Злочинна недбалість

Так Генпрокурор Юрій Луценко охарактеризував дії керівництва трагічної поліцейської спецоперації на Київщині

фото: AFP
Все керівництво поліції, яке причетне до трагічної спецоперації у Княжичах під Києвом, де внаслідок перестрілки між собою загинуло п’ятеро правоохоронців, відсторонено від посад. Про це 6 грудня в кулуарах парламенту розповідав журналістам Генеральний прокурор Юрій Луценко. Своєю чергою т.в.о. голови Нацполіції Вадим Троян  під час відом­чої відеоселекторної наради в МВС повідомив, що йдеться про відсторонення від служби на час службового розслідування загалом 25 людей – від керівників операції до її учасників. “Вважаю це за необхідне, поки ми детально не зрозуміємо, хто в чому винен і хто порушив інструкцію або наказ”, – сказав Троян, інформує Радіо Свобода. Тут треба зазначити, що усі підрозділи, які взяли участь у смертельній перестрілці, а це департамент поліції охорони,  департамент карного розшуку і спецпідрозділ КОРД, підпорядковуються Нацполіції та координуються МВС.
Також нагадаємо, що одночасно з тим, поки в Нацполіції з’ясовують “хто, в чому винен”, Генпрокуратура розпочала досудове розслідування обставин перестрілки за статтею про вбивство. Луценко обіцяє повторні допити поліцейських вже у стінах ГПУ і винесення підозр.
Генпрокурор під час спілкування із журналістами у вівторок також спробував пояснити деталі, які передували трагедії. Зокрема, він розповів, що правоохоронці стежили і прослуховували членів злочинної групи, яка вже здійснювала грабежі і  планувала 4 грудня пограбувати будинок у Княжичах. Організатор цієї злочинної групи раніше працював у спецпідрозділі МВС.
На час службового розслідування від посад відсторонено 25 поліцейських – від керівників операції до її учасників
Луценко зазначив, що МВС прийняло правильне рішення сформувати групу разом із бійцями КОРДу та розмістити оперативників-“розвідників” y приміщенні, яке ймовірно мало бути об’єктом розбійного нападу.
“4 грудня о 01.52 спрацювала сигналізація, о 02.10 прибув перший автомобіль ДСО з двома працівниками. О 03.20 прибув другий автомобіль ДСО з чотирма правоохоронцями. Вони виявили, що до цього приміщення, де спрацювала сигналізація, приставлена драбина і зламані вікна гаража і будинку. Bідповідно, були ознаки ймовірного пограбування. Один наряд ДСО пішов обстежувати прилеглу територію по одному маршруту, інший – по іншому. І коли перший наряд повернувся на вихідну точку, побачив, що перший наряд y будові затримав двох осіб, якими були розвідники МВС. Ці працівники розвідки повідомили своє керівництво, що до них підходять невідомі в чорному, вони не бачили, що це за машини, на яких ті прибули, їм заборонено було виходити з приміщення для того, щоб не втратити конспіративну точку спостереження за в’їздом ймовірних злочинців. Пізніше вони повідомили, що їх захопили. І це стало форс-мажором для усіх керівників операції із затримання злочинців”, – розповів Луценко.

Керівники КОРДу діяли неправильно

Також він зауважив, що на авто поліції охорони не працювали проблискові маячки, а працівники КОРДу тепер кажуть, що і не помітили маркування цієї службової машини.
Якщо у повідомленні ГПУ майже одразу після трагедії йшлося про те, що першими вогонь відкрили бійці КОРДу, то тепер Юрій Луценко наголошує на тому, що лише експерти скажуть, хто насправді вистрілив першим. Але після того, як поліція охорони сприйняла оперативників за злочинців і затримало, то керівництво спецоперації діяло непрофесійно і неправильно відбиваючи своїх. І справді, як можна стріляти по машині, в якій знаходяться заручники?!..
“Вже сьогодні можу сказати, що керівники цієї операції давали вказівки, які носять ознаки службової недбалості. Я б сказав злочинної недбалості,  що призвели до особливо тяжких наслідків… Вже зараз ясно, що команди були докорінно неправильні, і КОРД був без жодного попереднього аналізу, планування відправлений на те, щоб відбити двох розвідників”, – заявив Луценко.

Документи перевірили запізно

У ЗМІ вже з’явилися свідчення учасника тих трагічних подій. Так, “Настоящее время” оприлюднило розповідь водія поліції охорони, який вижив під час перестрілки. Звати його начебто Валентин, прізвище не повідомляється. Невелике інтерв’ю давав на похоронах двох своїх колег у Броварах.
Він розповів, що коли поліція охорони прибула до будинку, у якому спрацювала сигналізація, то по слідах на снігу наздогнала і затримала двох чоловіків. Про те, що це оперативники вони не знали. Про спецоперацію поліції їх ніхто не попереджав. В одного знайшли права і пропуск в госпіталь МВС на прізвище Рудько (старший лейтенант поліції Юліан Рудько, один із загиблих,“Пошта”). Затриманих посадили в машину поліції охорони.
“Я відразу подумав, що людина просто добре знає сигналізацію і вирішила “підзаробити”, так би мовити, на вихідних”, – розповідає співробітник поліції охорони.
А далі, за його словами, за кілька секунд прибула “підмога затриманих” і  не розбираючись почала стріляти по авто. “Я не знаю, ми не встигли нічого сказати. Вони вискочили, три секунди, і почали стріляти. Я вже думав, вони побачать, хто ми, і розберемося, а тут відразу стрілянина і все, ледве встиг yтекти. Першими стріляли працівники КОРДу, першими стріляли, це сто відсотків. Це в двох метрах від мене відбувалося”, – зазначив цей свідок.
І, за його словами, тільки після кількасекундної перестрілки чотирьох вцілілих працівників поліції охорони поклали на землю і перевірили документи. “Перевірили посвідчення. Так, дійсно переконалися в тому, що ми співробітники державної служби охорони (ДСО). Той, що перевіряв, крикнув: “Мужики, це ДСО! О Боже, що ми наробили, ми полісменів розстріляли! Це я лежав на землі і чув”, – розповів Валентин.
Вже зараз ясно, що команди були докорінно неправильні, і КОРД був без жодного попереднього аналізу, планування відправлений на те, щоб відбити двох розвідників
У ЗМІ лише набирають обертів обурливі випади саме в бік спецпризначенців КОРДу. Адже окрім свідчень водія поліції охорони, батько одного із загиблих співробітників поліції охорони Сергія Орлова розповів, що у його сина чомусь були поламані пальці на руках. “У нього поламані пальці, там немає рук. Це, можливо, відбирали пістолет, аби вбити когось його пістолетом”, – сказав батько правоохоронця, повідомляє ТСН.ua. З’являються й експерти, які зазначають, що вищі чини поліції могли “дахувати” грабіжників, і що КОРД начебто свідомо розстрілював співробітників поліції охорони, які не йшли на якийсь компроміс. Але це лише різні версії, які можуть запускатись в інформаційне поле суто для компанії проти Нацполіції.  
Тож питань у цій трагічній історії залишається ще дуже багато. Тепер же треба чекати на те, які висновки зробить офіційне слідство, хто і як буде покараний. І спостерігати за тим, як працюватиме наша правоохоронна система надалі.
“Пошта” вже повідомляла про те, що нині знову наростають розмови про відставку міністра МВС Арсена Авакова. Але він вже дав зрозуміти, що добровільно не піде. І от у парламенті знову зареєстрована постанова про його відставку. “Вже 63-й раз. Дай Боже нашому теляті вовка з’їсти. Нічого страшного. Нехай буде ще одна”, – так відреагував на це Аваков у коментарі “Укрінформу”.

КОРД (Корпус оперативно-рапто­вої дії) – новий, єдиний і універсальний спецпідрозділ Нац­поліції України. Серед основних завдань: планування та проведення операцій із затримання небезпечних злочинців та організованих злочинних груп, звільнення заручників, силова підтримка іншим підрозділам поліції з метою забезпечення переважаючої вогневої потужності над правопорушниками, участь в антитерористичних операціях.
Створювався на базі спецпідрозділу “Сокіл” замість усіх старих спецпідрозділів МВС. Має стати українським аналогом американського S.W.А.Т. Як розповідав міністр МВС Арсен Аваков, фінансування здійснюється за рахунок державного бюджету та донорської допомоги США. Створення нового спецпідрозділу розпочалось у 2015-му. У жовтні минулого року саме американські фахівці з спецпідрозділу S.W.А.Т. і група техаських рейнджерів тренували перших інструкторів для КОРДу. Перші 35 бійців спецпідрозділу склали присягу у травні цього року. Тоді Арсен Аваков пообіцяв, що формування та оснащення цього спецназу завершиться до 2017-го. У липні в Україні відбулись спільні навчання КОРДу та американського ФБР.
Спочатку планувалось, що поліцейських спецпризначенців буде 1200, згодом стало відомо, що загальна чисельність КОРДу повинна становити 2100 поліцейських. В МВС повідомляють про те, що відбирають тільки найкращих.  

Грабіжників арештували

Відомо, що того ж трагічного 4 грудня оперативники вже на в’їзді до Києва таки затримали тих грабіжників, через яких і проводилась спецоперація у Княжичах, і які, почувши стрілянину, втікали. Тоді повідомлялось про чотирьох затриманих. Серед них був і один житель Львівщини. У затриманих вилучили зброю, боєприпаси та спеціальне обладнання. Їх підозрюють у скоєнні низки розбійних нападів на квартири й офіси у столиці та Київській області. 
Зрештою, Юрій Луценко розповів, що члени саме цієї злочинної групи причетні до збройного нападу на валютників у Києві 20 вересня. Тоді злочинці в чорній формі з написами “СБУ” вкрали майже два мільйони гривень. За словами Луценка, після цього грабежу правоохоронцям вдалось вийти на слід бандитів. І в МВС наперед знали про новий запланований грабіж у Княжичах під Києвом. 
Генпрокурор також розповів, що ще двоє співучасників, які раніше займалися розбоєм у складі цієї групи, зрештою були затримані в зоні АТО. Тож загалом це вже шість чоловік. 6 грудня столичний Шевченківський райсуд арештував їх поки на 60 діб. Але не усіх.
“Затриманим особам інкримінується незаконне зберігання зброї та готування до розбійного нападу. П’ятьом із них обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб, ще одному, який погодився на співпрацю зі слідством – домашній арешт із електронним засобом контролю”, – повідомила на своїй сторінці у Facebook речник прокуратури міста Києва Надія Максимець.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8007 / 4.46MB / SQL:{query_count}