцінки третього року його президентства посередні. Традиційно таке опитування серед фахівців проводить фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучерева. От і нещодавно (17 – 23 травня) фонд опитав 65 експертів, і середня оцінка дій Президента становить 4,7 за десятибальною шкалою (у 2016-ому було 4,5 бала, у 2015-ому – 5,3).
“Якщо перевести це в звичну п’ятибальну систему, це трійка з великим-великим мінусом. Найбільшими досягненнями Порошенка за третій рік його перебування на посаді є все-таки зовнішньополітичні речі. Майже всі експерти на це вказали. Це закінчення безвізової епопеї, офіційне, по суті, надання “безвізу” Україні з Європейським Союзом. І це є найважливішим пунктом… Коли ми говоримо про невдачі, то тут вони повторюються з року в рік. Майже ті самі невдачі є впродовж третього року. Ми знову говоримо про те, що Порошенку не вдається боротьба з корупцією, яка тільки декларується, що темп реформ є повільним і що ситуація на Донбасі поки що не має якогось логічного розв’язку. Також невдалою, на думку експертів, є кадрова політика Петра Порошенка, яка з року в рік отримує досить низькі показники”, – сказав під час презентації експертного опитування політичний аналітик фонду “Демократичні ініціативи” Андрій Сухарина.
Якщо говорити конкретніше про головні успіхи Президента на третьому році каденції, то експерти, окрім “безвізу”, найчастіше згадували збереження антиросійської коаліції і продовження Заходом санкцій проти РФ, а також посилення обороноздатності та продовження реформування нашої армії.
У зовнішній політиці повинна відбутися активізація діалогу з новим американським президентом Дональдом Трампом, розширення “нормандського формату” за рахунок США, поглиблення співпраці з ЄС та її активізація з НАТО
Вже традиційно опитані експерти дали свої рекомендації Президентові: у внутрішній політиці це насамперед необхідність реальної боротьби з корупцією, завершення судової реформи, необхідність ініціювання виборчої реформи та сприяння земельній реформі; у зовнішній політиці – активізація діалогу з новим американським президентом Дональдом Трампом, розширення “нормандського формату” за рахунок США, поглиб­лення співпраці з ЄС та її активізація з НАТО.
Також варто зазначити, що цього тижня Радіо Свобода провело своє опитування – запитало західних експертів щодо третього року президентства Петра Порошенка в Україні. Це не було якесь систематизоване дослідження, але оцінки також прозвучали – від 5-ти до 8 балів із 10-ти.
“Гадаю, результат є неоднозначним. З одного боку, були запущені певні реформи, Україна певною мірою змінилася. Але є й розчарування – як на Заході, так і в українському суспільстві – щодо темпів реформ, а також щодо низької реалізації та повільних змін у повсякденному житті українців. Є низка нових законів, але, в принципі, політична система не змінилася. Навіть існують підозри, що стара система відновила себе під, скажімо так, новими прапорами. І чи не буде тривати ера, яка була в попередні 25 років в Україні?” – запитує німецький політолог Андреас Умланд, старший науковий співробітник Інституту євроатлантичного співробітництва в Києві.
Загалом, як повідомляє Радіо Свобода, головна думка опитаних експертів – зроблено багато, але можна було й більше. Зрештою, це традиційний підхід західних політиків та дипломатів до оцінювання нашої влади. Найбільша проблема – корупція.
Також зазначимо, що аналітики порталу “Слово і Діло” підготували інфографіку про виконання обіцянок Президентом, беручи до уваги не заяви Порошенка, а важливі пункти його виборчої програми. Рівень їх виконання – 37%. Та більшість обіцянок ще в процесі виконання…

фото: slovoidilo.ua
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7228 / 4.43MB / SQL:{query_count}