Першотравнева реформа

Наступного тижня набуває чинності Закон України “Про державну службу”. Документ мав би відкрити шлях в органи державної влади для професійних і незалежних чиновників

Нелегкий шлях напрацювання, узгодження, прийняття та підписання документa пройдений, і набуття чинності законом, що повинен реформувати державну службу в країні, здається невідворотним. “З першого травня запускаємо новий закон про державну службу. Я дуже би хотів, щоб державна служба була професійною, і нам потрібно дуже багато зробити. Нас багато хто вмовляв перенести на інший термін впровадження цього закону. Ні!”, – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман 25 квітня у відеозверненні на своїй сторінці у Facebook.
Реформа держслужби й справді зустрічала спротив: 26 листопада в парламенті не відбулося заплановане голосування за закон, а два тижні тому низка депутатів своїм законопроектом у Верховній Раді намагалася перенести набуття ним чинності на перше травня 2017-го. Авторами законодавчої ініціативи були Сергій Валентиров (фракція “Блок Петра Порошенка”), Олександр Пономарьов (“Воля народу”), Євген Балицький (“Опозиційний блок”), Андрій Шипко (парламетська група “Відродження”). Вони наполягали на тому, що деякі норми закону не узгоджуються між собою та іншими законодавчими актами України.
“Ніяких фатальних неузгодженостей немає. Це була ініціатива кількох не зовсім суспільно відповідальних осіб, яку, на щастя, ніхто не підтримав, і вона вже втратила актуальність”, – розповів “Пошті” один iз авторів закону Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ. А Денис Бродський, експерт громадської ініціативи “Реанімаційний пакет реформ”, в ефірі “5 каналу” пояснив, що політики побоюються втратити свій вплив на кадровий відбір до державних органів.

Суть закону

Нововведення, що вступають y дію після Великодня, повинні створити професійний апарат, незалежний від політиків та політичних настроїв у суспільстві. Так закон розрізняє адміністративні, політичні та патронатні посади. При цьому адміністративні посади закріплюються за державними службовцями, які працюють у Секретаріаті Кабінету Міністрів України, міністерствах, місцевих державних адміністраціях, органах прокуратури та військового управління, у закордонних дипломатичних установах України та інших державних органах.
“Головні новели закону: по-перше, чітко розмежовується політика і державна служба. По-друге, всі призначення на посади в державній службі відбуватимуться на конкурсних засадах. По-третє, матиме місце ціла низка технічних новел. Наприклад, змінюються категорії державних службовців. Зараз діє дивний спосіб класифікації посад на сім категорій. І ніякої логіки в розподілі між цими категоріями немає. Відповідно до європейських панівних тенденцій в новому законі закріпили три категорії державних службовців. Категорія А – це керівники державних органів чи їх апаратів і їхні заступники. Категорія Б – керівники структурних підрозділів в апаратах органів державної влади і їхні заступники. Категорія В – це спеціалісти”, – розповів Ігор Коліушко.
Згідно з законом державний службовець категорії А не має права бути членом політичної партії чи суміщати державну службу зі статусом депутата місцевої ради. І взагалі жоден чиновник не зможе обіймати посади в керівних органах політичної партії.
Функції керівника державної служби у Секретаріаті Кабінету Міністрів України виконуватиме Державний секретар Кабінету Міністрів України, у міністерстві – державний секретар міністерства, в іншому центральному органі виконавчої влади – керівник відповідного органу. У державних органах, де посади керівників належать до посад державної служби, державною службою завідуватиме їхній керівник, а в тих державних органах, де очільник займає політичну посаду, або в разі прямого підпорядкування окремій політичній особі, апаратом установи керуватиме очільник її секретаріату.
Наразі повноваження державного секретаря Кабінету Міністрів та його заступників виконують Міністр Кабінету Міністрів та його заступники, а повноваження державних секретарів міністерств – заступники міністрів-керівники апаратів. Так триватиме до призначення на посади осіб за результатами конкурсу, але не довше, ніж до першого січня 2017 року.
“Міністри приходять і йдуть, а професійний апарат має залишатися. Це машина, яка буде їхати ефективно в напрямку, який вибирає міністр... Міністр може поміняти держсекретаря тільки тоді, коли в нього є об’єктивні зауваження до якості виконання завдань… чи за підозри в корупції, але він має звернутися до Комісії, довести, їй що працює держсекретар погано, тоді Комісія має йому запропонувати іншого”, – пояснив Денис Бродський.
Саме Комісія з питань вищого корпусу державної служби обиратиме чиновників категорії А, зокрема керівників місцевих державних адміністрацій. На підставі рішень Комісії уряд вноситиме подання Президентові, а він вже призначатиме топ-чиновників на посади. До складу Комісії увійде 12 чоловік, четверо – представників громадськості, а також представники Верховної Ради, Президента, Кабміну, профспілки та асоціації роботодавців. За посадою до Комісії ввійдуть голова Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного агентства України з питань державної служби.

Скорочення не вимагають

“Сам закон не передбачає скорочення працівників. Мається на увазі те, що в законі вужче, ніж сьогодні, визначається поняття державних службовців. Деякі категорії працівників залишаються власне працівниками, але перестають бути державними службовцями. Це стосується, наприклад, помічників народних депутатів, яких абсолютно неправомірно було віднесено в свій час до державних службовців, тому що вони ніякого відношення до державної служби не мають і не відповідають стандартам навіть тої державної служби, яка виписана діючим сьогодні законом. Також позбавлять статусу держслужбовця низку обслуговуючих посад в органах влади. Кабінет Міністрів має ще затвердити, які саме посади потрібно вивести за межі державної служби”, – розповів Ігор Коліушко. 

фото: ghall.com.ua
Так, з першого травня статус державного службовця втрачають заступники міністрів, голова та члени Рахункової палати, ЦВК, голова РНБО (всі, хто призначається не за конкурсом), помічники народних депутатів, помічники суддів, всі працівники НБУ, патронатна служба (помічники, радники, прес-секретарі), бібліотекарі, IT-шники та всі інші, хто виконує функції з обслуговування державного органу (а не розробки політики). “Ключове питання, як з ними бути, і чого вони можуть очікувати? В перший робочий день після першого травня всі мають бути повідомлені про зміну істотних умов праці (бо статус державного службовця – це все-таки істотна зміна). За Кодексом Законів про працю, після попередження вони мають 60 днів на визначення, чи приймають вони цю зміну умов і працюють далі, чи звільняються. Протягом цих 60 днів з дня попередження всім цим працівникам гарантуються оплата праці, пільги, гарантії, компенсації та все те, що вони мали як держслужбовці. Ну і головне – їхня заробітна плата не може бути меншою, ніж була за часів роботи на держслужбі”, – написала парламентар Альона Шкрум на своїй сторінці у Facebook 20 квітня.
Раніше вона повідомляла, що взагалі держслужбовців має стати на 50-100 тисяч менше (восени їх приблизна кількість становила 270 тисяч. Проте дотепер триває дискусія: чи втрата статусу державного службовця матиме більше негативних чи позитивних наслідків. “З одного боку, такі працівники позбудуться обмежень, які накладаються на державних службовців, матимуть можливість суміщати свою роботу з іншою діяльністю. З іншого боку, вони втратять той славнозвісний стаж державних службовців, який, щоправда, зараз вже не гарантуватиме великих пенсій”, – розповів Ігор Коліушко.

Зарплати зростуть

Разом iз професійними вимогами (зокрема з 2019 року кожен чиновник повинен буде володіти принаймні однією офіційною мовою Ради Європи), для держслужбовців зростатиме й мінімальна зарплата – до суми, не меншої, ніж дві мінімальні заробітних платні. При цьому надбавки становитимуть не більше 30%, а 70% отримуваних грошей повинно дорівнювати посадовому окладові (на сьогодні все навпаки – чистий заробіток держслужбовця складає близько 30%, решта – премії та надбавки). 
“Наразі найменша посадова ставка для посадовця найнижчої категорії становить 900 гривень… Вона має становити дві мінімальні зарплати, а це на сьогодні приблизно 2700 гривень. Далі ця зарплата має рости з кожним оцінюванням, підвищенням, з кожною посадою та кожним роком роботи”, – ще наприкінці року розповіла для Радіо Свобода Альона Шкрум.
Проте вдвічі більшу зарплату платитимуть аж з першого січня 2019-го. До того мінімальний посадовий оклад чиновника поступово зростатиме: від 1,25 мінімальної зарплати (з січня 2017-го) до півтора суми мінімальної зарплати (з січня 2018-го) і 1,75 розміру мінімальної зарплати з першого липня 2018.
“Підвищення зарплат для державних службовців – критично важливе. Якщо з уведенням y дію закону ми не підвищимо зарплати тим, хто буде за новими правила призначатися на посади, ми втратимо шанс реформувати державне управління, бо професіонали не підуть на конкурси”, – зауважив Ігор Коліушко. На його думку, закон передбачає дуже несуттєве підвищення заробітних плат. “Сьогодні треба приймати концепцію реформування і в межах цієї концепції створювати нові підрозділи в міністерствах, набирати в них людей на підставі прозорих конкурсів і платити їм від 25 до 50 тисяч гривень зарплати. Якщо залишиться нинішня шкала – від двох до 12 тисяч – ніхто туди не піде. Там залишаться ті, хто є, або ж будуть приходити в надії красти чи отримувати доплату в конвертах”, – додав він.
Раніше звучали обіцянки колишнього прем’єра Арсенія Яценюка збільшити зарплати держслужбовцям за рахунок спеціального фонду, створеного за рахунок ЄС та інших міжнародних донорів. “Цей фонд не створений, але розмови про нього тривають. Ще торік Європейський Союз запропонував Україні гроші на підтримку, умовно кажучи, Фонду зарплати державних службовців. Але Кабінет Міністрів повинен був затвердити стратегію реформування державного управління, яка б продемонструвала, що через п’ять років ми отримаємо ефективну самодостатню державну службу і відповідну систему органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів досі (з літа минулого року) не затвердив цієї стратегії. Сьогодні продовжуються переговори про те, що має бути предметом цієї стратегії і яка реформа має відбутися, щоб європейці дали гроші”, пояснив Ігор Коліушко.
Олег Синютка, голова Львівської ОДА:
– Думаю, що не буде ніяких суттєвих змін, тому що речі, які пов’язані з обранням кандидатів на посади на конкурсних засадах, ми уже впровадили, не чекаючи закону про державну службу. Навпаки, це була наша ініціатива, погоджена Президентом. Що стосується зарплат, я не переконаний, що вони будуть суттєво вищими від тих, які виплачені за минулий місяць. Вони не залежать від керівництва, мого чи будь-чийого іншого. Сьогодні визначені норми, і багато людей отримують півтори-дві тисячі гривень. Голова ОДА має найвищу зарплатню, його посадовий оклад становить сім тисяч гривень. У зв’язку з програмою, яку буквально місяць тому підтримала облрада, ці виплати збільшилися до трьох-п’яти тисяч гривень. Ми оголошували конкурси на посади директорів департаментів, начальників управлінь. Наприклад, за конкурсом обрано директора департаменту економічної політики, за конкурсом запропоновано керівника Сокальської райдержадміністрації. Тобто вже є багато посадовців, які проходили конкурсний відбір, який уже в обов’язковому порядку впроваджено законом України. В конкурсну комісію входили представники громадських організацій, представники вищих навчальних закладів, зокрема Українського католицького університету, представники бізнесу, в тому числі й кадрових агентств, також були представники Академії управління при Президентові України. Не чекаючи реформи, ми ще в кінці минулого року на 30% скоротили апарат ОДА і на 20% скоротили структуру обласної адміністрації. По суті, в нас ця реформа уже завершена. Ми побачимо, як почне працювати Закон України “Про державну службу” впродовж травня, й з червня обов’язково відкоригуємо ті нюанси, які пов’язані з впровадженням закону. Я дотримуюся погляду, що межі досконалості немає і прийняття та впровадження закону – це одна зі сходинок до того, щоб державний чиновник відповідав своєму статусові й тим сподіванням, які покладає на нього суспільство.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4207 / 4.11MB / SQL:{query_count}