Відкласти не можна голосувати

Якщо не буде впевненості у голосах, то парламент цього тижня не братиметься за оновлення ЦВК

фото: newsradio.com.ua
Пристрасті довкола оновлення Центральної виборчої комісії лише наростають. Вже є президентське подання на звільнення 12 членів комісії, повноваження яких мали завершитися ще два роки тому, і на призначення замість них нових. Щоправда, в цьому поданні тільки 11 імен. 
Але найбільшим каменем спотикання є те, що Президент врахував пропозиції лише половини парламентських фракцій. Все начебто і законно, але суперечок в сесійній залі під час затвердження нових членів ЦВК може бути дуже багато. І все це під час вже запущеного процесу проміжних парламентських виборів у семи округах по Україні…
Якщо минулого тижня спікер Андрій Парубій заявляв, що питання оновлення ЦВК треба вирішити якомога скоріше, навіть вже на сьогоднішньому парламентському засіданні, 14 червня, то учора він заявив, що  до голосування таки потрібно все узгодити. Тому це питання треба поставити на розгляд сесійного залу у четвер, 16 червня. Хоча і тоді можуть бути ризики. 

Торги тривають

“Комітет є тим майданчиком, на основі якого повинно відбутися і обговорення, і ознайомлення з членами ЦВК. І мають бути також зустрічі з фракціями представників ЦВК. Буде найдурніше, коли ми вийдемо в залу з рішенням неузгодженим”, – заявив Парубій в понеділок на погоджувальній раді в парламенті.
А профільний парламентський комітет з питань правової політики та правосуддя має заслухати  кандидатів у ЦВК завтра, 15 червня. “Пошта” вже повідомляла про те, кого зрештою Президент Петро Порошенко пропонує зробити новими 11 членами ЦВК. В цьому списку збережено по одній квоті депгрупи “Відродження” та фракції “Самопоміч” (щодо другої, то ми вже звертали увагу на те, що Євген Радченко є більше кандидатом від громадських організацій, аніж від партії і від один із тих небагатьох у списку, до кого немає питань), ще п’ять осіб запропонувала президентська фракції БПП і виходить, що решта чотири є квотою “Народного фронту”, хоч у цій політсилі “своїм” визнають лише одного з чотирьох. Тому і тут при голосуванні можуть бути нюанси, адже у президентському списку з’явилися нові кандидатури, яких попередньо фракції не вносили. Треба принаймі пояснити, як і від кого вони з’явились, якщо вже квотний принцип є нормою. Подання має презентувати у парламенті представник Президента Артур Герасимов, і, можливо, він має це пояснити… 
В “Опозиційному блоці” заявляють, що вони не голосуватимуть за оновлення ЦВК, бо не враховано їхніх пропозицій. “Батьківщина” вже вимагає, щоб Президент заново переніс подання кандидатур на членів ЦВК. В цій політсилі далі пропонують ввести до нового складу ЦВК  нинішнього заступника голови комісії Жанни Усенко-Чорної, хоч Президент відмовився вносити у поданні кандидатури чинних членів комісії. Загалом Юлія Тимошенко заявляє про те, що той президентський список, який є зараз, означає підготовку ЦВК до фальсифікацій на усіх наступних виборах.
У свою чергу, нардеп від “Радикальної партії” Ігор Попов, як  повідомляє Радіо Свобода, каже, що вони, можливо, голосуватимуть лише за окремі кандидатури, щодо яких не мають заперечень. Депутат-радикал також заявив, що у четвер зранку багато нардепів полетять дивитися матч збірної України на чемпіонаті Європи з футболу, тому це також може вплинути на відсутність голосів і загалом на неголосування за оновлення ЦВК. В “Самопомочі” ще раніше заявляли, що визначатимуться після спілкування з усіма кандидатами. 
При таких настроях треба розуміти, що голосів коаліції на двох разом із депгрупою “Відродження” може вистачити. Але при голосуванні окремо по кожному кандидатові до ЦВК можуть бути різні сюрпризи, зокрема в середині коаліції (навіть в середині президентської фракції, де “єврооптимісти” завжди мають окрему думку). А звільнення нинішніх членів ЦВК має відбутися перед голосуванням за нових, тому без чітких домовленостей і впевненості у затвердженні нового складу комісії, виносити це питання на розгляд справді дуже небезпечно. Провал означатиме блокування роботи ЦВК, а отже, може зірвати вибори у семи округах. Тож торги триватимуть як мінімум до четверга, а, можливо, і набагато довше.  Зрештою, не забуваємо, що 12-ої кандидатури на майбутнє вакантне місце в ЦВК ще немає. 

Якщо не зараз, то коли?

У президентському списку немає нинішніх представників комісії, натомість є люди, незнайомі навіть експертам. Якщо не брати до уваги “договірняки” політиків, що можуть нині мати місце, то у президентському списку загалом небагато імен, що зможуть легко пройти затвердження сесійним залом. А, як каже закон, голосувати за членів ЦВК треба окремо за кожного, а не “пакетом”. І ще раніше спікер Парубій обіцяв, що так і буде. Цього тижня він знову підтвердив таку принципову позицію. Багато сподівань він покладає на узгодження кандидатур профільним комітетом, а якщо цього не відбудеться, то, відповідно, і голосування перенесеться вже і з четверга на пізніший термін. 
“Процедура по ЦВК така: спочатку парламент своїм рішенням зупиняє повноваження колишніх членів Центральної виборчої комісії. Потім буде ставитися на голосування кожен із кандидатів, який поданий президентом на розгляд парламенту. Голосування буде йти по кожному кандидату, кожен із кандидатів матиме можливість виступити з головної трибуни країни і розповісти про себе чи сказати про свої плани в Центральній виборчій комісії. Після того, як будуть проголосовані усі кандидати, ті з них, які набрали більшість голосів, – за ними рішення і буде передано на підпис президенту. Цей розгляд триватиме не так коротко, це займе певний час – і головне питання, яке стоїть перед нами, щоб ми змогли цей перелік законопроектів, які стоять на цей тиждень, фізично вмістити в порядок денний. Якщо в середу на комітеті у нас буде загальна підтримка й узгодження, у четвер ми поставимо його на розгляд. Якщо не буде політичного узгодження, ми будемо це питання переносити, бо найбільша небезпека, в яку ми можемо потрапити, – що ми звільнимо колишніх членів ЦВК, а нових не оберемо”, – зазначив Андрій Парубій після погоджувальної ради 13 червня, повідомляє Українська правда
Тут треба зазначити, що наступні два тижні не будуть пленарними, а зберуться депутати у сесійному залі лише 5 липня, коли до виборів у семи округах буде менше двох тижнів. І в такій ситуації буде малоймовірно, що парламент піде на оновлення ЦВК. Тож прогнози поки ще першого заступника голови ЦВК Андрія Магери про те, що ймовірно питання оновлення комісії нардепи перенесуть вже на наступну сесію у вересні, виглядають ще реалістичнішими.
“Взяла участь у погоджувальній раді фракцій ВРУ, бо щиро хотілося почути, чи буде цього тижня відповідь на питання перепризначення ЦВК. Після годинного споглядання за дійством довелося піти. Політичні заяви, закиди, жодної конкретної дискусії. При мені жодна фракція не піднімала тему перезавантаження комісії. Висновок: ВСІХ влаштовує, як є. На брифінгу Юрій Бойко дав коментар журналісту, що Опозиційний блок подав шість пропозицій, але жодна не врахована, тому не голосуватимуть. Забув, напевно, що 21 квітня ця політсила відкликала свою пропозицію та внесла одного Михайла Охендовського. Сумно це все. Зараз ми можемо досягнути найгіршого, коли члени комісії ходитимуть на допити щодо “амбарної книги” ПР та встановлюватимуть результати виборів в семи округах. Чомусь першим на допит викликали Андрія Магеру, а не Тетяну Лукаш та Михайла Охендовського”, – писала 13 червня на своїй сторінці у Facebook голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.
Будь-які виправдання політиків у випадку з не­­о­новленням ЦВК цього тижня виглядатимуть жалюгідно. Немає голосів, потрібні консультації? Так було два роки для узгодження. А потім  проміжні вибори? Так і  до них був ще час, щоб вирішити питання ЦВК, влада або хотіла, або не хотіла, щоб підсумки липневих виборів підбив ще цей склад комісії.  Проблема справді тільки в одному: всіх влаштовує, щоб було як зараз.
Якщо вже так багато розмов про небезпеку зриву виборів через оновлення ЦВК, то Андрій Магера заявляє, що є ще один нюанс. Зараз не вистачає виділених 12,5 млн гривень для проведення виборів в усіх семи округах. І в парламенту є тільки цей пленарний тиждень, щоб знайти додаткові кошти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7928 / 4.14MB / SQL:{query_count}