Надія на майбутнє

На своїй першій прес-конференції Надія Савченко заявила, що якщо українцям треба, то вона буде президентом. Але “вже завтра” на Банкову не збирається

фото: прес-служба ВО “Батьківщина“
Повернення Надії Савченко додому після понад 700 днів перебування за ґратами в Росії, очікуване, але насправді несподіване, сколихнуло українське суспільство. Експерти, політики, журналісти вже давно розмірковували, яке майбутнє може чекати її тут, а зараз ці розмови тільки активізувались. Ставши справжнім символом української боротьби з Кремлем і вже будучи як народним депутатом, так і членом ПАРЄ, Надія Савченко нині просто вривається в наше політичне життя. Ті, хто так радісно зустрічали її в аеропорту, тепер можуть серйозно нервувати і думати, як втримувати свої рейтинги, котрі ще залишилися. 
Сама ж Надія Савченко одразу після повернення справила доволі двояке враження. Вона не дуже-то хотіла приймати квіти, просто кричала на журналістів, поводилась навіть зверхньо. Її можна зрозуміти, бо після полону і російських ґрат, звичайно ж, що хотілося простору. 
За неї боровся весь цивілізований світ, і звичайно, вона це розуміє. А коли вона фактично кричала під час свого виступу в аеропорту, то, зрештою, говорила те, що, мабуть, хотіли почути українці. І, мабуть, багатьом також сподобалась її дещо зухвала поведінка в Адміністрації Президента. Савченко була такою роздратованою на російському судилищі, такою вона виглядає і тут вже на волі. 
Їй поки не треба хотіти подобатися комусь, особливо простим українцям, простота і радикалізм справляє більше враження. Але надалі важливо самій все не зіпсувати своєю поведінкою і заявами. Бо вже видно, що за простотою, відвертістю і героїзмом в Надії Савченко великі амбіції. Щодо того, який з неї політик, поки зрозуміло лише, що недосвідчений, нетиповий, навіть для новачків.
Багато експертів не тільки в нашій країні вже назвали її надією України, але так само багато справедливо зазначають, що зараз не потрібно одразу ніким зачаровуватись. За два роки після Революції Гідності і за час війни з Росією ми вже бачили в нашому парламенті і героїв Майдану, і лідерів, які паразитують на цій темі, і навіть начебто бойових офіцерів, які всі перетворилися в очах суспільства мало не на клоунів. Також ми чули і “сильні” заяви, бачили ексцентричні вчинки і навіть бійки від “героїв”, що вже перестали подобатись усім. 
А щодо сьогоднішньої ситуації з активним стартом Надії Савченко в політичному житті України, то вона сама заявила, що їй не треба дати спаскудитись. 
“Людина тільки вийшла з тюрми. Я думаю вона заспокоїться… Ця людина дуже імпульсивна, гаряча. Українці повинні бути готовими, що їхній національний характер у повній мірі виразився у Савченко… Політики бувають різними. Бувають успішними і неуспішними. Я не говорив, що у Савченко гарантовано успішна доля. Ми цього не знаємо, це ризик, воля. В неї може скластись, а може не скластись. Багато героїв Майдану, до прикладу, як політики не вийшли, бо це не їхнє... Я завжди їй говорив “Йди за своєю інтуїцією, слухай свій внутрішній голос. Якщо він кличе тебе до сили правди, яку ти можеш стверджувати, роби це”. Але політика, безперечно, змусить її бути дипломатичною, меш різкою, шукати компроміси. А вона не така досвідчена людина, в неї немає цього навика”, – сказав адвокат Савченко Марк Фейгін в інтерв’ю “Українській правді”, коментуючи зустріч його колишньої підзахисної з українцями в аеропорту і її політичне майбутнє. 

У політичних хащах Ради

Надія Савченко на позачергових парламентських виборах – 2014 була першим номером “Батьківщини”. Вона склала присягу нардепа заочно і була включена до комітету ВРУ з питань національної безпеки і оборони. Її іменем навіть підписували законопроекти.
Тепер же повноцінно приступити до парламентської роботи Савченко зможе вже на найближчому засіданні у вівторок, 31 травня.  В “Батьківщині” заявили, що вона буде працювати у вже згаданому комітеті. Сама Савченко, заявила, що ще не знає в якому комітеті буде точно працювати, але ініціюватиме створення спеціального комітету чи комісії, яка займатиметься наведенням ладу в армії. 

фото: Елена Зорина
А про те, що вона одразу включиться в роботу, сама Савченко дала зрозуміти одразу після повернення в аеропорту 25 травня, а також вже під час зустрічі з Президентом і відвідин партійного штабу “Батьківщини” в той же день.
В АП Савченко заявила, що працюватиме для звільнення усіх українських  полонених. Відомо також, що вона вже зустрілася з родичами українців, які перебувають у полоні бойовиків на Донбасі. Загалом на сьогодні таких офіційно є 114. 
Багато експертів зазначають, що в Савченко є великий міжнародний авторитет і тому вона може бути дуже корисною для України на засіданнях Парламентської асамблеї Ради Європи, та загалом як голос України у світі. Нагадаємо, що також ще наприкінці 2014-го Савченко стала членом постійної делегації України в ПАРЄ.
Щодо діяльності власне в українському парламенті, то Савченко доведеться скурпульозно вивчати ситуацію, яка склалась у ВРУ за два роки. Її нинішня фракція була в коаліції, а тепер у дуже жорсткій опозиції до Президента. Повернення Надії Савченко є значним посиленням “Батьківщини”, яка і так у світлі останніх соціологічних досліджень лідирує за підтримкою українців. Ця політсила виступала за дострокові парламентські вибори, очевидно, що і продовжить педалювати це питання. Повернення Савченко, на думку деяких експертів, робить такі вибори ще більш ймовірними, але для них потрібні законні підстави, а не лише Надія. Тож побачимо, як розгортатиметься ситуація.
Зрештою, експерти називають Савченко великим головним болем для самої Тимошенко, лідера “Батьківщини”. Адже двом таким харизматичним особам буде важко ужитися в одній політсилі. “Савченко не впишеться у фракцію “Батьківщина” у другорядній ролі – не зможе в силу амбіцій, навіть якщо захоче”, – каже політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, інформує “Новое время”.
 У ЗМІ з’являлись навіть повідомлення про те, що Савченко одразу посварилась із Тимошенко, але в “Батьківщині” все спростували. Там повторюють, що Надія є командним гравцем. Вона майже дві години 25 травня спілкувалась із Тимошенко, а також познайомилася з усією фракцією.
Сьогодні чути багато думок, і про те, що будувати свою політичну кар’єру Савченко може і поза “Батьківщиною”, але сама Надія поки спростовує такий розвиток подій. Тож тепер залишається подивитися, чи зможе вона вести якусь свою гру, чи її використовуватимуть вже досвідчені політики. 
“У неї немає досвіду, вона досить пряма людина з поділом на чорне та біле, з таким підходом важко бути в політиці та Раді. Чим більше вона занурюватиметься у політичні інтриги та конфлікти, тим гірше до неї ставитимуться”, – зазначає керівник Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, повідомляє BBC-Україна.
Разом із Савченко пріоритети і риторика фракції “Батьківщина” можуть дещо змінитись. Але владі, Президентові Порошенку, із таким новим опозиціонером як Савченко, легше точно не стане. При цьому зазначимо, що, звичайно, про позачергові президентські вибори говорити відразу не треба, в Україні їх добитись практично неможливо. А до чергових у 2019-му політичні розклади в Україні можуть змінитись ще кілька разів. 
Сама Савченко про свою готовність до президентства, хоч і “не вже завтра”, але заявила. Заява, звичайно, цікава, але тепер хочеться лише побачити, щоб вона спершу розкрилась як політик.

Заяви Савченко

Для Надії Савченко у п’ятницю, 27 травня, представники “Батьківщини” вже провели екскурсію парламентом. А перед цим вона дала прес-конференцію для українських та іноземних журналістів у малому залі Палацу мистецтв “Україна”. На відміну від спілкування з пресою 25 травня, учора Надія Савченко виглядала вже спокійною і впевненішою. Далі ми вибрали найцікавіші її коментарі з різних питань.

Про повернення Криму
“Війною треба було Крим не віддавати. Ось був певний період, коли нам треба було йти і захищати нашу землю. Ми його пропустили. Чому пропустили? Це питання окреме… Я відчувала, що буде Третя світова війна, і в мене це передчуття ще залишилося. Якщо вона буде, то Крим повернеться. Якщо не буде, то Крим все одно якось повернеться. Достукавшись до людей, що це була помилка. Я буду над цим працювати”.

Про повернення полонених, політв’язнів і звільнення окупованих територій
“Я заради того, щоб вирвати кожного нашого, готова говорити з самим чортом, якщо це допоможе. Тому я не відкидаю будь-які механізми. Кажуть, не треба з сепаратистами говорити в політичному полі. Ні, я готова з ними говорити. Я буду йти на контакт з усіма. Це не означає, щоб ви розуміли, що я з ними поручкалась, поцілувалася, завтра подружилася, і ми вже зробили разом Україну навпіл. Ні. Але я буду йти на контакт з людьми для того, щоб подіяло”
“Люди, з якими я познайомилася, поки сиділа у в’язниці, мені вони писали листи, світові політики, які мають зі мною одне бачення, і хотіла би, щоб ми склали міжнародний комітет, який буде займатися питанням звільнення окупованих територій.  Такий міжнародний комітет має займатися і питанням визволення політв’язнів. Ми будемо працювати і на міжнародному полі, і на всіх фронтах теж”

Про вибори на Донбасі
“Якби ми були одні українці – самі ми між собою порозумілися б. Дуже багато радників у нас, і нам не дадуть своїм розумом думати. Зараз вибори не можуть бути, тому що в нас незакритий кордон України. Ось це перше, поки ми, українці, не станемо думати і вирішувати самі, вибори неможливі. Якщо у нас будуть відкриті кордони і будуть багато радників, то ми довибираємося”

Про мінські домовленості
Не скажу, що я вважаю їх достатньо ефективними. Та вони принаймні загасили полум’я, яке на той час горіло дуже боляче для всіх. Стріляти стали менше. Дякую за це мінським домовленостям, людям, які почали думати, чи варто тиснути на гачок”.

Про роботу у парламенті
“Я обов’язково піду в Раду. Мені вже два роки прогули ставлять. По-перше, я зніму себе з трибуни і повішу інший плакат “Волю всім тим, хто там ще сидить”. Обов’язково! “Батьківщина” вже такий плакат робить”.
“Я знаю дві структури зсередини: армія та в’язниця. Перше, чим я буду займатися – це комітет чи створення спецкомісії по контролю. Я буду займатися в комітеті по армії, по логістиці, по тому, як все відбувається. Я знаю, як там на передовій. Я знаю всю корупцію в армії. Буде така комісія”.

Про лідерство у “Батьківщині” і вірність фракції 
“У партії “Батьківщина” є голова, лідер. Я планую працювати ефективно, для цього абсолютно непотрібно очолювати партію. Буде треба – то треба, не треба – то я можу просто працювати ефективно її членом”.
“Я дуже дякую партії “Батьківщина” за те, що вона включила мене в свій партійний список. Я не перебіжчик. Я не прийшла сьогодні з партією “Батьківщина”, а тепер піду кудись в третю, десяту чи вийду позафракційним депутатом. Ні, не вийду. Якщо будуть у фракції якісь питання, які мене не влаштовуватимуть – ми будемо розмовляти і їх вирішувати. Щоб ви розуміли, я десять років служила в армії не тому, що я була згідна з цією системою. Але з неї не втікала, як багато хто. Я боролася з нею зсередини”.

Про президентство
“Давайте запитаємо так: українці, якщо вам треба, щоб я стала президентом - добре, я буду президентом. Я просто не зовсім вірю, що у нас люди вже навчилися голосувати не за гречку. Не скажу, що я хочу. Я люблю літати, але, якщо треба, я зроблю все, що треба, я пройду і цей шлях”.
“Просто завтра я на Банкову не збираюся. Мені там завтра немає чого робити. Коли буду готова і зможу, коли відчую це сама, якщо люди скажуть, що я потрібна там, тоді піду. Але я піду одразу, як вийде перший Майдан, якщо люди вийдуть і скажуть, що я там непотрібна, то обома руками за крісло не триматимусь, а вийду і скажу “добре”. І ніяких питань не буде”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.4082 / 4.2MB / SQL:{query_count}