Частково доторканний “православний олігарх”

Парламент таки дозволив притягувати Вадима Новинського до кримінальної відповідальності, незважаючи на негативний висновок профільного комітету. Про арешт ще не йдеться

фото: УНІАН
Нардепи у четвер, 8 грудня, ухвалили, певною мірою, несподіване рішення. Хоч різні ЗМІ ще напередодні повідомляли, що голосів на згоду притягнути представника “Опозиційного блоку” Вадима Новинського у Раді не назбирається, в останній момент їх виявилось, хоч і на межі, але достатньо – 228. І навіть негативне рішення профільного регламентного комітету ВРУ, який знову не побачив від Генпрокуратури достатніх доказів проти Новинського, не допомогло так званому “православному олігарху” залишитись недоторканним. Тепер у прокурорів з’явився шанс, і далі справа за тим, щоб вже у суді довести вину Новинського. Однак, це завдання, як зазначають експерти, не з легких, а програш у суді може стати великим іміджево-політичним ударом для нинішнього очільника ГПУ Юрія Луценка, який дуже хоче спіймати “велику рибу”.

“Довга” справа

Так звана “церковна справа”, в якій фігурує Новинський тягнеться ще із 2014-го. Але сам нардеп-бізнесмен, який прославився як найбільший меценат УПЦ МП та організатор поїздок на Афон для колишньої влади, довгий час мав статус свідка. Із приходом в ГПУ саме Луценка, все почало швидко мінятись. Ще кілька місяців назад Юрій Віталійович чітко дав зрозуміти, що Новинський зі свідка стане підозрюваним. 
Про суть справи “Пошта” уже неодноразово писала. Йдеться про те, що у ГПУ Новинського називають посібником екс-диктатора Януковича, екс-міністра МВС Захарченка, та екс-начальника міліції Києва Коряка, які у 2013-ому незаконно позбавили волі митрополита Олександра Драбинка, який був “правою рукою” нині вже покійного предстоятеля УПЦ МП Митрополита Володимира Сабодана. Олександр Драбинко тривалий час знаходився під “охороною” спецпідрозділу “Грифон”. І ця справа, начебто, є частиною розслідування ГПУ щодо впливу колишньої влади на УПЦ МП і планів змістити тоді ще живого митрополита Володимира. Водночас цей епізод також є частиною масштабної “великої справи Януковича” про узурпацію влади і держзраду. Так пояснювали в ГПУ. Згадувалось і те, що Новинський, який народився у Росії, начебто незаконно у 2012-ому отримав українське громадянство від Януковича “за великі заслуги”. Та про це трохи згодом… 
Нагадаємо, що Олександр Драбинко розповідав правоохоронцям про те, що “грифонівці” його насильно утримували під вартою, а Новинський переконував, що митрополит  сам попросив про охорону, нічого незаконного не було. Між ними проводилася очна ставка. Новинський розповідав, що ходив на усі допити і допомагав слідству. 
На початку листопада Генпрокурор скерував до парламенту подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності  Новинського. І в цьому поданні йшлося саме про те, що нинішній “опозиціонер” був співучасником Януковича, Захарченка і Коряка. Підозра від ГПУ цим трьом начебто вже оголошена, про це цього тижня заявив заступник голови регламентного комітету ВРУ Володимир Арешонков.

Комітетський саботаж

Цей комітет мав вирішити чи виносити подання від ГПУ на Новинського в сесійний зал ще в середині листопада, але тоді це питання перенесли. Члени комітету вирішили, що Генпрокурор має надати їм більше доказів. 
Після цього найбільш принципово до цієї справи вирішили поставитись у фракції “Самопомочі”. Її депутати ігнорували голосування (навіть дуже важливі) у залі два пленарні тижні і заявляли, що робитимуть це доти, поки парламент не проголосує за зняття недоторканності із Новинського.
Цього тижня, 6 грудня, регламентний комітет знову зібрався, і знову вирішили, що доказів проти Новинського не достатньо. Так вирішило шість із восьми членів комітету, хоч там є тільки один представник “Опоблоку”, всі решта – це так звані демократичні сили. Вийшло так, що врятувати Новинського спробували фактично представники нинішньої коаліції на двох БПП і “Народний фронт”. І це ще більше переконувало усіх в тому, що Новинський може вийти сухим із води.
А керує комітетом в.о. го­лови Павло Пинзеник, нардеп від “Народного фронту”. Він заявив, що після такого висновку вирішити вносити чи ні подання від ГПУ у сесійний зал мав спікер Андрій Парубій. До речі також від “Народного фронту”. Але Парубію, зважаючи на його репутацію, насправді не залишалось нічого іншого, як ставити це питання першим на засіданні 7 грудня.

Випад проти Порошенка

Українська правда повідомляє про те, що оточення Новинського насправді серйозно попрацювало для того, щоб переконати представників усіх фракцій не голосувати за зняття недоторканності із Новинського, який є одним із найвпливовіших неформальних лідерів колишніх “біло-блакитних”. Начебто, були великі “переживання” за Новинського у “Народному фронті”. Зрештою, ця фракція дала 55 голосів із 81 можливого “за” притягнення Новинського до кримінальної відповідальності.
У БПП “за” проголосували 103 із 143. При цьому, за інформацією від “Дзеркала тижня”, президентська фракція активізовувалась в останній момент, а приводом для цього став випад Новинського в бік Петра Порошенка.
“У поданні Генеральної прокуратури написано, що Янукович, задумавши свій злочинний план, надав мені громадянство. То я хочу сказати генеральному прокурору, щоб він це знав: підставою для надання мені громадянства колишнім президентом України було прохання Міністра економіки в уряді Азарова – Петра Олексійовича Порошенка. Ось цей лист і ось його підпис. Тут сказано, що “за особливі заслуги перед Україною прошу надати громадянство Новинському. То, напевно, виходить, що членом тієї злочинної групи, яка задумала цей злочинний план зі скинення митрополита Володимира, є й президент Порошенко”, – заявив під час обговорення у парламенті Вадим Новинський і показав лист, про який розповідав. 
Після цього і знайшлося 103 голоси від БПП проти Новинського. Але він вже запустив ще один інформ­привід проти нинішнього Президента. Вочевидь, надалі це використовуватиме і Новинський і всі опоненти Порошенка. І потрібні виправдання із пропрезидентської сторони.
“В моєму поданні немає жодної згадки про громадянство, але пан Новинський захотів показати підпис Порошенка. Так, це правда. Міністр економіки не один і не два рази підписував відповідні папери”, – так одразу відповів Новинському Луценко із парламентської трибуни.

Хто з ким?

Показово, що хоч голосування у Раді й виявилось результативним, але дві фракції нинішньої коаліції загалом не додали 66 голосів з усіх можливих. Також у ЗМІ звертають увагу на те, що у фракції БПП голосів майже не дали представники неформальної групи колишніх “ударівців”. І тут дехто знаходить натяки на колишні ймовірні зв’язки УДАРу із Фірташом-Льовочкіним. Останній нині є заступником голови фракції “Опоблок” й 7 грудня особисто прийшов у Раду захищати Новинського. А приходить Льовочкін на пленарні засідання нечасто.
За можливість притягнення Новинського до кримінальної відповідальності прогнозовано проголосували майже вся фракція “Самопомочі”, за виключенням тільки відсутньої Олени Сотник. Тепер вони вже повинні працювати в сесійному залі.
При цьому розділились думки всередині фракцій Радикальної партії та “Батьківщини”. Так, “за” проголосували 15 із 21 представника фракції Радикальної партії.  Українська правда водночас зазначає, що це і несподівано, бо у ЗМІ все частіше з’являються повідомлення про зв’язки політсили Ляшка із бізнес-партнером Новинського Рінатом Ахметовим. Ще більш цікаво, що від фракції “Батьківщина” виявилось тільки 12 голосів із 21 можливого.
Водночас цікаво, що не голосували “за” представники УКРОПу, партії, яка зараз немає своєї фракції у парламенті, але за якою стоїть ще один відомий бізнесмен, екс-голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський. 
І прогнозовано, в “Опоблоці” майже всі проголосували “проти”. Жодного голосу “за” не дали і в депгрупах колишніх регіоналів “Воля народу” та “Відродження”.

Чи арештують Новинського?

Загалом складається враження, що  у першому раунді цього протистояння у сесійному залі переміг Гепрокурор Луценко, за яким усі постійно бачать Президента Порошенка. Але що далі? 
Тепер Новинському загрожує позбавлення волі терміном до п’яти років. Про це ще раніше заявляв Генпрокурор. “В суд!” – написала на своїй сторінці у Facebook після парламентського голосування прес-секретар Луценка Лариса Сарган.
Та спершу потрібне вручення підозри Новинському. “Опозиціонер” після голосування проти нього у кулуарах парламенту розповідав журналістам про те, що тексту підозри від представників ГПУ від одразу не отримав. Так само впродовж 8 грудня і вдень 9 грудня не було офіційних повідомлень про вручення цієї підозри.
Але коли б це не сталось, є ще один цікавий нюанс. Новинський зі свідка перетвориться на підозрюваного, прокурори продовжуватимуть слідчі дії. Однак в.о. голови регламентного комітету, представник “Народного фронту” Павло Пинзеник вже заявив, що зараз не може бути затримання й арешту Новинського на час досудового слідства. “Надано згоду на притягнення до кримінальної відповідальності Вадима Новинського, згоди на затримання і арешт Верховна Рада не надавала,  Генпрокуратура щодо цього не зверталася. Ми дали можливість розслідувати кримінальне провадження за участю Новинського Генпрокуратурі і в неї є можливість повідомити Новинському про підозру”, – зауважив Пинзеник, повідомляє “Укрінформ”.
Так само про необхідність окремих парламентських голосувань для того, щоб у правоохоронців з’явилась можливість затримати їхнього однопартійця заявляють й в “Опозиційному блоці”. Тож нині йдеться лише про часткове скасування недоторканності Новинського.
І в цій ситуації дивно, чому в ГПУ не просили Раду разом із рішенням про притягнення до відповідальності проголосувати також і за дозвіл на затримання й арешт нардепа, як це відбувалось раніше в інших випадках. Не вірили в результативність усіх голосувань одразу?.. Але до другого раунду парламентської боротьби бізнесово-політичні зв’язки навколо “опозиціонера” можуть набагато краще спрацювати і тоді вже не буде таких вдалих для ГПУ несподіванок як 8 грудня. І якщо ми вже згадували про дивність голосувань деяких фракцій у той день, то ще перед цим голосуванням нардеп від Радикальної партії Ігор Попов (до речі, зрештою голосував “за”) говорив, що це буде суто політичне рішення і коректно, що не було подання на затримання й арешт Новинського. 
“У випадку встановлення складу злочину, парламенту доведеться голосувати за арешт, яке базуватиметься на юридичних фактах, а не політичних оцінках”, – говорив Попов, повідомляє “Лівий берег”. 
До такого наступного голосування все може змінитись, і ті хто голосував “за” цього тижня потім запросто можуть стати вже на сторону “опозиціонера” Новинського. Ця справа ще довго може впливати на наш парламент.
Для Новинського залишили відчиненими двері і він, й надалі може у будь-який момент втекти з України. І це ще раз підіймає питання про те, що нардепи не повинні мати привілейованого статусу у суспільстві. Але навіть після Революції Гідності парламент із, здавалося б, демократичною більшістю не спішить скасовувати недоторканність для себе. 
Сам Новинський продовжує переконувати, що справа проти нього сфабрикована і це політичне переслідування опозиції,  що не збирається залишати країну, і що готовий захищатись. І усі розуміють, що ресурсів для боротьби, в реаліях нашої судової системи, у нього справді багато. До речі, багато нардепів, не лише серед екс-біло-блакитних, кажуть, що справа Новинського зрештою розвалиться.  

Завдання для Луценка

Та побачимо, як буде насправді. І як надалі поводитиметься Генпрокуратура. Минулі справи проти позбавлених недоторканності нардепів судовими вироками поки не увінчались. Й зараз ще один великий тест для керівника ГПУ Луценка.
“З політичної точки зору він дуже зацікавлений, щоби це питання було доведено до судового вироку. Не тільки в силу особистих розрахунків, йому репутаційно ця перемога необхідна. Якщо не буде рішення у справі Новинського, це буде його особистий програш на посаді Генпрокурора і це буде серйозна репутаційна поразка”, – каже керівник центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, інформує Німецька хвиля.
У випадку провалу справи цілком ймовірно, що на порядку денному парламенту може з’явитись й питання відставки Луценка. В “Народному фронті” через ЗМІ вже говорять, що Генпрокурор, який так доводив перед парламентом вину Новинського, персонально відповідальний за доведення цієї справи до логічного завершення. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8199 / 4.49MB / SQL:{query_count}