Ще раз про дочасні вибори…

Експерти стверджують, що для позачергових парламентських виборів у цьому році шансів немає

Тема ймовірного розпуску Верховної Ради і дочасних парламентських виборів yже кілька місяців супроводжує українських політиків. І якщо нова коаліція на двох робила все можливе, щоб таких виборів уникнути, то нова і стара опозиція неприховано продовжують “працювати” для їх оголошення.
Але одразу зазначимо, що для розпуску парламенту Конституція передбачає лише три можливості: 1) якщо впродовж одного місяця у ВРУ не сформовано коаліцію депутатських фракцій; 2) якщо впродовж шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано його персональний склад; 3) якщо впродовж тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися. І навіть y таких випадках можливість розпустити парламент отримає Президент, але не зобов’язаний таким правом має одразу користуватись.
Весною цього року політична криза досягла свого апогею, але навіть тоді Петро Порошенко, як він сам заявляв, не збирався йти на кардинальні кроки. Тож формування нової коаліції, скільки б не було питань до її оформлення, і нового уряду, скільки б незадоволених його діями не було зараз, автоматично зробили неможливими нині застосування двох вищенаведених пунктів.
Щодо неможливості роботи у сесійному залі впродовж місяця, то блокування президії і трибуни ВРУ, які проводять останнім часом колишні коаліціянти, а нині опозиціонери “Батьківщина” і Радикальна партія за допомогою низки позафракційних, то це виглядає доволі дивно. Ці опозиціонери нині голосно не заявляють про перевибори, вони вимагають негайного зниження ціни на газ і тарифів на комунальні послуги. Парламент то працює, то не працює, опозиціонери то блокують, то не блокують трибуну, то “радикали” просто влаштовують сидячий протест. У будь-якому випадку безперервного блокування немає, тому таким чином перевиборів зараз не добитись.
“Ми бачимо події, які треба корелювати не з тими подіями, що в парламенті, а з тими подіями, що відбуваються в семи мажоритарних округах. Боротьба за ці 7 осіб дуже важлива, тому що, якщо ці вибори виграють представники чинної коаліції, вони зацементують більшість, тобто 228+. 235 – це досить комфортна ситуація. Опозиція, навпаки, намагається виграти ці округи для того, щоб дестабілізувати ситуацію далі. Вони закликають до дострокових виборів. Для мене тоді дивне питання, якщо ви хочете дострокові вибори, навіщо вам депутати, ви ж не хочете працювати, ви апріорі працюєте на деструктив. Позиція дуже проста – цим блокуванням вони хочуть показати, що нібито дбають про народ і здобути для своїх мажоритарних кандидатів зайві два-три голоси. По суті, відбувається розмін. Ляшко йде по Чернігівщині, “Свобода” – по Франківщині, Юлія Тимошенко – у неї Полтавщина”, – пояснював в ефірі “5 каналу” політолог, голова центру “Ейдос” Віктор Таран. 
Також багато експертів зазначають, що нині колишні коаліціянти лише розігрівають протестні настрої українців перед опалювальним сезоном. А коли люди сповна відчують нові тарифи наприкінці осені – на початку зими, тоді вже опозиціонери і намагатимуться використати ймовірні масові протести для вимог і розпуску парламенту і відставки нинішнього уряду. Так поки влада може використати всі можливості, щоб втримати ситуацію під контролем. 

Випад від “Опоблоку”

Цього тижня вже вчергове про необхідність дострокових виборів заявили в “Опозиційному блоці”. Зокрема, голова цієї парламентської фракції Юрій Бойко закликав парламент до саморозпуску і заявив, що їхні нардепи готові до складання мандатів, а потрібно ще таких 90 “охочих” з інших фракцій. 
Політики одразу почали обговорювати, а хто ще може піти цим шляхом, але представник коаліції, нардеп він  “Народного фронту” Леонід Ємець заявив, що через складання мандатів третиною парламенту нинішня Рада все рівно працюватиме далі.
“Сьогодні опція 150 мандатів мінус – і перевибори, – не передбачена чинною Конституцією і законом про вибори народних депутатів за змішаною системою. Ст. 82 передбачає питання обрання більше двох третин для повноважної Верховної Ради. Тому з моменту реєстрації депутатів ЦВК ця опція не працює. Після тих, що склали мандат, зайдуть нові по списку. Це я вже мовчу, що мажоритарників цей формат взагалі не стосується (там призначаються перевибори на окрузі і все). Але загалом ідею складання мандатів регіоналами цілком підтримую. Країні це лише на користь”, – написав Ємець на своїй сторінці у Facebook.

Кому вигідні вибори?

Щоб зрозуміти, кому найбільш вигідними є швидкі дочасні парламентські вибори, достатньо лише подивитись на останні соціологічні опитування. Зараз найкраща ситуація для “Батьківщини” і “Опозиційного блоку”. При цьому треба зазначити, що перші можуть значно покращити результат 2014-го, а “Опозиційний блок” – не набагато.
І загалом, якщо брати до уваги нинішні рейтинги, то за умови дострокових виборів наступний парламент  від нинішнього не набагато відрізнятиметься. 
“Опитування показує, що нової якості парламенту не буде – прийдуть ці самі сили, а фрагментація парламенту може навіть збільшитися. І це призведе до чергового раунду політичної нестабільності, а з цього скористається наш сусід, який веде проти нас гібридну війну. Питання полягає в тому, чи можна з посиланнями на російську агресію відкладати дострокові вибори? Я б сказав так: якщо нинішньому уряду вдасться забезпечити певну стабілізацію, показати, що в країні дійсно відбуваються зміни, показати, що ведеться боротьба з корупцією – тоді, я думаю, може бути ситуація, коли виборів дострокових можна бути уникнути. Дострокові вибори, як на мене, вони не поліпшать, а дестабілізують ситуацію”, – зазначає професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду “Демократичні ініціативи” Олексій Гарань, повідомляє Радіо Свобода.
І загалом різні соціологічні дослідження демонструють, що нині більшість українців проти дострокових виборів. І більшість експертів не прогнозують їх, принаймні цього року.
На тому, що нинішній парламент і далі працюватиме наголошує і спікер Андрій Парубій. “Трохи статистики для скептиків! Сьогодні Верховна Рада України провела 11 позитивних голосувань. Ухвалено в першому читанні 7 законопроектів. Три важливих закони і одна постанова ухвалені в цілому. Верховна Рада України восьмого скликання, парламент воюючої держави – працює! Всі, хто говорить про недієздатність цього парламенту і про потребу розпуску цього скликання – лукавить! Переконаний, що сценарій розпуску парламенту та дочасних виборів написаний у Кремлі”, – написав він на своїй сторінці у Facebook 12 липня.
Насамкінець треба зазначити, що педалювання дочасних виборів нічого хорошого Україні не принесе, але із тим, що парламент працює через день, таки треба щось робити. Адже штраф за прогули, які ввів Парубій, дисципліну нардепів не підвищили. Вже вчора, 13 липня, спікер знову був вимушений достроково закрити ранкове пленарне засідання, бо в сесійному залі було менше 226 парламентарів. І це, якщо нардепи за два дні не змінять свій календарний план в останній пленарний тиждень перед літніми канікулами.

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications:
– Думаю, що нині дострокові вибори вигідні тільки популістським проектам, насамперед “Батьківщині”, Радикальній партії та “Опозиційному блоку”. Коаліція має всі можливості втриматись, тим паче зi сформованим новим урядом Гройсмана. Саме з цією ціллю і створювалась нова коаліція: щоб перспектива позачергових виборів була максимально відтермінованою у часі. Тому наразі жодних можливостей для проведення таких дочасних виборів немає. Але тут треба розуміти, що нині є два фронти, на яких ведеться боротьба щодо розпуску парламенту. Перший – це внутрішній фронт, ті самі “Опоблок”, “Батьківщина”, “радикали”, плюс “Самопоміч”, які намагаються розхитати ситуацію і домогтись дострокових виборів. Другий – це Росія, яка прагне дестабілізації України політичним шляхом. Росія зрозуміла, що мілітарно вона не може зараз перемогти нас, тому основні зусилля нині кидаються на політичну корупцію, підкуп політичних лідерів, скупку різних партій. І Москва сьогодні в це справді інвестує гроші. Про це свідчить, зокрема, і справа одіозного колишнього соціаліста Василя Волги, якого українські патріотичні сили по суті зупинили, а були намагання піти маршем. І такі кремлівські проекти будуть вкидатись. Про це свідчить й інформація СБУ, яка підтверджує, що десятки мільйонів доларів вкачуються у політичну корупцію. Але ще раз повторюсь, жодних перспектив дочасних парламентських виборів немає. В цьому році це взагалі є виключеним. Наступний рік ще під питанням. Теоретично є певні шанси, але невисокі. Щодо можливих масових протестів через тарифи, то справді нині є протестний потенціал у суспільстві, люди готові виходити на вулиці. Є можливою хвиля протестів проти тарифної політики уряду, що буде підігріватись популістами. Політки намагатимуться використати це для збурення людей. Окрім того, треба зазначити, що подібні акції сьогодні намагається проводити і Кремль. Зокрема, ця одіозна “хресна хода”, яка саме зараз йде із сходу до Києва. Це є елементи гібридної війни. У тому числі і тарифні майдани тощо. Тут є чітка присутність російських грошей. Тому треба дивитись, чи нібито звичні патріотичні сили насправді не виступають агентами Кремля і чи не діють на прямі кремлівські субсидії.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.9188 / 4.16MB / SQL:{query_count}