Страсті за Генпрокурором

Сьогодні парламентарі знову можуть повернутись до голосування за законопроект, який дозволить Юрію Луценку очолити ГПУ

фото: liga.net
Можна довго дискутувати про те, яким генпрокурором буде нинішній голова фракції БПП Юрій Луценко, але очевидно, що Президент Петро Порошенко таке рішення прийняв. І  всі розмови про кілька кандидатур, які розглядались в АП, чи вимоги громадських активістів про відкритий прозорий конкурс залишились y минулому. От тільки власне призначення Луценка в ГПУ супроводжується великим скрипом, адже для цього потрібно міняти законодавство. Юрій Віталійович не має ані юридичної освіти, ані стажу прокурорської  роботи, як цього вимагав закон. Щоб прибрати ці незручні норми, у БПП підготували особливий законопроект, але одразу ж і розпочались проблеми. Так, спочатку, ще у квітні, профільний комітет ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності раптово підтримав не законопроект “під Луценка” №4469, авторства депутатів від БПП Сергія Алєксєєва та Руслана Князевича, а документ під номером 4481, який ініціювали Віктор Развадський від “Волі народу” і Микола Паламарчук також із БПП. 
Але цього тижня, 10 травня, парламентарі таки включили, хоч і не з першої спроби, до порядку денного саме законопроект №4469, а вже для його ухвалення голосів так не вистачило (забракло лише двох), як після цього для повернення до розгляду. І це стало ще одним доказом того, що насправді немає ніякої коаліції на двох, у БПП і “Народного фронту” голосів на ухвалення рішень не вистачає. 
Тут треба зазначити, що голосуванню передувала зустріч самого Луценка із фракцією “Народний фронт”. І у цій політсилі заявили, що законопроект №4469 підтримають, а вже після голосування заявляли, що голосів не додали колеги із БПП. Тут треба зазначити, що у вівторок під час голосування за документ за основу фракція “Народний фронт” дала 72 голоси із 81 (один нардеп не голосував, 8 були відсутніми), а  у БПП – 115 із 144 (відсутніми були 15, не голосували 4, утрималися 5 і ще 5 нардепів проголосувало “проти” і серед них “єврооптимісти” Лещенко, Найєм, Заліщук, а також колишні представники “Самопомочі”, які прийшли рятувати коаліцію, Кривенко і Кишкар). Голоси депгруп “Відродження” і “Воля народу” (відповідно 16 і 15) не допомогли.
Така невдача, разом із провалом ще кількох законопроектів, привела до того, що Президент Петро Порошенко навіть не полетів до Лондона,  цей візит був запланований на 11-12 травня. Хоч деякі політичні опоненти Порошенка тепер говорять, що гаранту було соромно їхати на британський антикорупційний форм через те, що його переслідує офшорний скандал, у прес-службі повідомили про перенесення візиту і пояснили це саме “ситуацією, що склалася довкола обрання нового Генерального прокурора та несхваленням парламентом законів, необхідних для продовження співпраці з МВФ”.
“Зараз це ті реформи, які потрібні країні. Це той випадок, коли внутрішня політика вносить корективи в міжнародну діяльність. Я продовжу консультації з депутатами”, – так прокоментував своє рішення Президент.

фото: politeka.net
Чи дадуть консультації результат, і якою буде внутрішньофракційна дисципліна депутатів від БПП при голосуванні за відкриття шляху Луценкові до ГПУ ми можемо побачити вже сьогодні, 12 травня. Адже і в БПП, і “Народному фронті” заявляли, що з’явиться новий законопроект, схожий на вже згаданий проект №4469, який вирішить питання і голосуватимуть вони за нього саме сьогодні. Учора, 11 травня, цей ще законопроект, тепер під номером 4645 вже з’явився, до парламенту його внесли депутати від БПП Віктор Король та “Народного фронту” Сергій Драюк. У новому законопроекті зазначено, що на посаду генпрокурора може бути призначений громадянин України, який, зокрема, має вищу освіту та стаж роботи у сфері права або досвід роботи у законодавчому та/або правоохоронному органі не менш як п’ять років. Також передбачається дозвіл на призначення місцевими прокурорами фахівців у сфері права без досвіду роботи в прокуратурі. А введення в дію положень закону про прокурорське самоврядування відкладається до 15 квітня 2017-го.
Профільний комітет вже підтримав цей документ. Президент визначив його як невідкладний. І тепер залишається лише проголосувати сьогодні в сесійному залі. Тут проблема тільки в тому, що насправді регламент ВРУ не дозволяє двічі впродовж однієї сесії голосувати за одне питання, але парламентарі виправдовуються, що тепер це вже новий законопроект, а тому начебто можна. Зрештою наші депутати і не на такі кроки йшли, навіть нинішню нову коаліцію ніхто не може достеменно підтвердити документально, але уряд правдами і неправдами змінили і “коаліціянти” продовжують робити вигляд, що все у них добре і все в межах законодавства.
У випадку вдалого голосування за законопроект №4645 сьогодні Президент одразу ж зможе офіційно внести на розгляд депутатам кандидатуру Луценка на посаду генпрокурора. Навряд чи за законопроект, який відкриє шлях Луценкові, а потім і за власне його призначення голосуватимуть колишні коаліціянти “Самопоміч”, Радикальна партія і “Батьківщина”. Лідер останньої Юлія Тимошенко категорично заявила, що проти кандидатури будь-кого без юридичної освіти і, зокрема, Юрія Луценка. 
На допомогу БПП і “Народному фронту” можуть прийти депгрупи “Відродження” і “Воля народу”. І “єврооптимісти” із БПП кажуть, що перемовини щодо призначення нового генпрокурора йдуть саме з екс-регіоналами. “Юрій Луценко – найкраще, що може собі дозволити Петро Порошенко або, якщо хочете, оптимальне, в його розумінні, що він може запропонувати суспільству. З цим можна сперечатися, можна не приймати, засуджувати, але це так. Але, чорт візьми, я не розумію, чому до цього повинні бути причетні колишні “регіонали”, спонсори Януковича, партнери Курченка, Арбузова і Черновецького. Чому ми повинні бути вдячні за нового генпрокурора ділкам та хамелеонам, що осміхаються та бравують підкилимними договорняками? Навіщо, якщо в залі цілком достатньо цілком адекватних депутатів? Чому потрібно шукати компроміс із тими, а не з цими?”, – написав на своїй сторінці у Facebook Мустафа Найєм. 
Сам Луценко ще перед голосування за законопроект №4469 заявляв, що зміни законодавства будуть не для нього, а для того, щоб завести в ГПУ людей, котрі раніше не працювали у корумпованій прокурорській системі. А той же Найєм також розповідав, що під час засідання їхньої фракції Луценко обіцяв, що йому ніхто не вказуватиме, що робити в ГПУ, а також, що там більше  не буде “сходняков” депутатів.
Тож, що з цього усього вийде і чи взагалі Юрій Луценко стане головним прокурором країни, ми побачимо вже найближчим часом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.4061 / 4.13MB / SQL:{query_count}