Дешевизна не для всіх?

Парламент суттєво знизив акцизи на вживані іномарки, але це ще не означає, що українці отримають справді доступні авто

фото: avtomaniya.com
Цього тижня в останній день весни парламент у другому читанні ухвалив зміни до Податкового кодексу щодо зменшення ставки акцизного податку на вживані імпортні автомобілі. Авторами відповідного законопроекту виступило близько ста нардепів, а “за” проголосувало 237 нардепів.
Передбачається, що в залежності від типу (бензинові чи дизельні) та об’єму двигунів акциз знизиться від 2 до 28 разів. Так, розмитнення авто з об’ємом бензинового двигуна 1 літр коштуватиме 63 євро замість 1761 євро, як є зараз.
Загалом зменшення акцизу має виглядати так:
до 1 л – 0,102 євро за кубічний сантиметр (раніше 1,09-1,44 євро в залежності від року випуску);
1-1,5 л – 0,063 євро (раніше 1,37-1,76 євро);
1,5-2,2 л – 0,267 євро (раніше 1,64-2,44 євро);
2,2-3 л – 0,267 євро (раніше 2,21-4,99 євро);
понад 3 л – 2,2 євро (раніше 3,33-4,99 євро).
Щодо авто з дизельними двигунами:
до 1,5 л – 0,103 євро за кубічний сантиметр (раніше 1,367-1761 євро) 
1,5-2,5 л – 0,327 євро (раніше 1,923-2,209 євро)
2,5 л і більше –  2,209 євро (раніше 2,779-4,715 євро).
Закон ще має підписати Президент. Якщо все буде добре, то зміни мають вступити в силу з 1 липня цього року, а діятимуть тимчасово – до 31 грудня 2018-го. Але є безліч нюансів, які вказують на те, що все одно для більшості українців вживані іномарки не стануть такими вже доступними.
Те, що зміни не стосуватимуться авто, завезених із Росії та окупованих територій нікого не здивувало, і сумувати з цього приводу не треба. А от щодо авто з ЄС, то експерти зазначають, що великого напливу дешевих іномарок не буде. Ставки не застосовуються на авто, які ввозяться на митну територію України особою не для власного використання або на користь інших осіб за договорами купівлі-продажу, поставки, комісії, доручення, поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів. Їхати за автомобілем закордон треба буде самому. Також дозволяється ввозити тільки один автомобіль на рік, і впродовж року його не можна продавати. Але найважливіший нюанс є в іншому, авто має відповідати екологічному стандарту Євро 5 і бути випущеним до 1 січня 2010 року. Тобто йдеться лише про пільговий період для 5-6 річних авто. І щодо доступності таких автомобілів для більшості українців навіть зі зниженими акцизами думки розходяться і в експертів. Зрештою, у кожного своя думка про те, за якою ціною може собі дозволити придбати авто пересічний українець.

“На ринок нових автомобілів цей закон не вплине. Але для звичайних людей, які давно прагнули завести для власних потреб автомобіль це буде позитив. Найбільше акциз вплине на ціну автомобілів з бензиновим двигуном об’ємом від 1 до 2,2 літра – знизить вартість від 2,3 до 4 тисяч євро. Дизельні авто з двигуном до 2,5 літра – подешевшають на 3,9 тисячі євро. Також знизиться ПДВ на цю суму. Зрештою, в Україні можна буде знайти іномарки, не старші за 5 років за ціною від 5 до 9 тисяч євро. Зараз такі автомобілі коштують на 3-6 тисяч євро дорожче”, – зазначає автомобільний експерт Олег Омельницький, повідомляє Gazeta.ua
Водночас, генеральний директор Асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко трохи іншої думки. “Враховуючи можливе невелике подорожчання авто до 5-6 років з появою попиту на такі авто в ЄС, істотного падіння ціни для українців на б/в авто, не буде… Враховуючи те, що модельний ряд заводи змінюють 1 раз в 6-7 років, цикл зміни нових авто європейцями теж 6-7 років, адже на новий модельний ряд ціни падають несуттєво, то дешевих автомобілів з ЄС зараз я просто не бачу і їх не буде. Можу помилятись, але не треба  мені показувати одиничні випадки зі “вбитими” авто 2011 року за 5-7 тисяч євро”, – написав Назаренко на своїй сторінці у Facebook.
Еспресо.TV поширив ще один допис Олега Назаренка в соцмережі (допис учора вже чомусь не відображався). “Верховна Рада прибрала з авто до п’яти років акциз і всі радіють, хоча ці авто (до п’яти років) в ЄС дорогі і ніхто їх сюди не повезе! Де логіка? Хочете зробити людям дешеві авто? Так зніміть обмеження євро-5 і 6, і тоді люди привезуть дешеві авто. Чому, коли я вимагав зняти обмеження євро-5 і не забороняти імпорт євро-4, то нуль підтримки нардепів і преси, а тут – ажіотаж? Парадокс!? Чи піар добре поставлений? Зніміть краще обмеження щодо імпорту авто до п’яти років і буде людям щастя! Але цього ніхто не чує ”, – писав експерт.
Також треба зазначити, що фактично пільговий період передбачено на 2,5 роки, але  з 1 січня 2018 року в Україні вводиться екологічний стандарт Євро 6 (моделі, випущені пізніше осені 2015). І такий крок в майбутньому, як повідомляє “Економічна правда”, заборонить імпорт авто віком старше 3-4 років стандарту Євро 5. Тож навіть в останній рік пільгового періоду для розмитнення вибір автомобілів буде дуже обмеженим, а зекономити зможуть заможніші наші громадяни. Адже нові дворічні іномарки навряд чи у 2018-му вже стануть доступними для більшості українців.   
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.8394 / 4.11MB / SQL:{query_count}