Протистояти блокаді Донбасу

Українська влада обіцяє не проводити силовий розгін блокувальників

Третій тиждень триває блокада залізничного сполучення з Донбасом. Блокувальники, серед яких є і народні депутати, аргументують цей процес боротьбою з контрабандою і вимагають припинити торгівлю з окупантами на сході нашої країни. Українська влада визнала такі дії незаконними, оскільки, зі слів чиновників, вони можуть негативно вплинути на людей по обидва боки розмежування, зумовивши в країні енергетичну кризу. У зв’язку з цим уряд увів цього тижня надзвичайний стан в енергетиці України.
Петро Порошенко назвав ситуацію, яка склалася, дестабілізуючим фактором. На думку глави держави, учасники руху блокування залізничного транспорту на лінії розмежування з окупованими територіями не блокують бойовиків, а насамперед шкодять усій країні. Крім цього, запевняє Президент, такі дії дискредитують нашу державу в очах населення тимчасово окупованих територій, створюючи перешкоди для їх подальшого повернення до складу України та повернення України на території, які будуть звільнені політико-дипломатичним шляхом. «Це не торгівля з окупантами. Це – співпраця з підприємствами, які, перебуваючи на окупованій території, змогли залишитися в правовому полі України. Це ті, хто платить податки до українського бюджету», – каже Порошенко.
Рішуче засуджують перекриття залізниці на Донбасі Сполучені Штати та Європейський Союз. Зокрема, в ЄС зазначають, що таким чином зменшуються обсяги поставок вугілля з окупованих територій, внаслідок чого функціонування найбільших електростанцій в Україні може опинитися під загрозою. 
«Блокада залізничного сполучення між контрольованими державною владою територіями та окупованими регіонами Донеччини та Луганщини суперечить створенню рівноцінних умов для українців, які проживають на територіях, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Відповідальні за початок блокади повинні негайно її припинити. Влада має вирішити цю проблему якнайшвидше. План заходів щодо окремих районів Донецької та Луганської областей, ухвалений Кабінетом Міністрів у січні, вкрай важливий, адже він полегшить життя місцевого населення. Прозорість руху товарів через лінію розмежування дасть змогу боротися проти нелегальної торгівлі та контрабанди. Мінські домовленості залишаються основою мирного та довготривалого розв’язання конфлікту з повагою до суверенності та територіальної цілісності України», – вважають європейські чиновники.
Вирішенням ситуації з економічною блокадою окупованої частини Донбасу займається Рада з національної безпеки й оборони. Крім цього, над цим питанням працює парламент, повідомив під час нещодавнього робочого візиту на Львівщину глава Верховної Ради Андрій Парубій. З його слів, наразі парламентарі спільно з експертами готують Закон «Про окуповані території». На засіданні 16 лютого РНБО доручила Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки та Нацгвардії вжити невідкладні заходи для забезпечення громадського порядку, охорони об’єктів газо- та електропостачання, транспортної інфраструктури в районі проведення антитерористичної операції та створення умов безпеки для їх функціонування.
Це рішення вже викликало неоднозначність серед українців. Одні підтримують блокувальників, які своїми діями, нібито, борються за економічну незалежність України від ДНР/ЛНР, інші вважають, що вони грають на руку ворогові, дестабілізуючи ситуацію в країні. Експерти сходяться на думці, що правоохоронці не ризикнуть застосувати силу проти мирних активістів, адже це, як показують події Майдану, неодмінно спровокує хвилю обурення в суспільстві. До того ж такий сценарій може розхитати внутрішньополітичну ситуацію в країні, чим, вочевидь, скористаються політики, які наполягають на проведенні дострокових парламентських виборів.
Наприкінці цього тижня штаб торгової блокади Донбасу повідомив, що керівництво МВС поширює через ЗМІ погрози озброєного штурму трьох їхніх редутів. При цьому учасники блокади запевняють: це жодним чином не вплине на їхнє рішення «припинити торгівлю на крові та фінансування тероризму». Проте силовики заявляють, що вони не ведуть підготовку до штурму позицій активістів. Окрім цього, міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик після нещодавнього засідання РНБО запевнив: влада не розглядає силовий варіант вирішення цієї проблеми.
«Я добре розумію емоції українців, які щиро підтримують акцію блокади. Це властиво суспільству, втомленому роками війни. Але політиканам, які цими емоціями скористалися для свого егоїстичного вузькопартійного піару, ніколи не пробачу їхнього цинізму та безвідповідальності. Якщо блокаду не буде припинено, Україна втратить мільярди доларів валютної виручки з усіма відповідними наслідками для курсу гривні, десятки тисяч людей на окупованих територіях залишаться без роботи. Значна частина з них, щоб заробити, піде на сторону бойовиків, що вже переконливо продемонструвало Головне управління розвідки. Ми обов’язково знайдемо оптимальні шляхи розблокування Донбасу, захистимо права громадян України по обидва боки лінії зіткнення. Але я не дозволю демагогам створювати країні образ слабкої держави, де панують анархія та отаманщина, не дозволю дестабілізувати ситуацію в зоні АТО. Адже це саме те, чого чекає від нас ворог», – запевнив цього тижня Петро Порошенко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.0922 / 4.11MB / SQL:{query_count}