Перезавантаження Нацбанку

Глава Національного банку Валерія Гонтарева пішла у відпустку, подавши Президенту заяву про відставку за власним бажанням

фото: unian.ua
Голова Національного банку України Валерія Гонтарева цього тижня призначила виконуючим обов’язки глави НБУ свого першого заступника Якова Смолія (на фото). Він очолюватиме головний фінансовий регулятор країни до обрання його нового керівника. Ще на початку квітня Гонтарева заздалегідь повідомила, що за місяць піде з посади, а 6 квітня подала Порошенку заяву про відставку за власним бажанням.
В останній робочий день, 10 травня, вона провела нараду з керівництвом найбільших українських банків, після чого повністю залишила професійні справи в Нацбанку та взяла вимушену відпустку до часу, коли парламент за поданням Президента розгляне питання про її відставку і призначить наступника. За її інформацією, інших змін у складі правління НБУ і в його політиці наразі не передбачається. При цьому Гонтарева наголосила, що готова за запрошенням парламентарів доповісти про виконану роботу у Верховній Раді, як того вимагає процедура звільнення.
Валерія Гонтарева керувала головним фінансовим регулятором країни з середини червня 2014-го, коли парламент підтримав пропозицію Порошенка про її призначення після відставки з цього поста Степана Кубіва. Зі слів експертів, вона йде з посади з найбільшим антирейтингом з-поміж усіх очільників Нацбанку, оскільки запропоновані нею реформи були вкрай непопулярними і болючими для населення, хоча здебільшого необхідними. Підбиваючи нещодавно підсумки своєї трирічної роботи, основними досягненнями на посаді Гонтарева назвала макроекономічну стабільність, реформування банківського сектору і переформатування роботи НБУ.
Постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Жером Ваше зазначив: очільницю українського Національного банку варто похвалити за успіхи, досягнуті в зміцненні НБУ як професійної і незалежної установи, за очищення банківської системи, дбайливе управління грошово-кредитною політикою, зниження інфляції і відновлення валютних резервів, пише “Український тиждень”.
Справді, Гонтарева вже ввійшла в історію завдяки масштабній зачистці банківського сектору. За її каденції, з ринку зникла половина банків. Стара банківська система сповільнювала економічний розвиток держави, тому не мала права на життя. Дорікнути голові Нацбанку можна хіба щодо методів, які вона та її команда для цього використовували. “Відсутність нагляду з боку НБУ дозволила власникам банків обирати: витратити сотні мільйонів або навіть мільярдів гривень на докапіталізацію установ чи заробити на цій реформі, вивівши з банків значні суми грошей в офшори та отримати можливість не погашати кредити. Вони обрали другий варіант. Таким чином вкладники безповоротно втратили понад 190 млрд грн, які не підпадають під гарантії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб”, – зазначив у блозі на Економічній правді журналіст Олександр Мойсеєнко.
При Гонтаревій в Україні почали домінувати державні банки. Саме націоналізація “ПриватБанку” торік наприкінці грудня стала для неї останнім важливим завданням. Попри неоднозначність цієї події через політичне забарвлення глава Нацбанку успішно справилася з викликом, безболісно для суспільства врятувавши найбільший банк України від колишніх аукціонерів, не зруйнувавши, а навпаки, забезпечивши стійкість вітчизняної банківської системи. Найчастіше Гонтаревій дорікали за спекуляції на курсі долара. Натомість керівник НБУ зазначала, що головна проблема української економіки полягає не в курсі долара, а в занепаді вітчизняного виробництва. Як би там не було, вона змогла максимально справитися зі своїми обов’язками, а всі її “проколи” необхідно розглядати на фоні загального економічного безладу і в контексті діяльності всіх гілок влади.
Згідно з Конституцією, Верховна Рада призначає керівника НБУ за поданням глави держави терміном на сім років. Зі слів заступника голови фракції БПП, представника Президента в парламенті Ірини Луценко, місячна перерва в роботі парламентарів призвела до того, що Порошенко не зміг провести політичні консультації щодо кандидатури на посаду керівника НБУ.
Ще наприкінці квітня у виданні “Новое время” з’явилася інформація, що Петро Олексійович прислухався до особистих рекомендацій Гонтаревої призначити на її місце голову правління австрійського “Райффайзен Банку Аваль” Володимира Лавренчука, який має продовжити закладені попередницею реформи фінансового сектора та виконати взяті Україною зобов’язання перед МВФ. Його кандидатуру офіційно підтримав Європейський банк реконструкції і розвитку. Але перед цим депутатам ще необхідно затвердити відставку Гонтаревої. Продовження цієї історії ми дізнаємося вже з 16 травня, коли народні обранці повернуться до роботи.

джерело: epravda.com.ua

Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи, доктор економічних наук:
– Валерія Гонтарева виконала свою місію, але, вочевидь, вона перебуватиме на посаді щонайменше до кінця цього року, адже навряд чи в парламенті знайдеться необхідна кількість голосів для її відставки. В крайньому разі Гонтарева стане тимчасовим виконувачем обов’язків головного фінансового регулятора України. Навіть якщо у структурі Нацбанку відбудуться кадрові перестановки, політика НБУ залишиться незмінною, лінію Гонтаревої буде продовжено. Закладені нею сценарії працюватимуть, незважаючи на різні обставини. До того ж наразі серед запропонованих банкірів не вимальовується жодного достойного кандидата на пост керівника Національного банку. На мою думку, не дивлячись на партійні приналежності, найсильнішою кандидатурою в цьому випадку є Сергій Тігіпко. Він володіє достатніми методами впливу на фінансову ситуацію в країні, має хороший досвід. Проте сумніваюся, що його рекомендують на цю посаду. Такий стан справ не відіб’ється на українській економічній системі загалом. Як би це парадоксально не звучало, сьогодні економіка нашої країни розвивається не завдяки, а всупереч правилам НБУ. Роль Нацбанку в цьому процесі фактично зведена до нуля. Економіка навчилася працювати без достатнього кредитування, з використанням внутрішніх резервів. Радикальних змін в економіці завдяки реформуванню банківської системи не буде. Щодо зростання курсу іноземної валюти, то він 2017-го залишатиметься більш-менш стабільним, оскільки залежатиме від надходження валютної виручки в Україну.
Михайло Хміль, парламентар:
– Попереднім рішенням нашої фракції (“Народний фронт” – “Пошта”) було підтримати відставку Гонтаревої. Дисонанс у розгляд цього питання внесла занадто довга, як на мене, абсолютно необґрунтована пауза в роботі парламенту. Важко сказати, як налаштовані інші фракції, але можливість необхідної кількості голосів для зняття з посади Гонтаревої є. За час свого правління вона не здійснила особливих позитивних змін у кредитно-грошовій системі України. Неоднозначними, зокрема, є її вибіркові розправи з окремими банками. Звичайно, серед них є “відмивачі” коштів, та все ж такий крок не дозволив належним чином стабілізувати фінансову ситуацію в країні. Політика будь-якої установи насамперед має залежати не від прізвища, а від доктрини власної діяльності. Важливо уникнути ситуації, коли під конкретну людину коригують стратегію розвитку. Все має бути навпаки. На мою думку, фактор зміни керівника НБУ (який, сподіваюся, буде самодостатнім гравцем, професіоналом із чітким баченням розвитку фінансово-кредитної системи, а не просто продовжувачем чийогось курсу) не спричинить серйозних наслідків у житті країни. Скоріш за все, цей процес відбудеться непомітно як для суб’єктів банківської системи, так і для суспільства загалом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8778 / 4.44MB / SQL:{query_count}