Коаліційно-урядова комедія

Дві коаліційні фракції підтримали Гройсмана на посаду прем’єра і вже узгодили склад уряду. Голосування має відбутись сьогодні…

фото: rada.gov.ua
Наші політики мріють, щоб українці їм вірили і ставились до них серйозно, а іноземні лідери бачили в них надійних партнерів. Але роблять вони все так, що виникає лише два питання: як за таких можна голосувати і як з ними можна співпрацювати?! Українцям епопея із формуванням нової коаліції та уряду вже відверто набридла, тож нині на цю тему висловлюється більше жартів, аніж якихось надій. Більшість свідомих людей розуміє, що новий уряд автоматично не вирішить усіх наших проблем. Політикам треба мінятись докорінно, але вони цього не збираються робити. На Заході також бачать увесь той фарс, який відбувається в нас, але ще продовжують підбадьорювати, мовляв, працюйте нарешті, щоб не проґавити останній шанс. Ті дедлайни щодо формування нашого уряду, які у ЗМІ поширюються від імені світових лідерів, насамперед стосуються того, що роботу над помилками потрібно почати якнайшвидше.
А в цей час дві найбільші фракції парламенту БПП і “Народний фронт”, які вже офіційно загалом долучили до свого складу 226 нардепів мінімально необхідних для формування коаліції, далі торгувались. Заява про відставку з посади глави уряду Арсенія Яценюка не голосувалась ні 12, ні 13 квітня. Відставка прем’єра без чіткої впевненості у тому, що одразу буде можливість призначити наступника, могла лише загострити ситуацію.
Учорашнє засідання парламенту взагалі закрилось достроково, бо старі-нові коаліціянти на той момент так ще і не домовились щодо складу уряду. І це навіть більше стосувалось домовлянь усередині однієї фракції БПП. Тим часом у “Народному фронті” то погрожували, що вийдуть із процесу перемовин, то запевняли, що цього не зроблять.
Але головний претендент на прем’єрське крісло, учора ще спікер ВРУ Володимир Гройсман, відкриваючи парламентське засідання 13 квітня заявив, що “формат уряду” вже погоджено. І тут треба зазначити, що за останні два дні Гройсман вже начебто і відмовлявся йти в уряд, і знову погоджувався, і так кілька разів. 
На світло випливло те, що, незважаючи на усі розмови про те, що через Гройсмана Президент Порошенко повністю контролюватиме уряд, ще станом на учора спікер ВРУ виявився політгравцем із великими амбіціями. Він виступив категорично проти того, що заступник глави АП Віталій Ковальчук став у його уряді першим віце-прем’єром, а фактично “смотрящім” від Банкової. Також Гройсман захотів протягти в уряд своїх соратників ще з часів його вінницького мерства. З’являлось багато повідомлень про те, що через демарші Гройсмана в АП в ніч на 13 квітня в надзвичайному порядку розглядали інші ймовірні кандидатури на прем’єрство. Начебто серед таких розглядались голова фракції БПП Юрій Луценко, представник Президента у ВРУ львів’янин Степан Кубів, голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Зрештою, ми вже згадали про учорашню ранкову заяву Гройсмана і він знову залишився єдиним кандидатом. 
“Уряд Гройсмана, за фактом, мав складатися з трьох команд: БПП (висуванці Президента), “Народного фронту” (шість осіб) і самого Гройсмана. Передбачалося, що остання команда буде найменшою: Гройсман обставлений “червоними прапорцями”, і не має своєї опори (партії) в парламенті. Конфлікт, фактично, стався на ментальному рівні. Багато хто сприймав його як молодшого партнера Президента, а він почав сприймати себе як рівного Порошенку. Нерозуміння суті метаморфоз, що відбулися, зокрема, ментальних метаморфоз Гройсмана, породило нинішні конфлікти в стосунках з Президентом. Розкол у відносинах Порошенка та Гройсмана буде тільки поглиблюватися. Порошенко таких речей не забуває… Позитив цієї ситуації полягає в тому, що після неї усі повинні вирости і зрозуміти, що друзів і ворогів тут немає. Психологія Гройсмана дуже проста: він сприймає політиків не як ворогів або друзів, а як політичних попутників”, – написав у колонці на сайті “Новое время” політтехнолог Тарас Березовець. 
Володимир Гройсман учора дав зрозуміти, що впродовж дня мала вже з’явитись нова коаліція, а голосування за нового прем’єра і склад уряду має відбутись вже сьогодні. Про це говорив і Юрій Луценко, який впродовж усього вчорашнього дня розповідав журналістам про те, як відбувається погодження кандидатур міністрів всередині президентської фракції. Після закриття пленарного засідання ця фракція почала спілкування із кандидатами. 
Збори коаліції, були заплановані на вечір 13 квітня. Дві фракції зібрались і дали добро на прем’єрство Гройсмана, а також погодили весь склад нового уряду за виключенням тільки міністерства охорони здоров’я. Також домовились про те, що Андрій Парубій від “НФ” стане спікером, а Ірина Геращенко від БПП – першим віце-спікером. З таких повідомлень випливає, що сьогодні в парламенті вже має бути офіційно оголошено про створення нової коаліції.
Щодо складу уряду, то він має бути таки без Ковальчука. Першим віце-прем’єром – міністром економрозвитку  має стати вже загаданий Степан Кубів, а також далі склад уряду має виглядати так: віце-прем’єр з євроінтеграції – Іванна Климпуш-Цинцадзе віце-прем’єр із соціальної політики – Павло Розенко (нині міністр соціальної політики), віце-прем’єром з гуманітарних питань  – В’ячеслав Кириленко за квотою “НФ”, віце-прем’єром зі справ АТО і окупованих територій Володимир Кістіон, вінницький соратник, якого відстоював Гройсман.
Але планується також створити міністерство з питань у справах окупованих територій та тимчасово переміщених осіб, яке має очолити Вадим Черниш. ЗМІ повідомляли, що Черниша в уряд просуває нардеп Олександр Третьяков. Як будуть ділити повноваження із Кістіоном – незрозуміло.
Якщо йти далі по ймовірному урядовому списку, то окрім посади для Кириленка “НФ” претендує ще на шість портфелів – міністр МВС Арсен Аваков (чинний), міністр юстиції Павло Петренко (чинний), міністр молоді та спорту Ігор Жданов (чинний, який пішов від “Батьківщини” до “НФ”), міністр науки і освіти Лілія Гриневич, міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, міністр інфраструктури Володимир Омелян.
Серед людей, яких відстоював Гройсман, міністром соцполітики має стати заступник вінницького міського голови Андрій Рева. Юлія Ковалів і Максим Нефьодов залишаться заступниками міністра економрозвитку. Посада Секретаря Кабміну відведена для Олександра Саєнка (донині керівник апарату ВРУ).
Щодо квот БПП (а розуміємо, що і АП), то окрім названої низки віце-прем’єрів, пропонується, щоб  Мінфін очолив Олександр Данилюк (до нині представник Президента в Кабміні), Міністерство АПК – Тарас Кутовий, Міністерство регіонального розвитку – Геннадій Зубко (донині віце-прем’єр- міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства), міністром інформполітики залишиться Юрій Стець, міністром енергетики стане Ігор Насалик, до якого було багато питань, міністром культури стане Євген Нищук. 
Міністром оборони залишиться Степан Полторак, а міністром закордонних справ – Павло Клімкін.
Щодо власне нинішнього голосування, то в “НФ” наполягали на тому, що спершу треба однією постановою проголосувати за звільнення з посади голови ВРУ Гройсмана і призначення на це місце Парубія. Після цього також однією постановою звільнення Яценюка, скасування постанови про недовіру уряду (сам Арсеній Петрович хоче піти переможцем красиво) і призначення прем’єром Гройсмана. Потім голосування пакетом за склад уряду. Також ймовірне одразу голосування за програму дій уряд. Але цей документ вже має бути. Зрештою, все описане є оптимальним варіантом, але як буде насправді – побачимо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.7030 / 4.14MB / SQL:{query_count}