Успіхи та невдачі 2016-го

Українці вважають перемогу Джамали на Євробаченні та виступ нашої паралімпійської збірної найвагомішими цьогорічними досягненнями України

Оцінюючи ключові події в житті країни, українці насамперед згадують моменти, які принесли найбільшу радість і змусили відчути гордість за свою країну. Натомість позитивних змін у вітчизняній політиці та економіці вони бачать небагато. Про це свідчать дані дослідження соціологічної групи “Рейтинг”. Найбільш успішними кроками української влади у 2016-ому опитані назвали ініціативу уряду підвищити рівень мінімальної заробітної плати до 3200 гривень, запровадження електронного декларування статків високопосадовців, яке має допомогти знизити рівень корупції в країні, і визволення з російського полону Надії Савченко.

Обороноздатність на першому місці

Позитив респонденти вбачають у початку проведення процедур державних закупівель через електронну систему Prozorro, що допомогло зекономити значні суми коштів і зробити цей процес відкритим, зниженні акцизу на ввезення вживаних машин із-за кордону, підвищенні боєздатності армії, запровадженні механізму конкурсного відбору державних службовців та набутті чинності Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС.
Неоднозначно українці оцінюють чергові перетворення в державі та зміну власних умов життя, зокрема, реформу децентралізації (22% вважають її успішною, 62% не бачать позитиву в цьому напрямку) та процес декомунізації. До слова, за результатами нещодавнього дослідження фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, за півтора роки функціонування органів місцевого самоврядування в умовах фінансової децентралізації 67% українців не відчули помітних змін від використання нових коштів, при цьому 16% опитаних помітили зміни на краще, 8% – зміни на гірше.
Зміни на гірше після децентралізації здебільшого спостерігають у сфері медичного обслуговування, забезпеченні робочими місцями, турботі про соціально вразливі групи. Більшість тих, хто побачив позитив у децентралізації, як приклад наводили покращення благоустрою і санітарного стану біля будинків. Очевидно, такі цифри можна пояснити відносно коротким періодом нових умов місцевого самоврядування, вважають соціологи.
Українці відзначають незначний прогрес у сферах боротьби з корупцією, реформи судової системи, підтримки малого і середнього бізнесу та в охороні здоров’я
За даними опитування “Рейтингу”, низький рівень підтримки має декомунізація (57% “проти” і 35% “за”). Українське суспільство з моменту розпаду радянської тоталітарної імперії перебуває між двома історичними перспективами. 57% виступили проти перейменування населених пунктів і демонтажу комуністичних символів. Одні переконані, що це фактично нічого не змінює, а лише відвертає увагу від реальних проблем і створює додаткові незручності. На думку інших, змінювати потрібно було тільки назви на честь радянських політичних діячів, злочини яких проти українського народу документально підтверджені. 35% вважають декомунізацію єдиним способом позбутися пережитків комунізму і “совкової” ментальності, пов’язаних із бідністю, й ефективно запровадити реформи для підвищення рівня життя.
У зв’язку з воєнним конфліктом на сході України найкраще серед напрямків державної політики українці оцінили роботу у сфері обороноздатності країни. Кількість переконаних в успішності політики влади в цьому напрямку за останній рік зросла з 34% до 41%, водночас 50% мають протилежну думку. У півтора рази з початку цього року зменшилася кількість людей, які вважають успішною реформу поліції, – 65%. Довіряють нашим поліцейським лише 28% респондентів.
Серед напрямків державної політики найвищу оцінку отримала робота у сфері обороноздатності країни
Найбільшими невдачами опитані вважають переговори з ЄС щодо надання нашій країні безвізового режиму (18% позитив, 74% негатив), щодо врегулювання ситуації на Донбасі та розслідування вбивств на Майдані Незалежності під час Революції Гідності, адже попри постійні обіцянки очікування людей так і не виправдані. Понад 90% визнали не­успішною діяльність влади у сферах забезпечення економічного зростання, стабільності національної валюти, висловили невдоволення різкими стрибками тарифів на житлово-комунальні послуги та вартістю основних продовольчих товарів і послуг. Успішною політикою у сфері соціального захисту населення вважають 9% респондентів, 87% – неуспішною.
Порівняно з попереднім роком українці відзначили незначний прогрес у сферах боротьби з корупцією, реформи судової системи, підтримки малого і середнього бізнесу та в охороні здоров’я, проте загалом висловлюють невдоволення щодо змін у цьому напрямку. Боротьбу з корупцією успішною вважають 8%, неуспішною – 89%, реформу судової системи успіхом року називають 8%, провалом – 84%, політику у сфері охорони здоров’я – 7% та 89% відповідно, обмеження впливу олігархів на політику – 6% та 89% відповідно.
Незважаючи на загальне невдоволення людей, соціологи констатують: зміни в Україні повільно, проте відбуваються. Розпочате українською владою реформування країни, курс на євроінтеграцію ще не завершені. Очевидно, вони будуть продовжені в наступному році.

Недовіра владі

Традиційно в українців не викликає довіри влада, від якої очікують швидких позитивних змін. Лише 16% респондентів задоволені діяльністю чинного Президента України Петра Порошенка, 82% не задоволені. Схожа ситуація з оцінкою діяльності прем’єр-міністра Володимира Гройсмана – 16% задоволених і 78% незадоволених. Діяльність голови Верховної Ради Андрія Парубія схвалюють близько 11%, 82% не схвалюють.
Найбільшими невдачами 2016 року українці вважають перемовини з ЄС щодо надання Україні безвізового режиму, переговори щодо врегулювання ситуації на Донбасі та розслідування вбивств на Майдані Незалежності під час Революції Гідності
Роботою теперішньої парламентської опозиції задоволені 12% опитаних, не задоволені 78%, щодо коаліції оцінки ще гірші – лише 6% задоволені, 86% – не задоволені. Лідером електоральних симпатій серед політичних партій є ВО “Батьківщина”. В разі проведення виборів найближчим часом за цю політичну силу можуть віддати голоси 16% тих, хто має намір узяти участь у голосуванні та визначився з вибором партії. 11,8% готові підтримати Блок Петра Порошенка “Солідарність”, 11,7% – Опозиційний блок, 8,5 – Радикальну партію, 8,6 – “Самопоміч”, 6,7 – Громадянську позицію, 5,9% – партію “За життя” та ВО “Свобода”, 2,7% – УКРОП, 2,5% – Рух нових сил Міхеїла Саакашвілі.
У рейтингу кандидатів на пост Президента України лідером залишається Юлія Тимошенко. Її готові підтримати 17,7% респондентів, які взяли б участь у виборах та визначилися зі своїми електоральними симпатіями. За Петра Порошенка проголосували б 13,5%, Юрія Бойка – 10,4%, Олега Ляшка – 8,8%, Андрія Садового – 8,4%, Анатолія Гриценка – 8,1%, Вадима Рабіновича – 7,3%, Олега Тягнибока – 4,9%, Дмитра Яроша – 3,5%, Надію Савченко – 1,8%, Андрія Білецького – 0,9%. У східних регіонах найкраща підтримка в Опозиційного блоку, а на посту Президента найбільше хочуть бачити Юрія Бойка.
Соціологічне дослідження проведене 8-18 грудня. Загалом методом формалізованого інтерв’ю опитано 2 тисячі респондентів віком від 18 років. Похибка репрезентативності дослідження становить не більше 2,2%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6699 / 4.15MB / SQL:{query_count}