“Новий українець”

Як вплине на вітчизняну політику українське громадянство бізнесмена Костянтина Григоришина?

фото: nv.ua
Костянтин Григоришин (на фото) – відомий в українських політичних та економічних колах російський олігарх. Зараз він готовий відмовитися від подвійного громадянства: паспортів Росії та Кіпру. Бізнесмен отримує громадянство України. 
Як повідомляє Міграційна служба України, Григоришин дійсно звернувся до одного з її підрозділів із заявою на набуття українського громадянства за спрощеною процедурою. Причина – мільярдер народився в Україні, у місті  Запоріжжя. Мав українське громадянство до 2004-го. Його право на набуття громадянства за територіальним походженням не може бути обмежене державою. А у ЗМІ вже навіть з’являлась інформація про те, що Григоришин вже отримав громадянство.  
Разом із тим, нагадаємо, що у 2008-му СБУ забороняла йому в’їзд до України через участь у рейдерських захопленнях українських енергетичних підприємств. Боротися з людьми бізнесмена в державній енергосфері намагався Арсеній Яценюк на посаді прем’єра. У 2014 ро­ці він дав доручення міністру палива та енергетики не допускати представників Григоришина до державних компаній. Водночас, торік в інтерв’ю “Українській правді” олігарх повідомив, що консультує Президента України Петра Порошенка. Загалом же у ЗМІ неодноразово з’являлась інформація про те, що Григоришин є давнім бізнес-партнером Порошенка. 
Ностальгія за батьківщиною розпочалася у бізнесмена паралельно із загостренням бізнесових проблем у Росії. У Москві його звинувачують в ухиленні від сплати податків, на його майно наклали заочний арешт, який лишається у силі, не зважаючи на апеляції адвокатів. До всього, Григоришина оголошено у міжнародний розшук. 
“Коли слідство отримає повідомлення від Григоришина, що він повністю оплатив борг у розмірі 916 млн рублів з урахуванням пені і штрафів, які набігли, тоді ми вийдемо з клопотанням про скасування запобіжного заходу”, – цитує російських слідчих “Українська правда”
Голова Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко теж пов’язує бажання Григоришина стати українцем із проблемами мільярдера. “Він вирішив, що у Росії йому більше “нема що ловити”. Звісно, можна було зробити так, як інші російські бізнес-емігранти – ховатися у Сполученому королівстві. Однак, мабуть, Григоришин думає, що у нього ще є перспективи тут”, – зазначив політолог в коментарі “Пошті”.  
Через всі ці нюанси надання Григоришину громадянства викликало в Україні серйозну суспільну дискусію. Радикальна партія вимагає особисто від Президента роз’яснень щодо можливості надання громадянства мільярдеру. Заяву про це у Верховній Раді озвучив нардеп Ігор Мосійчук. Однак політологи вважають, що на особистому іміджі Президента, з яким пов’язують олігарха, це не позначиться, адже у Петра Порошенка “зараз є більші проблеми”. 
Нардеп від “Народного фронту” Олег Медуниця коментує діяльність Григоришина так: “Навряд хтось приносив більше шкоди для нашої громади за останні роки”. Депутат був обраний від округу м. Суми, де знаходиться одне із найбільших підприємств мільярдера – “Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання ім. М.В. Фрунзе”. 
Однопартієць Медуниці нардеп Андрій Левус також зазначає, що Григоришин веде бізнес із окупантами в Луганську та Криму. Тож, представники різних парламентських партій не у захваті від надання громадянства Григоришину, та ще й за спрощеною процедурою, апелюючи до Президента тим, що хоч  бізнесмен і народився у Запоріжжі, але не має “видатних заслуг” перед Україною, а натомість є фігурантом безлічі скандалів. 
У цьому контексті Президентові також нагадують про проблеми із отриманням громадянства добровольцями-іноземцями, які воювали чи продовжують воювати за Україну на Донбасі. У 2014-2015 рр. Президент на­дав громадянство кільком бійцям-іноземцям за заслуги перед Україною, але загалом це виглядало як піар-акція від влади, бо відмов щодо надання громадянства насправді було набагато більше. 
А от іноземцям для роботи в уряді громадянство роздавалося дуже просто. Тільки на початку цього року парламент у другому читанні ухвалив закон, що спрощує отримання громадянства іноземцями, які беруть участь в АТО (а перед цим дозволив іноземцям служити в ЗСУ). Для них вимогу безперервного проживання в Україні зменшили від п’яти до трьох років. При цьому, їм треба укласти контракт з українською армією і відслужити за ним три роки. Але якщо іноземець-доброволець із самого початку АТО ризикував своїм життям, захищаючи українську землю, проте не був офіційно оформлений під час ведення бойових дій, то відповідний закон на нього не поширюється.
Повертаючись до нинішньої скандальної ситуації  з Григоришиним і його “заслугами”, політолог Володимир Фесенко також розповів про шанси того, що СБУ або інші силові органи зашкодять бізнесмену перебувати в Україні. “У нього було багато конфліктів в Україні, його навіть заарештовували свого часу, але це давні історії. Якби сьогодні була політична воля, або СБУ мала б до Костянтина Григоришина питання, вони б уже спрацювали”, – пояснює “Пошті” експерт. 
Відмовити особі, що народилася на території України, держава не може. Отже і Григоришину, мабуть, не відмовлятиме. Після набуття громадянства, олігарх матиме всі права, що й інші власники українського паспорта. Григоришин навіть має шанс потрапити в українську владу. Щоправда, найближчим часом він не зможе балотуватися до ВРУ, бо кандидати мають проживати на території України впродовж п’яти років перед висуненням. Проте йому нічого не заважає створити свою партію або фінансувати політичні проекти будь-якого спрямування. Зрештою, з українською політикою Григоришин вже давно пов’язаний.
“Навряд чи Григоришин захоче особисто йти у політику, а щодо фінансування політичних сил, то колись його вважали одним зі спонсорів КПУ, пізніше, подейкують, він підтримував “Нашу Україну”, останнім часом говорять, що він допомагатиме Саакашвілі. Інші джерела взагалі не впевнені, чи матиме він гроші, аби спонсорувати політику”, – резюмує “Пошті” Володимир Фесенко.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7090 / 4.13MB / SQL:{query_count}