Тюремний скандал

Після заяви помічника генсека ООН про тортури в Україні відбулась позапланова перевірка столичного ізолятора тимчасового утримання СБУ

фото: facebook.com/LarysaSargan
Марко Пригода
У понеділок, 6 червня, уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, голова СБУ Василь Грицак і Генпрокурор Юрій Луценко провели позапланову показову перевірку ізолятора тимчасового утримання СБУ в Києві. ГПУ навіть продемонструвала відео, в яких умовах утримуються зокрема особи, підозрювані в сепаратизмі і тероризмі.
Це стало відповіддю на заяви помічника генерального секретаря ООН з прав людини Івана Шимоновича, який, представляючи наприкінці минулого тижня в Києві доповідь моніторингової місії ООН, сказав про сотні випадків незаконного затримання, тортур і жорстокого поводження із затриманими – як з боку бойовиків на Донбасі, так і офіційної української влади. А ще перед оприлюдненням цієї доповіді Шимонович розповів впливовій британській газеті The Time про повсякденну неповагу Києва до прав людини, системні тортури, які застосовує СБУ до сепаратистів, секретні тюрми і т.д.
“Інтерв’ю помічника генсека ООН Івана Шимоновича про начебто наявні факти тортур у “секретних” тюрмах СБУ є політично вмотивованим і викривляє реальні факти. Більшість свідчень, на які опирається доповідь, є від людей, причетних і підозрюваних у сепаратистській діяльності. Тобто самі злочинці і сепаратисти з “ДНР/ЛНР” діляться своїми думками. Чи можна чекати від них правди? Відповідь очевидна. Але я навіть не згадаю подібного розслідування Шимоновича стосовно незаконних арештів і тортур щодо українських громадян на території самопроголошених терористичних утворень і окупованого Криму. Як і не пам’ятаю такої “принциповості” щодо ситуації з правами людини в Росії. Це той випадок, коли шукали чорну кішку в чорній кімнаті. Якщо Шимонович хоче знайти таємні тюрми, то нехай зверне свою увагу на Чечню. Щоправда, це дуже небезпечно. Можливо, саме тому він туди і не рветься”, – писав щодо звинувачень Шимоновича на адресу України політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець на своїй сторінці у Facebook.
Тут треба зазначити, що ще наприкінці травня спостерігачів підкомітету ООН із запобігання катувань поскаржились, що їх не пустили до всіх місць в Україні, де, на їх думку, працівники СБУ можуть незаконно утримувати людей. І спостерігачі достроково завершили свій візит до нашої країни. Цей недопуск засудили і омбудсмен Валерія Лутковська, і деякі нардепи, і представники організацій, що займаються відповідною тематикою. Але голова СБУ Василь Грицак після інциденту пояснював, що йшлось про районні підрозділи СБУ в Маріуполі та Краматорську, тобто в зоні АТО. “В нас не утримуються люди в районних підрозділах. Натомість там працюють районні співробітники, там стоїть апаратура засекречування, зброя, документальні матеріали. СБУ допускає міжнародних спостерігачів саме до місць тримання затриманих або ув’язнених. Для порівняння хочу сказати, що ми показали близько 600 осіб, які затримані СБУ і перебувають на стадії досудового розслідування або очікують суду. Натомість з боку “ДНР” і “ЛНР” був допуск лише до 4 осіб”, – розповідав Грицак на Міжнародній конференції у Львові. В СБУ спростовували і продовжують спростовувати інформацію про якісь “таємні” тюрми.
Такі виправдання вже й багато українських ЗМІ назвали недолугими. І найгірше те, що Україна опинилась у центрі міжнародного скандалу. Держдеп США після доповіді представників ООН закликав сепаратистів припинити порушення прав людини, але водночас і до української влади поставив вимогу розслідувати озвучені факти зловживань і покарати винних у цьому.
Що вже говорити про Росію, де тепер ще голосніше кричать про порушення українських спецслужб і закликають світ до міжнародного розслідування. Зрештою Росія постійно істерує про порушення в Україні, сама воюючи на нашій території. Російські злочини численні і документально зафіксовані. От тільки зараз йдеться не про порівняння практик двох країн, а останні звинувачення з боку представників ООН справді можуть вдарити по іміджу України. Тут треба зазначити, що після доповіді Шимоновича в СБУ повідомили про плани створення спільної робочої групи з ООН для моніторингу прав людини на Донбасі. 
А щодо перевірки столичного ізолятора СБУ 6 квітня, то Василь Грицак заявив, що на замовлення російської розвідки диверсанти планували підірвати цю будівлю. І що є задокументована розмова про підготовку такого теракту. Омбудсмен Валерія Лутковська заявила, що від утримуваних в ізоляторі були деякі скарги на незадовільне медичне забезпечення та одноманітне харчування, але на відсутність медичної допомоги як такої, якісь перешкоди щодо зустрічей з адвокатами, родичами ніхто не скаржився. Своєю чергою Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що призначить правозахисника В’ячеслава Свірця відповідальним від ГПУ за нагляд за дотриманням прав людини в місцях позбавлення волі. А також Луценко звернувся до міжнародних організацій із закликом “не менш об’єктивно звертали увагу на умови утримання наших військовополонених. “Бо їх утримують у підземеллях шахт та інших приміщеннях, де норми утримання не схожі на ці абсолютно. Тим не менш саме тим Україна відрізняється від терористичних організацій, що ми дотримуємося прав людини навіть з такими особами”, – сказав Генпрокурор.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.8277 / 4.12MB / SQL:{query_count}