Конфлікт поки “заговорили”

Протистояння між працівниками прокуратури й антикорупційного бюро тепер розслідуватиме СБУ

фото: nabu.gov.ua
Цього тижня таки відбулась зустріч між керівниками Генпрокуратури та Національного антикорупційного бюро. 17 серпня вони поговорили, наступного дня вийшли на спільний брифінг. Юрій Луценко й Артем Ситник намагались продемонструвати, що гарячий конфлікт між двома відомствами, який загострився наприкінці минулого тижня, далі не виходитиме за межі здорового глузду, що в них одні цілі  і СБУ проведе неупереджене розслідування попередніх інцидентів. Але помітно, що кожна зі сторін стоїть на своєму, і кадрові рішення, які мали б стати логічним завершенням міжвідомчого конфлікту, зараз є малоймовірними.
Нагадаємо, що історія з публічним протистоянням між ГПУ і НАБУ почалась 5 серпня, коли заступником начальника департаменту з розслідування особ­ливо важливих справ у сфері економіки ГПУ (як називають його експерти, – “департамент Кононенка-Грановського”) Дмитро Сус прийшов з обшуками в НАБУ у справі про начебто незаконне прослуховування. Ще тоді Артем Ситник підняв спецназ НАБУ, але інцидент вдалось якось вичерпати, Бюро якісь документи прокурорам віддало. Зрештою Юрій Луценко заявляв, що найбільше запитань є до СБУ, яка має монопольне право на прослуховування і в якій начебто повідомили про незаконні дії працівників НАБУ. 
Поза тим, у Бюро вже певний час розслідували низку справ проти вже згаданого скандального департаменту ГПУ. 12 серпня прокурори виявили стаціонарний пост спостереження за собою і Дмитро Сус із колегами пішли до виявленої конспіративної квартири з’ясовувати, хто саме це робить. Відбулись сутички, знову з’явився спецназ НАБУ, який розблокував своїх, і начебто побив трьох прокурорів. Але представники ГПУ вже встигли “забрати” двох “технічних” працівників НАБУ, 11 годин утримували їх у будівлі в прокуратури, допитували, звичайно, без будь-яких попередніх повідомлень. 
Як заявляв Артем Ситник і зрештою розповідали самі “затримані”, прокурори їх викрали, погрожували розправою і здійснювали “фізичний та психологічний вплив”. І в цьому всьому начебто брав участь прокурор Дмитро Сус. Тільки після телефонної розмови між Ситником та Луценком працівників НАБУ звільнили в ніч на 13 серпня. Після цього почались обопільні звинувачення між відомствами, відкривались нові кримінальні справи, в інтернеті з’являлись різні відео, які стосувались інциденту, “злиті” протоколи допитів… Артем Ситник у своїх заявах наголошував на тому, що працівники НАБУ діяли законно на основі рішення суду, що загалом НАБУ вставляють “палки в колеса”. Але “війни” між відомствами не визнавав, наголошував лише на незаконних діях департаменту ГПУ. Юрій Луценко кілька днів взагалі не коментував останні інциденти, він перебував із робочим візитом в Ізраїлі. Але домовився про зустріч із Ситником на 17 серпня. 

Спроба “розрулити по-тихому”

Після повернення в Україну Луценко взявся “розрулювати ситуацію” разом із радником ГПУ, екс-помічником федерального прокурора США Богданом Витвицьким. Спочатку 17 серпня вони поговорили із заступником Луценка Юрієм Столярчуком і начальником скандального департаменту Володимиром Гуцуляком. Потім ще відбулась зустріч з іншими силовиками і Президентом Петром Порошенком. Після цього Луценко і Витвицький провели ще окрему зустріч із Ситником і  керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, який також є заступником Генпрокурора, Назаром Холодницьким. 
18 серпня Луценко, Витвицький і Ситник, як уже зазначалось, дали спільний брифінг. І що з цього усього вийшло? Публічна позиція Луценка – не потрібно ділити правоохоронців на “янголів і демонів”, винні обидва відомства
 “Я, як Генпрокурор, вважаю, що є ознаки правопорушень з боку усіх сторін конфлікту. Хочу звернутися до усіх: не треба ділити суспільство на тих, хто за НАБУ, і тих, хто за ГПУ. Суспільство має цікавитися законністю дій усіх правоохоронних органів і їх результативністю в протистоянні злочинності і корупції, де б вони не були, навіть у наших підрозділах Для того, щоб слідство щодо цього інциденту було об’єктивним за пропозицією глави Антикорупційного бюро пана Ситника, я, як генпрокурор, передаю розслідування усіх проваджень, порушених НАБУ і ГПУ за результатами цього інциденту до органу, який буде проводити неупереджене і об’єктивне розслідування – Службі безпеки України. Процесуальне керівництво здійснюватиме заступник Генпрокурора Анжела Стрижевська. Окрім того, до роботи в слідчій групі буде долучений представник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Також я буду клопотати перед керівництвом СБУ про залучення в якості фахівця пана Богдана Витвицького, який від початку аналізував всі подробиці цього інциденту і є в курсі усіх подій”, – заявив Луценко на брифінгу. 
Публічна позиція Ситника – усі дії НАБУ були законними, тому вони готові до будь-яких розслідувань.
“В ході  зустрічі з Генеральним прокурором та Президентом України з метою обговорення подій 12 серпня, я наголосив, що усі дії працівників НАБУ під час проведення негласних слідчих дій  і подальшої взаємодії з працівниками департаменту економічних розслідувань ГПУ, були законними. Наша позиція з цього приводу залишається незмінною… Усі матеріали проваджень, зареєстрованих НАБУ та ГПУ за фактами інциденту 12 серпня, будуть передані слідчим СБУ. При цьому розслідування інших проваджень щодо службових осіб департаменту економічних розслідувань ГПУ, розпочаті раніше за фактами скоєння правопорушень, підслідних НАБУ, продовжаться… Національне бюро буде максимально сприяти розслідуванню. Ми готові надавати усі потрібні документи. Ми не боїмося його висновків, адже впевнені у законності своїх дій”, –  заявив на брифінгу Ситник. 
Тож тепер треба чекати, якими будуть результати розслідування СБУ, і коли вони будуть. Треба також зауважити, що виникають питання і щодо незаангажованості СБУ, адже конфлікт між спецслужбою і НАБУ також проглядався, “Пошта” про це вже повідомляла. Та й власне Артем Ситник в останні дні в інтерв’ю різним ЗМІ заявляв, що НАБУ “вистоїть”, якщо суспільство буде на їхній стороні і що в нього є інформація про те, що на осінь готується кампанія із дискредитації Бюро. “Ми вступили в ту фазу, коли робота НАБУ і її результати хвилюють майже всіх, хто проти змін в країні. І це впливові люди. Вони, зокрема, мають вплив і на ЗМІ. Так що спроби дискредитації, звичайно ж, будуть”, – заявив Ситник в інтерв’ю РБК-Україна.

Скандальний департамент не розформують

А поки ж ми чекаємо, що в цій всій історії скаже СБУ, то важливо зауважити, що Луценко пообіцяв не прикривати нікого ні в Генпрокуратурі, ні тим паче в НАБУ. Але також він розповів, що поки прокурор Дмитро Сус, засвічений в скандалі, не буде відсторонений від посади. Можливо, про це клопотатиме СБУ. Але це буде пізніше.
А також цікаво, що Луценко дав чітко зрозуміти, що не буде ніякого розформування скандального департаменту ГПУ. Нагадаємо, цього 17 серпня вимагали на мітингу під Генпрокуратурою громадські активісти, правозахисники та низка нардепів, зокрема Сергій Лещекно і Мустафа Найєм (які зараз в у фракції БПП і розбудовують нову партію на базі “Демальянсу”). На цьому мітингу був також і екс-заступник Генпрокурора Віталій Касько, який минулого року через тиск керівництва на слідчих у справі “діамантових прокурорів”, пішов із ГПУ. Минулого року конфлікт виник всередині ГПУ, нині начебто вже між двома відомствами, хоч і тут треба розуміти, що в НАБУ працює значна частина колишніх прокурорів. Касько тепер заявляє, що нереформована Генпрокуратура, де замість звільнень одіозні особи пішли на підвищення, намагається підпорядкувати собі новий антикорупційний орган. Нині Касько також створює нову партію, котру експерти неофіційно називають “партією Саакашвілі”. 
“Стосовно мітингу, пан Витвицький мене надихає американськими фразами. Форд колись сказав: якби я робив те, що хочуть від мене люди, вони б до цих пір їздили в каретах. Якби я робив те, що від мене вимагають мітинги – ми би були в перманентному стані ліквідації підрозділу… Найголовніше, що я взяв список, який веде цей підрозділ. Давайте ліквідуємо підрозділ, який займається справою “Укргазвидобування”, де є викрадення людини, вбивство і колосальні збитки бюджету. Давайте закриємо справу про 980 гектарів в Ірпіні. Ви цього хочете?” – так Юрій Луценко пояснив свою позицію.
Генпрокурор звинувачував політиків в тому, що вони фактично допомагають корупціонерам, але нічого не згадував про те, що і сам скандальний департамент ГПУ може бути під впливом провладних нардепів.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2219 / 4.05MB / SQL:{query_count}