Про чортів і людей

Декларуючи благі наміри, нардеп Надія Савченко свідомо чи ні, але “підіграє” Кремлю в його бажанні легітимізувати терористів на Донбасі

фото: slovoidilo.ua
Ще рік тому Надія Савченко була беззаперечною українською героїнею, її називали символом боротьби проти російської агресії. Півроку тому вона – ледь не українська версія Жанни Д’Арк – вже після звільнення із російської тюрми видавалась багатьом на батьківщині шансом на якісні зміни в нашій політиці. Однак дуже швидко після повернення з російської в’язниці Надія Савченко почала розчаровувати. Звичайно, і нині знайдуться люди, які захищатимуть її з усіх сил, говоритимуть про те, що влада спеціально веде дискредитаційну кампанію проти Надії. От тільки заяви та дії самої Савченко грають проти неї.

Зустріч на трьох + ФСБ

От і остання дуже дивна ситуація: на вихідних Ліга.net із посиланням на свої джерела повідомила, що 7 грудня, коли в Мінську відбувались чергові перемовини тристоронньої контактної групи, Савченко таємно в тій же білоруській столиці зустрічалась із так званими лідерами терористичних ДНР/ЛНР Захарченком і Плотницьким. Начебто цю зустріч організувала російська ФСБ і тривала вона кілька годин. Основ­ною темою перемовин був обмін полоненими.
“Коли делегація прибула до столиці Білорусі на чергову зустріч спецпосланців України, Росії та ОБСЄ, службовці посольства України в Білорусі повідомили, що за кілька хвилин до української делегації до Мінська рейсовим літаком прибули ватажки бойовиків Олександр Захарченко та Ігор Плотницький. Зустріли їх представники російського посольства в супроводі службовців Федеральної служби безпеки Росії. Вони забрали їх, посадили в машину і відвезли”, – розповіло журналістам неназване джерело в українській делегації.
У той день Захарченка і Плотницького на перемовинах контактної групи не було. Зрештою, офіційно вони там і не мають бути. Так само їх не було на засіданнях мінських підгруп. Але от російські ЗМІ тоді повідомляли, що ці двоє прибули до Мінська саме для участі в засіданні три­сторонньої контактної групи.

“Всіх на всіх”

Уже в понеділок, 12 грудня, Плотницький підтвердив, що вони зустрілись саме із Савченко. “Нещодавно я з Олександром Володимировичем Захарченком зустрічався разом з народним депутатом України Надією Вікторівною Савченко. Це треба сприймати правильно, треба розуміти, що весь цей процес йде в рамках мінських переговорів. Основною темою наших розмов був обмін полоненими за формулою “всіх на всіх”, тобто без вісті зниклих, і ті питання, які пов’язані з цією темою… Ця проблема повинна бути висвітлена в стінах Верховної Ради не тільки з одного боку, але повинні бачити і чути наш голос, наше розуміння. Рішення цього питання, думаю, найближчим часом... буде закріплено на державному рівні, і більшість своїх людей ми назад заберемо. Цей формат може бути різним, але на сьогодні нам треба підштовхувати Україну до вирішення мінських питань”, – так російське агентство РИА Новости процитувало самопроголошеного лідера так званої ЛНР. Того самого, якого Савченко звинувачує у своєму викраденні з України, проти якого в Україні триває заочний судовий процес і Савченко вже свідчила як потерпіла сторона.
Тим часом вже і прес-секретар представника України у мінській контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер заявила, що Савченко, Плотницького і Захарченка на їхню зустріч ніхто не запрошував. Тому, ні про які “рамки мінських перемовин” не йдеться.
Насправді доволі пікантна ситуація виходить. Кривдник Савченко дає зрозуміти, що вона має стати їхнім “голосом” в українському парламенті. Схоже, що кремлівські шефи Плотницького одночасно використовують Савченко і “топлять” її. Бо реакцію українського суспільства і на таку зустріч, і на такі заяви передбачити не важко. 

“Думаю, суспільство заткнеться”

Сама Савченко у неділю, 11 грудня, на прес-конференції, присвяченій полоненим в Донбасі, на питання різних журналістів про зустріч із бойовиками у Мінську не відповідала. Обурювалась таким питанням і навіть підвищувала голос на представників ЗМІ. 
Дуже дивно, і м’яко кажучи за межею дозволеного, прокоментувала ситуацію 12 грудня Віра Савченко, рідна сестра Надії. “Реакцію суспільства робите ви, журналісти. Ви зробили з Наді перевертня. Але як тільки Надя вийшла з полону, її завданням було витягнути з полону всіх інших. Вона говорила про те, що треба домагатися, щоб наші хлопці були на волі… Думаю, суспільство заткнеться. У кожного своя робота”, – заявила вона, в коментарі “Обозревателю”.
Також Віра Савченко сказала, що всі дії її сестри узгоджені із СБУ.  Але в українській спецслужбі вже заявляли, що наперед про зустріч Савченко із бойовиками у Мінську нічого не знали. Зрештою, ближче до вечора 12 грудня керівник апарату СБУ Олександр Ткачук через ЗМІ повідомив, що Савченко підтвердила зустріч із бойовиками у Мінську. А в СБУ вона в понеділок була на допиті як свідок у справі про створення терористичної організації ДНР.
І нарешті свої пояснення дала і сама Надія Савченко. “Я обіцяла людям, що вийду із в’язниці і буду говорити навіть з чортом. Так, я сиділа за столом переговорів із людьми, з якими ми стріляли один в одного. Я в них чорта не побачила, бо якби я хотіла побачити в них чорта, то ми б ні про що не домовилися. Я говорила з людьми. Зустріч відбулася у тристоронньому мінському форматі у присутності російської сторони і Захарченка та Плотницького від ДНР і ЛНР. Зустріч спрямована на те, щоб посилити мінський формат і зробити його більш дієвим”, – сказала Савченко на брифінгу.
На питання чи попереджала вона МЗС або СБУ Савченко відповіла: “Я співпрацюю з СБУ і МЗС у рамках закону як народний депутат. Я, як народний депутат, і мене вибрав народ. Він мені довірив ті повноваження, щоб я боролася за нього і я це роблю”.

фото: EPA

Кремлівський план

Зрозуміло, що ніякого мандату на перемовини із бойовиками вона не мала. Відомо, що Савченко часто зустрічається із рідними наших полонених, яких утримують кремлівські бойовики на Донбасі. ЗМІ повідомляють, що під час цих зустрічей Савченко переконує їх в тому, що українська влада нічого не робить і що потрібні прямі перемовини з бойовиками. Та й, якщо повертатись до публічних заяв Савченко, то вона ще на початку літа почала відстоювати необхідність сісти за стіл перемовин із терористами.  
Але таким чином відбудеться легітимізація ДНР/ЛНР. Саме цього і добиваються в Кремлі. Тож свідомо чи ні, але Савченко підіграє ворогу. До речі, одіозний міністр закордонних справ Сергій Лавров кілька днів назад розповідав про те, як Росія хоче обміняти всіх полонених, але тільки прямі перемовини офіційного Києва із “донеччанами” дадуть позитивний результат…
“Судячи з вчинків Савченко, можна зробити висновок, що план полягає в тому, щоб підключити родичів утримуваних на території окупованого Донбасу українців для тиску на владу. Мабуть, Савченко повинна отримати карт-бланш на звільнення українських заручників з рук терористів. Вона повинна виступити таким собі “лицарем на білому коні”. Мовляв, вона змогла звільнити заручників, а офіційна влада – ні… Звичайно, вона не є агентом ФСБ або інших російських спецслужб, але, з огляду на її малограмотність, російські спецслужби могли “промити” льотчиці мізки, “відформатувавши” їх… На мою думку, СБУ має порушити кримінальну справу, з льотчиці повинна бути знята депутатська недоторканність, а також видана постанова про її затримання і арешт”, –писав у блозі на сайті “Новое время” політтехнолог, президент Фонду національних стратегій Тарас Березовець. Він зазначає, що зустріч нардепа із бойовиками треба розцінювати як держраду.
І таких думок в інформ­просторі зараз багато. Савченко, як великий критик влади, вона вже сама заявляла, що готова боротись і за президентське крісло, вигідна Кремлю. Чим більше буде чвар і скандалів серед наших політиків, чим частіше відбуватимуться протести проти влади, чим ближчими стануть дострокові парламентські вибори – тим легше Кремлю буде просувати свої вимоги на перемовинах і добиватись необхідного для себе результату. Путін уже неодноразово заявляв про те, що Україна є “неспроможною державою”.
“На жаль, може статися ситуація, у якій сама Надія буде використана проти України. Головна теза має бути в іншому. Українські представники держави, парламенту, виконавчих органів не мають права зустрічатися з цими людьми по одній причині. Такі зустрічі легалізують їх у правовому полі”, – заявив в ефірі каналу “112” нардеп Мустафа Найєм. Він хоч і представляє фракцію БПП, але його важко звинуватити у відстоюванні інтересів президентської команди чи “відбілюванні” влади. 

Кожен хоче мати свій “Рух”

Вже й у “Батьківщині” фактично відреклись від Савченко. А нагадаємо, Надія Савченко була першим номером цієї політсили на минулих парламентських виборах. “І партія в цілому, і фракція “Батьківщина” у Верховній Раді від самого початку російської агресії проти України послідовно відстоює позицію, що переговори з терористами проводити не можна. Ця позиція нашої політичної сили зафіксована у численних заявах та виступах. Надія Савченко ж нещодавно заявила про свою участь у новому політичному проекті. Вона не координує свої дії з фракцією та партією “Батьківщина”, – зазначено в заяві цієї партії.
Тут лише нагадаємо, що нещодавно Савченко заявила про початок самостійної політичної кар’єри, і про те, що вестиме у парламент свій “Рух”, щоправда так і не змогла чітко пояснити свої плани. А ще Надія Савченко заявляла, що із фракції “Батьківщина” не виходитиме.

Жорстко покарати

От тільки на тлі останніх подій Савченко можуть просто виключити із фракції. Вона і так була неконтрольованою, а зараз і привід знайшовся. Зрештою, треба розуміти, що нардеп, а Савченко до того ж є членом парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони, має доступ до державних таємниць. Тому такі люди не можуть робити все, що їм заманеться. 
Тож, Савченко за перемовини з терористами може, а насправді мала б як мінімум поплатитись мандатом нардепа. Представник “Народного фронту” Юрій Береза  вже заявив, що разом з іншими колегами по комітету з питань національної безпеки і оборони жорстко діятимуть щодо Надії Савченко. “Я думаю, що Комітет ВР з нацбезпеки у середу збереться, і дії стосовно цієї особи будуть досить жорсткі... Я вже переговорив з головою комітету і з рядом наших членів комітету. Повірте мені, жорстка позиція є одностайною”, – розповів Береза в ефірі каналу “112”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7198 / 4.17MB / SQL:{query_count}